io| zeeland Een goede promotie voor de stad 'De mooiste Napoleontische vesting' Slapen in een tent naast je Opel maandag 17 augustus 2009 W Na de Engelse aftocht laat Napoleon in 1810 een nieuwe verdedigingslinie rond Veere leggen. Achthonderd Spaanse krijgsgevangenen graven naar de meest recente militaire inzichten een nieuwe vesting met vijf bastions, een lunet en twee ravelijnen om beschietingen te kunnen weerstaan. foto Ruben Oreel Twee geslaagde vestingste- dendagen vorig jaar in Hulst hebben de Veerse burge meester Rob van der Zwaag enthousiast gemaakt. De ge meente wil dat Veere-stad óók een officiële vestingstad wordt. Toerisme-wethouder Fons Dobbelaer van Hulst juicht de komst van Veere toe. door Selma Osman Terugkijkend op de afge lopen jaren conclu deert Fons Dobbelaer dat Hulst louter goede ervaringen heeft met het verbond van vestingsteden. „Het grote voordeel is dat je geza menlijk je stad kunt promoten", steekt hij van wal. „We hebben bij voorbeeld een fietsroute gemaakt tussen al die vestingsteden." Mogelijk haakt Veere daar straks bij aan. Of de Walcherse plaats als officiële vestingstad veel voordeel kan behalen, kan hij niet beoorde len. „Maar het is zeker een goede promotie voor je stad." Dat Hulst al van meet af aan op de lijst met Nederlandse Vestingste den prijkt, is aan Dobbelaers voor ganger Paul Weemaes te danken. „Voordat de vereniging in 2002 werd opgericht, was er al vier jaar een samenwerkingsverband met het Brabants Bureau voor Toeris me. Weemaes zei: 'We hebben prachtige vestingsteden met wal len en grachten daaromheen. Daar moeten we iets mee doen'. Het werd landelijk opgepakt." Naast het promoten van de zeven tien steden, zijn er elk jaar op een andere plek vestingstedendagen. Hulst ging vorig jaar terug in de tijd. „Het resultaat mocht er zijn", zegt Dobbelaer. „We hadden vijf tigduizend bezoekers in twee da gen tijd. Gelukkig hadden we bui ten de kern parkeergelegenheid en binnen de wallen ruimte om zo iets te organiseren. Alles was woest vol." Dat brengt hem meteen op een tip voor Veere: „Je hebt de steun van de bevolking nodig. Want organi seer maar eens iets, waar de bevol king niet achter staat." In Hulst meldden complete straten zich spontaan aan om een bijdrage te leveren. „Het leuke is dat je zoiets niet verwacht. Toen het voorbij was, zeiden de mensen: 'Leuk feestje wethouder. Ga je dat vol gend jaar weer doen?' Nee, want we zijn met zeventien steden. Bo vendien kost het je klauwen met geld. Dit jaar hebben we op 29 en 30 augustus de Reynaartfeesten. Die zijn een stuk kleiner." Veere moet (tip twee) haar onder- Overblijfselen van een Frans bastion, één van de twee ravelijnen en de schuintes van de wallen zijn in Veere nog goed te zien. Maar wat Veere-stad volgens archivaris Peter Blom het meest interessant maakt, is dat het gedeelte buiten de wallen onbebouwd is gebleven. „Je krijgt het idee dat je vanuit zo'n vesting zó weer kunt schie ten." Steden .met muren en poorten zijn er volop in de late middeleeuwen. „Het geeft status", zegt Blom. „Je kunt indringers buiten de poort houden en het is ook een manier om je inwoners binnen te houden zodat ze belasting betalen. „Bin- nemers betrekken bij het plan om vestingstad te worden. „In Hulst hebben we een bezoekersmanager, die ook onze vestingstadarrange menten samenstelt." De historische vestingstadjes zijn volgens de Zeeuws-Vlaamse wet houder prachtige plaatsen met een verleden. „Wij kunnen voor elkaar iets betekenen." Dobbelaer zal een nen de stad is het 's avonds veilig. Erbuiten eng en donker." Muren en een natte gracht zijn niet meer voldoende als het bus kruit wordt uitgevonden. Eind 16e eeuw komt er 'een dubbele enve lop' rond de stad met vijf bastions. Aarden wallen moeten de kogels opvangen. Maar in 1809 schieten de Engelsen volgens Blom hun ka nonskogels vanaf zee óver de wal len de stad in. „Het antwoord op die Engelse invasie is dat er een Na poleontische vesting om Veere heen wordt gelegd. Achthonderd Spaanse krijgsgevangen graven op aanwijzingen van de Franse genie die nieuwe vesting met bastions en ravelijnen." tweede Zeeuwse vestingstad met open armen ontvangen. Al ver wacht hij niet dat Hulst daar nog van profiteert. „Er zit nog altijd de Westerschelde tussen. Bovendien zijn onze karakters verschillend: Hulst is verbonden met Bourgon disch en Belgisch. Veere heeft, denk ik, toch meer met het ko ningshuis." Als de Fransen in 1814 zijn vertrok ken, heeft de vesting Veere geen enkel nut meer. De oostelijke gor del wordt rond 1870 afgegraven en komt in de kanaalwerken terecht. Toch ziet Blom genoeg overblijfse len waarmee Veere zich als vesting stad kan presenteren: „De hele i6e-eeuwse vesting is er nog. Daar kun je een deel van reconstrueren. En als je Veere uitrijdt, zie je een Frans bastion en één van de twee ravelijnen." In Hulst kunnen bezoekers het oud-Nederlandse systeem van ves tingbouw goed zien. Blom: „Veere is voor Zeeland het mooiste voor beeld van een Napoleontische ves ting." 'S HEER ARENDSKERKE - Vele hon derden Opel-liefhebbers kwamen dit weekeinde naar 's Heer Arends- kerke voor het vijftigjarig bestaan van de Opel Club. Hoe ver de lief de voor de Opeis ging? Nou, ze sliepen in tenten naast hun auto. Bram Huizinga uit Goes kwam al het moois bekijken met zoon Jus tin van twaalf „Die jongen is hele maal gek van auto's", zegt pa. „Hij was niet te houden. En nee, dat heeft hij niet van mij. Ik heb er weinig mee. Al moet ik toegeven dat hier hele mooie dingen staan." Een aantal leden van de Opel Club Zeeland toog ook nog even naar bedrijventerrein De Smokkelhoek in Kapelle. Daar lieten ze hun trots zien aan de bezoekers van de tweede Fantasy Tuning Day. Honderden auto's met alle mogelij ke toeters en bellen bevolkten de Handelsweg, vaak voorzien van een stoere of grappige naam. Black Wolf, La Chica, Earthquake, Full Pull en Dagobert Blut. „Want ja, blut zijn velen van ons wel", grap te Peter Oomen uit Eindhoven, overigens niet de eigenaar van Da gobert. „Dit is een dure hobby. Ik ga zelden op vakantie, omdat ik er gewoon geen geld meer voor heb. Maar dat heb ik er voor over." O Kijk voor een video van het Opel-weekend op www.pzc.nl. Het jubileum van de Opel Club Zee land trok vele honderden liefheb bers - oud en jong - naar 's Heer Arendskerke. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10