cultuur! 17 De muzikale leegte na Leen de Broekert Mobydickiana laat zich met glimlach lezen Allerlaagste prijsgarantie bij Stip! V stipreizen.nl Amsterdam André Rieu weekend Oostenrijk - All Inclusive* Special Journey to Thailand maandag 17 augustus 2009 Barber van de Pol levert deel 128 in Slibreeks over onderzoek en keuzes bij vertaling Moby Dick. door Ali Pankow Eigenlijk had een zeebonk Moby Dick moeten vertalen. P. bijvoorbeeld. Met deze woorden begint Barber van de Pol haar bijdrage Mobydickiana in de Zeeuwse Slibreeks-boekjes. Die be ginzin zegt veel: De vertaalster zelf is geen stoere knaap, maar weet zich bij haar research op prettige wijze gesteund door 'haar Zeeuw se vriend P.' Samen met hem maakte zij ten be hoeve van de vertaling van het be kende boek van Herman Melville over de witte walvis een studiereis naar New England, waar de auteur het boek schreef en het verhaal zich ook gedeeltelijk afspeelt. Het is het verhaal van walvisvaarder Achab die door Moby Dick een been werd afgebeten. Daarna stel de hij alles in het werk om de wit te walvis te doden. Hij zal uiteinde lijk zijn hele bemanning, afgezien van Ismaël, de verteller in het boek, mee de afgrond in sleuren. Naast een aantal romans publiceer de Barber van de Pol vele vertalin gen, waarvoor zij de Martinus Nij- hofïpijs.kreeg. Naast Moby Dick te kent zij onder meer ook voor de vertaling van Don Quichot. In dit boekje binnen de Slibreeks geeft zij de lezer helder inzicht in het vak van vertaler: het wikken en wegen, zweten en zwoegen bij het zoeken naar de juiste betekenis en het kiezen van de ultieme om schrijving in het Nederlands. Had Moby Dick in het Nederlands bij voorbeeld niet Moby Pik moeten worden? Van de Pol heeft het over wogen, want 'witte walvis als dik ke lui was best een goed beeld', schrijft zij. Op basis van tal van overwegingen weergeven in een uitgebreide voet noot geeft zij echter aan waarom zij het toch bij Moby Dick heeft ge laten. Ook de keus hoeveel onder zoek je als vertaler eigenlijk moet doen om je de materie van het boek eigen te maken, komt aan de orde. „Het hoofd moet argeloos blijven en niet worden dichtge- stopt met te ver gaande kennis", slaat Van de Pol voor zichzelf de pi ketpaaltjes als zij de wetenschappe lijke afdeling van het Kendall-mu- seum in New Bedford bezoekt. Een andere uitspraak die haar steunde, komt van Melville zelf: „Bij sommige ondernemingen is zorgvuldige wanorde de beste werkwijze." Voor de omslag van dit slibdeeltje tekende Van de Pol een vertaalster die zich vol twijfels over het te ver talen boek buigt. Weinig lezers zul len zich bewust zijn van alle keu zes en afwegingen die aan de Ne derlandse versie van een boek ten grondslag liggen. Naast dit alles loopt de relatie tus sen de schrijfster en haar Zeeuwse vriend P. als speels rood draadje door het boek heen. Als lezer hoop je onwillekeurig dat die pril le liefde inmiddels is uitgegroeid tot een hechte verbintenis. Door dit alles laat Mobydickiana zich van kaft tot kaft met een glimlach lezen. Mobydickiana, deel 128 uit Slibreeks, verkrijgbaar via uitg. CBK Zeeland, Ba lans 17, Middelburg, 9 euro, tel. 0118-611443, slibreeks@cbkzeeland.nl. door Jeanette Vergouwen MIDDELBURG - Vele belangstellen den kwamen gisteren naar het her denkingsconcert voor de op 6o-ja- rige leeftijd overleden musicus Leen de Broekert. In de Koorkerk in Middelburg, waar hij 32 jaar organist/titularis is geweest, werden vele lovende woorden gesproken, maar het was vooral de muziek die recht tot het hart sprak. Er werden toespraken gehouden door Anton de Kort, namens de Zeeuwse Muziekschool, M. Steen beek en I. Ooms, namens het Ko ninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Zeeuw se Bibliotheek, L. van Lieren na mens de Oratoriumvereniging en B. Viveen, namens de Koorkerkge meenschap. „Stilte, rust, het enige wat hier past met nu de finale rust als afslui ting van een leven vol passie voor de muziek. Hij vervulde de rol van prominent musicus tot het laatst", aldus De Kort. De andere sprekers roemden vooral de muzikale peda- gpog en bevlogen mens Leen de Broekert die voort zal blijven le ven door zijn werken en daden. Collega's en leerlingen van De Broekert speelden werken van zijn hand en composities die belang rijk waren voor hem: Gregoriaans, Bruch, Telemann, Froberger, Bach, Mozart, Tsjaikovski en Debussy. Vocale en instrumentale bijdragen die ondanks de fantastische mu ziek het gemis van de musicus De Broekert duidelijk maakten. De vriendelijke en bescheiden ras- musicus Leen de Broekert had een geweldige voordracht. Hij stond boven de techniek en had een in drukwekkend stijlgevoel. Zijn lief de voor de muziek zat heel diep. Zijn interpretaties waren persoon lijk en boeiend en ook wist hij mensen tijdens zijn lezingen te overtuigen van de schoonheid van de muziek. Onder zijn handen zongen, piano, klavecimbel en or gel. Na het pianowerkje Variaties op AAFE dat De Broekert in februari dit jaar componeerde en voor het eerst en laatst uitvoerde in maart volgde een aandoenlijk onderdeel: Leen aan het woord. Het was de uitzending van 1 april 2007 van Schoonoord, van Omroep Zee land, waarin hij op humoristische wijze vele muziekliefhebbers op het verkeerde been zette. Het herdenkingsconcert werd afge sloten met de orgelcompositie van De Broekert Introduction, Toccata et Choral sur le Thème Lobe den Herren, een laatromantisch werk in Franse stijl. Het muziekminnend publiek zal Leen de Broekert missen. Geen boeiende lezingen en geen tot in de puntjes verzorgde recitals meer. Ook de begeleider, die steeds de muzikale partners steunde en sti muleerde, laat een grote leegte ach ter. Leen de Broekert kende de taal der engelen, hij was gewoon mu ziek. Het herdenkingsconcert in de Koorkerk in Middelburg. foto Ruben Oreel L4- t/m 15-daagse autovakantie Aankomst sept. t/m okt. IncL: verblijf in Alpenhotel Weitlanbrunn**1 in Sillian o.b.v. All Inclusive (ontbijt, lunchpakket, snacks, dineren L van 10.00-22.00 uur diverse frisdranken, bier, wijn, koffie en Aankomst 4 of 5 sept IncL concertkaart cat. 5 en 1 of 2 nachten in Tulip Inn Amsterdam Riverside IncL ontbijt Op 5/9 geeft André Rieu een prachtig concert in de Amsterdam ArenA met A een ijsshow van Holiday on Ice. Tegen toeslag ook upgrade naar andere categorieën mogelijk, 'isshovv ïc"laire 'jjyonice! i complete 16-daagse rondreis J Vertrek sept. t/m april. Inclusief: vliegreis, taxen, 16-daagse rondreis per touringcar naar o.a. Bangkok, River Kwai, L Ayutthaya en Chiang Mai. verblijf in toeristenklasse J hotels ind. ontbijt en 6 x lunch, excursieprogramma en Ned.spr. reisleiding. boek online of bel 020 - 66 22 222 •voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut excl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 17