321 opvoeding sportend kind Lekker naar buiten OPVOEDEN maandag 17 augustus 2009 door Ingrid Beckers Als Kevin Wolters (14) een belang rijke wedstrijd zwemt, staat vader René aan de kant te schreeuwen van enthousiasme. Zijn zoon was dit jaar tijdens het NK junioren goed voor twee gouden en één bronzen plak. „Dan sta je daar als volwassene met de tranen in de ogen", vertelt René Wolters. Die triomfen compenseren de opoffe ringen die het gezin zich moet ge troosten voor de zwemsport van zoonlief. Neem de keukentafel met stoelen, die deze zomer dienst doet als tuinset. Geld om een leuk setje te kopen, heeft de familie niet. „Nieuwe meubels schieten er bij in", zegt moeder Carla Wolters. „Een kind dat aan topsport doet, kost veel geld. Alleen al aan kilo meters die je naar trainingen en wedstrijden rijdt. Een beurs krijg je niet, dus wijken andere dingen." Een paar duizend tieners in Neder land sporten op hoog niveau. Om hun droom waar te maken - een gouden plak op de Olympische Spelen - moeten ze minstens vier, vijf keer per week trainen en elk weekend het land in voor wedstrij den. Ouders zijn uiteraard trots als blijkt dat hun kind uitblinkt. Maar een talentvolle sporter zet wel het hele gezin op zijn kop. Hoe ga je daar mee om? En is het wel altijd even leuk? Carla Wolters: „Eerlijk gezegd draait binnen ons huishou den echt alles om Kevin. Je moet er vooral op letten, dat de andere kinderen niet in de knel komen. Onze jongste zoon Dylan zwemt ook, maar is minder gedreven. Het moet niet zo zijn dat hij aandacht tekortkomt of niet met een vriend je kan afspreken omdat wij hem meeslepen naar Kevins trainingen. Voorheen was dat wel eens het ge val, omdat mijn man en ik altijd sa men met Kevin naar het zwembad gingen. Daar hebben we een eind aan gemaakt. Ook proberen we thuis echt bewust over andere din gen dan zwemmen te praten." Het gezin Vinken is in de greep van de talentvolle judoka's Laura (14) en Yaël (13). Beide ouders ver gezellen de zusjes altijd. Moeder Leuk hoor, als je hoort dat je kind een talentvol sporter is. Maar wat zijn de consequenties voor de rest van het gezin zodra het écht serieus wordt? „Als we op zondag naar een wedstrijd gaan, blijft de oudste alleen thuis. Dat wringt wel eens." Wilma: „Levi, onze oudste zoon van 16, is daardoor veel alleen. Re gelmatig op zondag, soms een heel weekend. Dat wringt wel eens. Je voelt je schuldig. Maar je kunt niet iedereen gelijk trekken, denken wij. Als compensatie mag Levi va ker met zijn vader naar de film." Een belangrijke voorwaarde die veel ouders aan hun topsportende kinderen stellen: school mag er niet onder lijden. Uitzondering vormt de familie Vinken. Laura verruilt komend schooljaar de ha vo voor vmbo-T, omdat een lagere opleiding makkelijker te combine ren is met sport. „Geeft niks, havo kun je op je 40ste nog doen, judo niet", redeneert vader Mattie, te vens trainer van zijn dochter. Zwemmer Kevin zit op het gymna sium van een speciale school voor topsporters. Carla Wolters: „Bij ons is het niet echt een onder werp omdat het goed gaat. Wel moet Kevin zichzelf veel ontzeg gen. Geen slaapfeestjes. En elke avond om half tien naar bed, an ders raakt hij oververmoeid." „Veel tijd voor een sociaal leven hebben onze kinderen niet, dat vind ik wel eens jammer", zegt Francoise de Goeijen. Haar doch ters Nikki (15) en Nouschka (16) Snijders hockeyen op hoog niveau. „Om het vol te houden, moeten de kinderen goed en de ouders gek zijn", zegt de moeder, die zelf fulltime werkt. „Mijn man rijdt de kinderen vier keer per week naar Eindhoven. Hij is huisman, anders zou het onmogelijk zijn. De meis jes doen atheneum en gymna sium. Huiswerk maken ze op hun laptop in de auto. Maar soms krui pen ze ook na elf uur 's avonds nog achter hun bureau. Makkelijk is dat niet. Ze moeten al jong leren goed te plannen. Voor vriendin nen is nauwelijks tijd." Dat is de keerzijde, zegt ook Carla Wolters: „Als je niet oppast, komt je kind in een sociaal isolement. Bij medescholieren is voor topspor ters weinig begrip. Buiten de sport Omwille van haar zoon Kevin is Car la Wolters zeven dagen per week bij het zwembad te vinden. foto Rob Oostwegel/GPD heeft Kevin geen vrienden. Al vindt hij dat zelf geen probleem." Ouders moeten vaak afhaken op verjaardagen en partijen. Hun so ciale leven speelt zich grotendeels af bij de sportclub van de kinde ren. Dat wordt door familie en vrienden zeker niet altijd gewaar deerd. 