221 sport PSV geeft een Veranderen kost tijd voor Koeman 'Bewaking' op bank Feyenoord Vertrek van Makaay zou Feyenoord ruim miljoen opleveren Volendammers na vechtpartij nacht in de cel maandag 17 augustus 2009 TOPSCORER 1Suarez (Ajax, foto) 5 doelpunten, 2. Honda (VVV-Venlo) 4, 3. El Hamdaoui (AI), Dzsudzsak (PSV) 3. Mario Been: bewaking almelo - Trainer Mario Been van Feyenoord erkende gisteren na het gewonnen uitduel met Heracles Al melo (o-i) dat er „veel kapitaal" bij hem op de bank had gezeten. „Mis schien moeten we er de volgende keer twee bewakers naast zetten", grapte hij. Hij doelde daarmee niet zozeer op de transferwaarde, wel op de hoge salarissen van de wisselspelers Roy Makaay, Kevin Hofland, Tim de Cler en Denny Landzaat. Het vier tal is goed voor 105 interlands. Al leen Hofland mocht in de slotfase invallen, de andere drie prominen te reserves bleven aan de kant. „Roy is goed met zijn reservebeurt omgegaan", antwoordde Been des gevraagd. „Ik heb geen wanklank van hem gehoord en hij was ook blij met onze zege. Ik had hem na de rust net geroepen om warm te gaan lopen, toen Tomasson scoor de. Dat was lullig voor Roy, want daarna koos ik voor een andere op tie." Been kon nog niet zeggen wan neer hij dit seizoen met een vaste aanval gaat spelen. „Als we met een steeds wisselende voorhoede blijven winnen, teken ik er graag voor." volendam - Twee spelers van FC Volendam hebben de nacht van vrijdag op zaterdag doorgebracht op het politiebureau in Almere. Meivin Platje en Keivin Maynard werden na de wedstrijd tegen FC Omniworld gearresteerd na een ru zie met de aanhang van de club uit Almere. De politie maakte zaterdagoch tend bekend dat de twee voetbal lers weer zijn vrijgelaten. Ze heb ben zich gemeld bij de club om hun verhaal te doen en hebben zich daarna bij de groep aangeslo ten voor de uitlooptraining. FC Vo lendam heeft de twee een waar schuwing gegeven. „Verder hebben we nog niets on dernomen", aldus de woordvoer der van Volendam. „We willen eerst afwachten of het Openbaar Ministerie nog iets gaat doen. Bo vendien hebben we liever dat de spelers zich weer op het voetbal len gaan concentreren. We betreu ren de situatie, maar het zal ook met frustatie te maken hebben. Het loopt op dit moment niet." door Hans Leber almelo - De warming up van Feyenoord voor de wedstrijd tegen Heracles in Almelo leverde gister middag het interessantste beeld op. Roy Makaay, Kevin Hofland, Tim de Cler en Denny Landzaat speelden elkaar rustig een balletje toe: grootverdieners als wisselspe lers. Vijftig meter verderop stond de man die een enkeling er vorig sei zoen al graag naast had gezet, maar dat toen niet kon: voormalig Feyenoordtrainer Gertjan Ver beek. Hij verloor met Heracles van zijn oude club die ook in Almelo nog niet overtuigde: o-i (Jon Dahl Tomasson, 72ste minuut). Verbeek en de Feyenoorddirectie bespraken vorig jaar in de winter de mogelijkheid enkele spelers op non-actief te zetten. De werkhou ding jegens de trainer liet vooral bij Makaay, Hofland en Theo Lu cius te wensen over. Maar contrac ten en het hoge aantal blessures in de selectie weerhielden de Feye noorddirectie, toen nog met de la ter ook opgestapte technisch mana ger Peter Bosz, van hard ingrijpen. Onder druk van de resultaten en de onhoudbaarheid van de gespan nen verhoudingen met vooral het meer ervaren deel van de selectie, werd juist Verbeek ontslagen. Diens tamelijk eendimensionale karakter liet te weinig ruimte voor inspraak en discussie, vonden de spelers destijds. Van de trainer is bekend dat hij botste met het ar beidsethos van zijn duurste spe lers. Die vonden het van school ha len en er naartoe brengen van de kinderen soms belangrijker dan een lunch met de selectie. Een half jaar later traint Lucius