Onderzoek naar alternatief voor antidepressiepil mamaica PZC 22 33 Korte therapie zou evengoed werken trekt profijt van afhaken Wilders' verder 'Vooral VVD Heldere meteoor waargenomen Bolt verbluft de wereld met supertijd: 9.58 berlinz Een stukje Dode Zee in Vrouwenpolder In polonaise over de Westerschelde Koekeloeren aan 'de overkant' WALCHEREN MAANDAG 17 augustus 2009 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT -251e 192 - los nummer 1,50, zaterdag 2,20 Zonnig 23° PSV verslaat Ajax in spektakelstuk Problemen met eten als je ziek bent door Floor Ligtvoet DEN HAAG - Depressies worden waarschijnlijk evengoed voorko men met een korte therapie als met het slikken van medicijnen. De Rijksuniversiteit Groningen is een groot internationaal onder zoek begonnen naar de werking van korte groepsbehandelingen bij mensen die al vaker depressief wa ren. Daaraan werken negen GGZ-instellingen mee, waaronder Indigo Zeeland. Uit eerder onderzoek bleek dat de therapie jarenlang bescherming kan bieden tegen een nieuwe de pressie, aldus onderzoeksleider Claudi Bockting. „Wij kijken wel ke patiënten meer baat hebben bij therapie of een therapie in combi natie met pillen." De groepsbehan deling is minder belastend. Na acht sessies van elk twee uur is de patiënt uitbehandeld. Het is ook goedkoper dan medicijngebruik. Depressiviteit is een chronisch ziekte. De helft van de mensen maakt na de eerste depressie nog zo'n donkere periode door. Na een tweede depressie loopt de kans op herhaling op tot 70 procent. Om een terugval tegen te gaan, krijgen mensen vaak jarenlang medicijnen voorgeschreven. Maar het langduri ge gebruik stuit mensen tegen de borst en is moeilijk vol te houden, vertelt Bockting. Zij ontwikkelde een nieuwe, cognitieve groepsthe rapie waarbij negatieve basisge dachten als 'niemand vindt mij aardig' worden ontmaskerd. Pa tiënten leren inzien dat niet al hun gedachten waar zijn en leren hoe zij positieve gedachten beter vasthouden. Bovendien kunnen zij na afloop bij zichzelf sneller de signalen te herkennen die tot een depressie kunnen leiden. Psychiater en hoogleraar Jan Swin- kels waarschuwt dat deze plannen een te negatief beeld kunnen op roepen van antidepressiemidde- len. Patiënten kunnen er volgens hem goed van opknappen. Het onderzoek richt zich op drie honderd patiënten die zeker twee depressies doormaakten. Zij wor den verdeeld over drie groepen. Een groep blijft medicatie slikken, de andere stopt daarmee en krijgt therapie. De derde gaat in therapie maar blijft antidepressiva gebrui ken. Alle patiënten worden bijna twee jaar gevolgd. pagina 5: een koffiekopje optil len was voor mij al te zwaar DEN HAAG - Opiniepeiler Maurice de Hond verwacht dat de WD het meeste zal profiteren van het afhaken van Geert Wilders en zjjn PW voor de gemeenteraadsverkie zingen volgend jaar maart. CDA, PvdA en de Christenunie zouden er amper voordeel van hebben. De PW-leider besloot zaterdag al leen mee te doen in Den Haag en Almere. Andere steden waar hij goed had kunnen scoren, laat Wil ders lopen. In Vlissingen werd de PW in juni van dit jaar de groot ste bij de verkiezingen voor het Eu ropees Parlement. pagina 4 en 5: Wilders gruwt van L-PF-chaos HULST - Boven Zeeuws-Vlaande- ren, Groningen, Drenthe en ande re regio's is zaterdagavond een hel dere meteoor gezien. Dat meldde gisteren Theo Jurriëns van de Rijksuniversiteit Groningen. Jurriëns verzamelt meldingen van opmerkelijke hemelobjecten bo- Wilders laat kiezers in de steek reageer op www.pzc.nl IJjJjEöE* reacties: 519 Zij geen mosselen wij geen Belgisch bier eens 59% oneens 41% ven Nederland. De waarnemers, die hun meldingen plaatsen op de website hemelwacht.net, waren vooral verrast door de traagheid waarmee de 'vallende ster' zich voortbewoog. Het fenomeen was bijna vijf seconden te aanschou wen. Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088 -013 99 10 1688 555530" Zeeland: 2, 3, 9 t/m 13; Binnenland: 4, 5; Buitenland: 6, 7; Cultuur: 17; Weer: 18; Strips: 19; Sport: 21 t/m 31; Televisie: 34, 35. Bijlage: Zomerkrant. BERLIJN - De Jamaicaan Usain Bolt heeft de wereld op nieuw verbluft met zijn explosieve snelheid. De 22-jari- ge sprinter veroverde gisteravond op het WK atletiek in Berlijn zijn eerste wereldtitel op de 100 meter. In de fi nale bracht hij het wereldrecord op 9,58 seconden, 11-honderdste sneller dan zijn oude toptijd. De Jamai caan duldde in de finale niemand in zijn buurt. Hij hield titelverdediger Tyson Gay en ex-wereldrecordhouder As- 'owell ruim achter zich. foto Michael Sohn/AP pagina 21: ongenaakbaar groots GRATIS BlackBerry® Curve™ 8900 - Uitgebreide e-mailfuncties Bij een 2-jarig Hi Online 25 -r Eindeloos Online BlackBeny van nu 9,95 /mnd GRATIS BlackBeny® Bold Uitgebreide e-mailfuncties Bij een 2-jarig Hi Online 35 Eindeloos Online BlackBeny van £1^50 nu 9,95 /mnd 1 9000 Go naar hl.nl, de Hi Winkel of bel 0800-0346 ksflfrtg g»tól over de gehele conlroasduur. I Kijk voor de voorwaarden op hm-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 1