'Alweer een wedstrijd!', luidt de standaardklacht. 'Kunnen jullie er niet eens een overslaan?' Is de sport al die opofferingen waard? „Ja, het is geweldig", vindt Francoise de Goeijen. „De meiden zijn zo ontzettend gek van hockey en zo verschrikkelijk goed. Daar ge niet ik enorm van." Vader René Wolters: „Ook al haalt Kevin de top niet, zijn toewijding is nooit voor niks geweest. Hij maakt nu dingen mee waar ik als kind alleen maar van kon dromen." reageren? gezondheid@wegener.nl door Annie de Vreugd Papa, ik wil mijn fiets. Yoeri is ook buiten, we gaan rondjes fietsen." De zomer is voor veel kinderen het sein om buiten te gaan spelen. Als ze dat niet uit zichzelf doen, sturen verstandige ouders hen de deur uit. „Vort, achter die te levisie vandaan. Buiten schijnt de zon." Bal, fiets, bellenblaas of stoepkrijt: wan neer ouders het liefste met een koel glas in de hand wachten tot de hitte is overgedre ven, zijn kinderen ijverig in de weer. Bui len, schrammen en kapotte knieën getui gen van de hoogmoed die voor de val kwam. Kinderen zijn in hun spel niet bezig bewust iets te leren. Spelen is voor hen geen tijdverdrijf omdat ze niets beters te doen hebben, ze doen het van binnenuit. Voor hun plezier. En met hart en ziel. Buiten spelen is gezond voor kinderen. Voor longen en motoriek. En tegen overge wicht. Speelgoedwinkels willen ouders er graag bij helpen. Overvolle folders met aan biedingen vallen wekelijks op de deurmat. Daarin staat prachtig buitenspeelgoed, maar vaak peperduur. We geven kinderen in de vakantie met liefde een nieuwe im puls uit de winkel om buiten te kunnen spelen, al is dat wel een rib uit het lijf. Ter wijl Moeder Natuur juist in de zomer een schat aan gratis speelgoed biedt. Water, zand, stenen, takken: ze prikkelen de kin derfantasie. En je kunt er alle kanten mee op. Van een droogrek, oude doeken en knij pers bouwt het kind zo een mooie tent. En een emmer water, de tuinslang en een paar plastic zakjes doen niet onder voor het luxe bad uit de folder. Grote kartonnen do zen, oude kleding van vader en moeder: geef ze aan de kinderen. In lange jurken en op hoge hakken paraderen ze door de straat, van de dozen bouwen ze een huis. De hele vriendenschaar kan meedoen, het wordt een sociaal gebeuren in tuin of plant soen. En helemaal gratis. Belangrijker dan speelgoed is speelruimte. Waar zie je nog braakliggende trapveldjes, een grote bloemenwei waar je kan vliege ren of een ouderwets grote zandbak, waar een groot zandkasteel in past. Op gemeente lijke speelterreinen zijn zandbakken ver dwenen. Honden en katten poepen erin, dus moesten ze uit hygiënisch oogpunt weg. Gemeenten zouden er goed aan doen speelveldjes bewust en vaker op de politie ke agenda te zetten. Kinderen die naar hartelust buiten kunnen spelen, groeien op tot evenwichtige volwas senen. Alle ontwikkelingsgebieden wor den gestimuleerd. De zintuigen worden ge prikkeld: ze voelen zand tussen hun vin gers, horen de vogels, zien de vlinders en ruiken het gras. Kinderen die buiten spe len, leren spelenderwijs sociale omgangs vormen. Je houden aan de spelregels, el kaar helpen, doen wat je afspreekt. Ze leren veel nieuwe woorden: slakken, kevertjes. Door het klimmen, klauteren en rennen gaat de motoriek met sprongen vooruit. Er is voor gemeenten geen betere investering in de toekomst denkbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 34