mee bij FC Den Bosch zonder er gens al emplooi te hebben. Ma kaay en Hofland zitten op de bank, omdat Feyenoordtrainer Ma rio Been anderen beter vindt. De suggestie dat bij Feyenoord een half jaar na de spelersrevolte wordt afgerekend met de dwarslig gers van toen, is misschien ver ge zocht. Maar vast staat wel dat geen enkele directie ter wereld accep teert dat grootverdieners niet volle dig meewerken met de boven hen gestelden. Mario Been zal zo'n link nooit leg gen. Maar Feyenoord moet wel miljoenen vinden op de begroting om nog een gezond seizoen te kunnen draaien. Een eventueel vertrek van Makaay, van wie wordt gezegd dat hij netto 1,2 mil joen euro verdient en bijvoorbeeld Hofland zou d? salarisdruk sterk verlagen, ook al hebben de twee het nogal naar hun zin met hun ge zinnetjes. eindhoven - Zo gauw de normen worden opgetrokken naar Euro pees niveau moet Ajax nog altijd een kleine buiging maken naar an dere topclubs in Nederland. De wilskracht en teamspirit waarmee PSV gistermiddag in eigen stadion drie tegenslagen verwerkte, lever den een ongekend spektakelstuk waarin de verdeling van de doel punten (4-3) recht deed aan de ploeg die voetbalde om te winnen. „Wij hebben Ajax vandaag nooit het gevoel gegeven dat ze hier hun spel konden spelen. De overwin ning is verdiend", prees PSV-coach Fred Rutten zijn team. Ajax leek vooral naar Eindhoven te zijn gekomen om overeind te blijven. Daarin slaagde de ploeg van Martin Jol ruim een uur, al was dat nauwelijks de eigen ver dienste. PSV gaf de doelpunten gis teren weer (net als tegen VVV-Ven lo) op kinderlijke wijze weg. Het had echter de beschikking over de fenomenale linkervoet van Balazs Dzsudzsak, die zijn traptechniek nooit eerder zo nadrukkelijk aan het publiek demonstreerde. Dzsudzsak maakte uit directe vrije trappen twee doelpunten, die qua schoonheid nauwelijks te overtref fen zijn. Bij de eerste, vanaf een meter of dertig, stond doelman Maarten Stekelenburg uitstekend opgesteld. Hij verdedigde de korte hoek, daar waar de bal hem 'nooit' zou kunnen passeren. De precisie en de kracht van Dzsudzsaks schot brachten Stekelenburg echter in een shock. Zonder een omwente ling te maken, sloeg de bal de doel- mond binnen (1-1). Kort na rust legde Dzsudzsak wat meer gevoel in zijn vrije trap. Dit keer zeilde de bal zowat vanaf de zijlijn in de ver re kruising (3-2). PSV had het geweld van zijn Hon gaarse linksbuiten nodig om defen sieve blunders ongedaan te ma ken. Een negatieve hoofdrol was weggelegd voor Carlos Salcido. Met zijn eerste terugspeelbal bracht hij doelman Andreas Isaks- son zo in verlegenheid, dat deze aan het klungelen sloeg en Luis Suarez de 0-1 aanbood. Salcido deed precies hetgeen Rutten pro beert uit te bannen. Hij wil dat zijn spelers bewustzijn en maxima le concentratie tonen, dat elke pass een boodschap heeft. Salcido legde de bal bij Isaksson neer met de boodschap: los jij het maar op. Een tweede misser van Salcido had Ajax op 0-2 moeten brengen, ware het niet dat Suarez nu koos voor een vrijblijvend lobje. Coach Martin Jol baalde daarvan. „Hij had 'm gewoon in het netje moe ten schuiven", mopperde hij. Bij de tweede goal van Ajax ging Salci do andermaal de mist in. Nu dekte hij Suarez aan de buitenkant, waar na de spits André Ooijer het ge- blunder voortzette met een eigen doelpunt (1-2). lol zag het allemaal in volle tevre denheid aan. „Het liep precies zo als we wensten, alles zat mee. Bei de Ajax-goals vielen op de goede momenten, later in de wedstrijd kregen we bij 3-3 zelfs nog twee uitstekende kansen. Dan is het wel heel wrang dat je hier verliest. We hebben onze kwetsbaarheid niet kunnen verdoezelen. Drie tegen- goals is teveel." Rutten op zijn beurt liet andermaal merken dat hij halve maatregelen niet