io I zeeland Eerlijk arbeiderszweet en volle terrassen Balans toont hippisch gezicht van Dreischor Zanddieven lopen tegen de lamp maandag 17 augustus 2009 JUBILEUMEDITIE Mix van nostalgie en lokale handelsgeest al vijfentwintig jaar succesformule Dreischors evenement OUDE-TONCE - De politie heeft vrij dagmiddag een 23-jarige man uit 's Gravendeel en een 17-jarige jongen uit Middelharnis aangehouden voor diefstal van zand. Een getuige meldde de politie rond één uur dat uit een zandbak van een basisschool aan de Juliana- weg zand was gestolen. Politiemen sen stelden een onderzoek in en ar resteerden, dankzij de opgegeven signalementen van de daders, een 23-jarige man in een achtertuin in Oude-Tonge. Hij verklaarde dat hij het zand had gestolen omdat hij dit nodig had voor werkzaamhe den in de tuin. Na verhoor en on derzoek werd ook een 17-jarige jon gen aangehouden. door Piet Kleemans DREISCHOR - Voltige groep Roy Ro gers was er evenals de springrui ters van Ben Schaap. En ook de ei gen hippische talenten toonden za terdag een staaltje van hun kun nen tijdens de derde editie van de paardendag van Manege Balans. De Dreischorse manege mag 300 ruiters tot de vaste clientèle reke nen. Eigenares Marian de Meij zegt het niet zonder trots. „Ik heb de afgelopen jaren hard aan de kwaliteit gewerkt en dat betaalt zich uit. Mensen komen hier voor de aandacht en het rustige tempo. Dat is waar we goed in zijn." Eén van de dingen waarmee Manege Balans zich onderscheidt van ande re maneges is dat er een vaste groep gehandicapten rijdt. De grond rondom Het Groote Huis (een vakantiehuis bij de manege voor mensen met een beperking) is een leerplek op locatie (LOL) van de Beatrixschool in Zierikzee voor zeer moeilijk lerende kinde ren. De jaarlijkse paardendag is voor De Meij een mogelijkheid om te laten zien waar Balans voor staat. De keuze voor een combina tie met de vlasdag is een bewuste. „Wij willen het gezicht van Dreischor laten zien. Daar hoort Balans bij." Oud-vlasser Piet van der Linde in actie. foto Ronald den Dekker Warm was het. Heel warm. Ge zellige drukte, volle terrassen en een gemoe delijke sfeer waren zaterdag de ken merken van de vijfentwintigste Dreischorse vlasdag. Een jubileum editie waarop bewezen werd dat de formule nog steeds simpel maar doeltreffend is. Met als onbe twiste trekpleister nog immer de oud-vlassers die voor één dag de technieken van toen weer tot le ven brengen. De 79-jarige Piet van der Linde haalt geroutineerd - hij deed het stoffige vlaswerk al als 15-jarige - een bundel vlas door de vlaskam, ondertussen tekst en uit leg gevend over het verdwenen am bacht. „Nee, het verveelt nooit", zegt hij. „Ik blijf dit leuk vinden." Nostalgie is van meet af aan de ro de draad van de vlasdag en de jubi leumeditie is daarop geen uitzon dering: historische tractoren, ouderwetse lekkernijen en tal van oude ambachten. „Toe maar, draai maar!", moedigt een van de vrij willigers van Mooi Zeeland een klein jochie aan om een ouderwet se wringer te bedienen. Het jonge tje werpt zich met overgave op de uitdaging. Moeder hanteert de digi tale camera. Wat verderop klikken de camera's bij de pottenbakker en mandenmaker. De oude am bachten trekken de aandacht. Ook opvallend is het grote aantal rommelmarkten en brocan- tes-voor-een-dag. Er zijn in Dreischor in de aanloop naar de vlasdag heel wat zolders opge ruimd. En niet alleen in Dreischor. Pita van Beenen uit Scharendijke is te gast bij haar in Dreischor wo nende dochter en heeft haar beren- verzameling meegenomen. „Het worden er gewoon teveel. Dus pro beer ik er hier wat te verkopen. Hoeveel ik er heb? Goh, weet ik niet precies. Honderden in ieder geval en mijn huis wordt na tien jaar beren verzamelen gewoon te vol. Ik ben nu maar overgestapt op miniaturen in letterbakken." Een rondje vlasdag vergt tijd. Veel tijd. De kramen staan verspreid over een ferm deel van het dorp. De meeste op de pittoreske dorpsring, maar ook het pleintje bij het dorpshuis is bij het evenement be trokken. Evenals de net buiten het dorp gelegen houtzagerij Beuzen- berg waar toeristen zich vergapen aan de machine die een kloeke boomstam verzaagt tot dunne planken. De vlasdag-formule is, zegt Corina Berrevoets van het organiserend comité, na een kwart eeuw eigen lijk nog nauwelijks sleets. Geen re den om eraan te sleutelen. „We willen in ieder geval niet te veel commerciële kramen en dan nog liefst alleen van ondernemers uit de buurt. Belangrijkste zorg voor de organisatie is de toekomst van de vlasdemonstraties. De oud-vlas sers worden een dagje ouder. Jon ge aanwas is hard nodig om de kennis door te geven. Oud-vlasser Van der Linde blijft positief: „Ge lukkig slagen we er elk jaar weer in om genoeg mensen te vinden voor de demonstraties vlasbewer- king." Onder de oude ambachten ook een mandenmaker, foto Ronald den Dekker Ook Mooi Zeeland was present op de vlasdag. foto Ronald den Dekker foto Ronald den Dekker Veel rommelmarkten en brocantes. Op het programma staan verschillende demo's en kür-rijden op muziek. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 54