Deze keer geen wolkje 21 zeeland 'Laserlicht tijdens de vlucht kan piloot in problemen brengen' Gewonde busongeluk is weer thuis PZC MOSSELDAC Promotiedag mosselsector trekt recordaantal bezoekers De krant 5 weken voor 15 euro! maandag 17 augustus 2009 Het vormt een onder schat en groeiend probleem: Piloten die tijdens de vlucht worden beschoten met laserlicht. „En dan hebben we het niet over laserpennen of water passen, maar over professionele la serwapens die in de jacht worden gebruikt om prooien te verblin den. Daarmee wordt steeds vaker in de cockpit geschenen, door naar ik aanneem, vandalen. Alleen kun nen ze daardoor de piloot blijvend oogletsel toebrengen en kan in het ergste geval een ongeval met het toestel ontstaan tijdens de lan ding", vertelt Evert van Zwol, voor zitter van de pilotenvakbond VNV. De laatste maanden neemt het aantal meldingen toe, zo meldt de marechaussee. Via de luchtverkeer sleiding zijn enkele tientallen inci denten gemeld. Tot nu toe hebben marechaussee en politie nog nie mand kunnen aanhouden in ver band met deze zaken. Zij hopen vooral dat het publiek alarm slaat wanneer dit weer het geval is. „Maar dan zal ook de wetgeving moeten worden aangepast, want het is nu niet strafbaar", weet Van Zwol. „Een groot probleem bij het achter halen van de daders is tevens dat colofon WÊSÊÊKÊÊÊÊ PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-ïholen Postbus 162, 4460 AD Goes T:0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 zij niet alleen nabij de landings baan actief zijn, maar ook in de wijde omgeving daarvan. Er is een incident bekend waarbij nabij Hoorn in de cockpit van een toe stel van Transavia werd geschenen dat op twee kilometer hoogte vloog. Dat zegt ook wel wat over het vermogen van die lasers, die al gauw enkele honderden euro's kos ten", zegt Van Zwol De pilotenvakbond heeft inmid dels tips samengesteld. Zo kan de piloot na een verblinding enkele minuten tot soms enkele uren niet goed zien. De copiloot moet dan meteen de vlucht overnemen, het licht in de cockpit aandoen en zo veel mogelijk overschakelen op de automatische piloot. Zo nodig kun nen piloten beter'een doorstart maken en later een nieuwe lan ding maken. „Het probleem met laserlicht is iets van de laatste jaren en het neemt toe. Overigens gaat het hier niet om een typisch probleem voor Schiphol. Ook bij andere vliegvelden in de wereld worden dit soort incidenten gemeld. Voor zover wij weten is er nog nooit een ongeluk door ontstaan, maar het kan wel. Landingen vergen op perste concentratie van de piloten en dan is het verblinden een reëel gevaar." Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vfijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl De Mosseldag in Yerseke was afgelopen zaterdag drukker dan ooit. Het hele dorp leek te wor den overspoeld door busladin gen vol liefhebbers van mossels in een sfeer van kermis en braderie. En gezellig dat het was. door Jan van Damme Eindelijk zat alles eens mee. Het weer om te be ginnen: een wolkenloze hemel en een lekker briesje. Dan waren er meevallers in de publicitaire sfeer. Rotterdamse bureaus namen de mosseldag mee in hun aanbiedin genpakket. Dat leverde naar schat ting 25 extra bussen vol bezoekers op, zo'n veertienhonderd mensen. Verder lijkt de storm over wat de mosselsector nu wel en niet mag, even geluwd. Natuurbeschermers en mosselboeren praten tenminste weer met elkaar. Dat doet de sfeer goed. En wat zaterdag het feestje in Yer seke natuurlijk extra feestelijk maakte: de mossels smaken goed dit jaar. Daarover waren alle bezoe kers het in elk geval eens. Net voor het weekeinde kwamen er nog wel dreigende geluiden uit Vlaanderen. Nu de verdieping van de Schelde opeens de verhoudin gen tussen Nederland en België op scherp heeft gezet, klonk in de Vlaamse politiek de oproep om de Zeeuwse mossel te boycotten. Een Mossels, veel en lekker, daar komen de meeste bezoekers voor. pesterijtje terug - op zijn simpelst geredeneerd: de Nederlanders ver diepen de Westerschelde niet, dus dan hoeven wij hun mossels niet. Zaterdag om één uur staan de echt paren Govaert en Landuyt aan een tafeltje bij de Viskêête, met uit zicht op de jachthaven van Yerse ke. Ze komen uit Knokke-Heist of daaromtrent. Het is hun eerste Mosseldag. Ja, het bevalt, en het smaakt ook. De oproep tot een boycot van de Zeeuwse mossel? Ze hebben ervan gehoord en zijn alle vier even verontwaardigd: „Een politiek conflict moet je niet over de hoofden van de hande laars uitvechten. Ie ziet dat soort dwaze oproepen bij ons wel vaker. In de tijd van Haider in Oostenrijk werden we gevraagd daar niet op vakantie te gaan. Dat sloeg ook nergens op. Weet je, wat ons be treft mogen ze België verkopen. Het enige probleem is dat er nie mand is die er geld voor over heeft." Over de mossels overigens niets dan goeds, ze zijn lekker mals en niet te groot. En kibbe ling, ja ja, dat is ook okay, want het is een delicatesse die ze in Vlaanderen niet of bijna niet kun nen krijgen. Wim van de Plasse, directeur van Deltamossel, staat te bellen op de dijk achter de loods, waar zijn zoons mossels koken en verkopen. Hij regelt extra aanvoer over water, omdat er op de weg door het dorp geen doorkomen aan is. „Een fees telijke dag, lekker als je de mensen in zo'n ambiance van je product De mosselkotters lijken voorzien van een zonnedek. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) - Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaar zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In liet colofon rreft u nadere informatie door Maurits Sep MIDDELBURG - De 45-jarige Middel burger die in Spanje ernstig ge wond raakte bij het busongeluk bij Barcelona, is weer thuis in Middel burg. Hij herstelt goed en snel van zijn verwondingen. De man was met reisorganisatie Stichting Buitenhof op vakantie in Lloret de Mar. Op 31 juli veronge lukte de bus waarmee hij een dag- uitstap naar Barcelona had ge maakt. Hij liep onder meer gebro ken ribben en hoofdwonden op. Door de chaos na het ongeluk en de aard van de verwondingen was het moeilijk slachtoffers te identifi ceren. Dat gold ook voor de Mid delburger. „We herkenden hem ge lukkig aan zijn stem", vertellen zijn vader en diens vrouw. Terugkijken op het ongeluk willen zowel hijzelf als zijn familie niet te veel. „Dat heeft niet veel zin. We zijn allang blij dat het steeds beter met hem gaat. We richten ons op de toekomst", zegt zijn vader. „Hij heeft zich er geweldig doorheen ge slagen." Dat is te danken aan de geweldige zorg van hulpverleners in de zie kenhuizen in Spanje en Neder land en het Nederlandse consu laat, vinden ze. „Niets dan lof" Ook de opvang van familieleden was goed geregeld. Zij beseffen dat het ongeluk is ge beurd 'door een menselijke fout' en hebben daarom ook medelij den met de chauffeur. „Ook hij moet hiermee verder."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2