schuwt. Nadat eerder Jan Kromkamp en Dirk Marcellis hun plaats in het team verloren, haalde hij nu Salci do naar de kant. Zijn vervanger en landgenoot Maza Rodriguez bleek een uitstekende vervanger van Sal cido. Zo speelde PSV, dat Jérémie Bréchet in juni liet vertrekken, met vier andere verdedigers dan af gelopen seizoen doorgaans het ge val was. Ajax haalde al zijn aanvallers van stal. Het inbrengen van Miralem Sulejmani en Dario Cvitanich le verde de ploeg enkele goede kan sen op, waarvan Urby Ema- nuelson er één op fraaie wijze be nutte (3-3). Hij strafte balverlies van Ibrahim Afellay koel af met een schot in de korte hoek, waar Isaksson er weer niet goed uitzag. De ploeg van Rutten bleef jagen op de winst. Cruciaal was volgens Rutten dat PSV bij balbezit 'tussen de linies' wist te spelen en Ajax dwong tot lijf-aan-lijf gevechten om de bal. Timmy Simons was fel en kort als in zijn beste dagen, Ibra him Afellay een uitstekende inspi rator en Otman Bakkal dook slim in het strafschopgebied op toen zich daar twee kansen voordeden. Hij benutte beide voorzetten, die van Balazs Dzsudzsak (2-2) en die van Stanislav Manolev (4-3). Andre Bahia van Feyenoord (links) loopt onder een hoge bal die door Bir- ger Maertens wordt onderschept. foto Eric Brinkhorst/anp door Theo Brinkman waalwijk - Afgetekend, met elf punten voorsprong, werd AZ vo rig seizoen kampioen van de eredi visie. Houden zo en niks verande ren, zou je zeggen. Maar Ronald Koeman ziet punten die beter moeten. Ook in Waalwijk, de o-6-overwinning op RKC ten spijt. Dat het tijd kost om een elftal te veranderen, ondervindt Koeman aan den lijve. Zijn elfal won zater dag weliswaar moeiteloos, maar de trainer kijkt door de uitslag heen. Net als na de strijd om de ]o- han Cruijff Schaal, waarin Heeren veen met 5-1 werd weggevaagd, stipte Koeman in Waalwijk de minpunten van zijn elftal aan. Vrij vertaald vindt hij het team soms te afwachtend en iets te ge makzuchtig. Zo liet AZ zich zater dag na de snelle openingstreffer verder terugzakken dan de trainer zou willen. Met meer tempo en meer agressiviteit had AZ de wed strijd wellicht al in de eerste helft kunnen beslissen. Nu kreeg RKC kort na rust een uitgelezen kans op 1-1. „Na vorig seizoen zijn de spelers gewend zo te spelen en dat krijg je er niet zomaar uit. Toch moet dat, want je speelt op deze manier soms met vuur", vindt Koeman. „Nu kostte dat geen punten, maar dat zal niet altijd zo zijn. Daarom probeer ik het een beetje te veran deren. Er zit nog zo veel meer in dit elftal." De wedstrijd tegen het povere RKC was een uitgelezen kans om wat meer.risico te nemen en meer naar voren te spelen. Dat gebeurde niet. Soms ging het goed, soms minder. Dat had mede te maken met de warmte, meenden de spe lers. In het benauwde Waalwijk was het moeilijk om in hoog tem po over het veld te razen. AZ controleerde de wedstrijd dan ook in een bedaard tempo. Het re kende op de klasse van Mounir el Hamdaoui en Moussa Dembele. De twee konden elkaar af en toe weer goed vinden. Toch dreven ze hun acties ook geregeld te ver door. Met nog veertien dagen te gaan tot het sluiten van de transfermarkt, is het voor AZ te hopen dat de twee spitsen in Alkmaar blijven. El Hamdaoui heeft de laatste tijd weliswaar zijn nukken en heeft zich dit seizoen al twee keer mis dragen op het trainingsveld, maar in de wedstrijden is hij nog altijd trefzeker. In Waalwijk maakte hij er twee. Na drie duels staat hij nu op vier treffers. Ook Dembele maakte er eentje, zijn tweede van de competitie. Voor beide invallers is een transfer nog niet op handen, volgens Koe man. „Nee, er heeft zich nog nie mand echt serieus gemeld. En dat mag van mij nog wel twee weken zo blijven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24