8| bezuinigen Corus slaat het kerstpakket een jaartje over, Philips wil even geen grootse productpresentatiedagen en tal van bedrijven schrappen de borrel en het congresbezoek. Besparen op franje, heeft dat zin? woensdag 12 augustus 2009 Baas bespaart op extraatjes door Monique Prins en Martin Ruesink De Nederlandse onderne mer lijkt een calvinist. Gaat het even wat slechter met de economie, dan speurt zijn blik instinctief langs overbodige uitgaven op de balans. Even geen franje. Multinationals Philips en Corus maakten deze week bekend dat ze dit jaar even be paalde extraatjes overslaan. Het elektronica concern houdt geen Simplicity Event, een grootscheepse manifestatie waarop pro ductontwikkelingen worden getoond. Er is ook een streep gezet door Simplicity Day, een dag waarop medewerkers hun norma le werk laten liggen om nieuwe ideeën te bedenken. Corus houdt het geld voor kerstpakketten van 9.000 werknemers en 11.000 gepensio neerden in eigen zak. Dat gebeurde ook tij dens eerdere crises bij het staalconcern. Voorbeelden van typisch Nederlandse zui nigheid? „Het calvinisme in de Nederland se ondernemer zit 'm vooral in de overtui ging dat je winsten nuttig moet gebruiken. Die stop je bij voorkeur terug in het bedrijf en die geef je niet uit aan luxe of eigen ge rief', zegt Fred van Raaij, hoogleraar eco nomische psychologie aan de Universiteit van Tilburg. Sommige bedrijven maken ondanks de cri sis, of juist dankzij, nog winst. Zo rekent producent van huishoudelijke producten Princess op een plus van 7 procent ten op zichte van vorig jaar. „Door de crisis gaan mensen minder uit eten. Ze maken het daarom thuis gezelliger met fondue, grill en bakplaat. Ook stellen ze kapperbezoek uit en kopen liever een föhn of krultang voor thuis", zegt Carry Zwart van Princess. „We draaien goed, en daar mag het perso neel van meeprofiteren via kerstpakketten, feestjes en borrels." Bankier Van Lanschot maakte gisteren een miljoenenverlies bekend over het eerste halfjaar. Toch denkt de bank er niet aan om te schrappen in de extraatjes voor het personeel. „Het zit niet in de genen van Van Lanschot om decadent te doen. Dus tripjes met z'n allen naar het buitenland, dat deden we al niet", zegt woordvoerder Etiënne te Brake. De jaarlijkse personeelsavond, waar Neder landse artiesten zoals Ilse Delange optre den, gaat gewoon door. Echte manieren om kosten te besparen zijn bijvoorbeeld de recente personeelsreductie, legt Te Brake uit. „Maar extraatjes als een feest of een uitje zijn te zinvol om te schrappen. Hier vergroot je de verbondenheid, hier wordt het personeel weer trots op het bedrijf Daarop bezuinigen zou onverstandig zijn." Ook de resultaten van de Nederlandse Spoorwegen (NS) vielen tegen. Alle onder delen moeten dit jaar de bedrijfslasten met 5 procent terugbrengen. Hoe ze dat doen, mogen ze zelf uitmaken. „Elke afdeling heeft een budget voor leuke dingen. Het ligt voor de hand dat daar ook op wordt beknibbeld", zegt Miranda Mens 'Als personeel moet afzien van kerstpakket of gratificatie, moet ook de top geen extraatje krijgen' van de NS. De directe verlichting die het schrappen van franje oplevert voor de financiële nood van een bedrijf is over het algemeen klein tot verwaarloosbaar klein. „Het is een paradox", zegt hoogleraar Van Raaij, „aan de ene kant staat het effect van zo'n bezuiniging in geen enkele verhou ding tot de totale uitgaven van een onder neming. Aan de andere kant móet je van wege het psychologische effect misschien wel bezuinigen op franje. Het gaat name lijk om de boodschap die van zo'n maatre gel uitgaat, zowel intern als extern." Intern levert het schrappen van een be drijfsuitje of kerstpakket volgens Van Raaij wellicht meer demotivatie op dan het je aan besparing oplevert. „Maar een directie kan met zo'n maatregel ook aan het eigen personeel en de buitenwacht willen uitdra gen dat het slechter gaat en dat er geen ho ge looneisen moeten worden gesteld." De scheiding tussen franje en zinvolle in vesteringen is overigens niet altijd even makkelijk te trekken. „Ook als het wat minder gaat moet je je personeel blijven scholen", zegt Van Raaij, „maar de vraag is of je nog steeds vier man naar dat congres moet sturen, of misschien één persoon of helemaal niemand." De vakbeweging heeft geen principiële be zwaren tegen het schrappen van franje in moeilijke tijden, zeker niet als daardoor ar beidsplaatsen kunnen worden gered. „Maar als je van je personeel vraagt om een keer af te zien van een pakket of gratifi catie, dan moet ook de top van het bedrijf geen extraatje krijgen, zoals een bonus. Ge beurt dat laatste toch, dan is dat voor de rest van het personeel moeilijk te verkrop pen", zegt Valerie van de Flier van vak bond FNV Bondgenoten. Medewerkers van ING kunnen door de cri sis dit jaar niet terecht op de gebruikelijke toertochten voor motoren en old timers. Ook de zeilregatta, het bowlingtoernooi en de denksportdag zijn geschrapt. „Dat kost ons gewoon te veel geld en mankracht. Dat stellen we een jaartje uit", zegt woordvoer ster Debbie Brand. „We vinden het wel be langrijk dat onze medewerkers en ex-mede werkers met korting reizen en hotels kun nen blijven boeken. Dat is een keuze die we hebben gemaakt." Over de kerstpaket- ten zal ING zich nog buigen. Verzekeraar Aegon heeft ook een aantal zo geheten 'nice to haves' afgelast. Als schaats sponsor is besloten wél present te zijn op de komende wintereditie van de Olympi sche Spelen, maar relaties die gaan zitten wachten op de uitnodiging die vier jaar ge leden nog gebruikelijk was, kunnen wel eens flink bedrogen uitkomen. De ploeg die Sven Kramer en Irene Wüst mag gaan aanmoedigen zal waarschijnlijk aanzienlijk kleiner uitvallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8