41 binnenland Q-koorts nog niet op hoogtepunt Til nodig? Even in Nederlander lacht om griep Employee doet mee aan overval ING-filiaal Moord op Arzu Erbas wekt ongeloof BESMETTINGEN Honderd gevallen per week Jaarlijks wordt 3 tot 5 procent van alle medicijnen bij het afval gegooid. Zo verdwijnt voor circa 142 tot 237 miljoen euro in de verbrandingsoven. Tot ergernis van veel artsen. peter van straaten woensdag 12 augustus 2009 Het RIVM voorspelde dat het hoogtepunt van het aantal be smettingen met Q-koorts in de zomer voorbij zou zijn. Maar er komen nog steeds patiënten bij. DEN BOSCH - Het aantal mensen dat getroffen wordt door Cf-koorts stijgt nog steeds. Tot gisteren kre gen 1992 mensen dit jaar de ziekte, verspreid over heel Nederland. Uit recente cijfers blijkt dat er nog geen einde komt aan de stijgende lijn in het aantal Qjkoortsgevallen. Er komen in Nederland nog onge veer honderd patiënten per week bij, van wie veertig in Noord-Bra bant Deskundigen van onder meer het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM) voorspelden dit voorjaar nog dat het hoogtepunt, net als vorig jaar, in de zomer voorbij zou zijn. Cf-koorts wordt veroorzaakt door een bacterie die vrijkomt bij de ge boorte van schapen en geiten. De bacterie overleeft in de stallen en verwaait als het stro en de mest la ter over het land uitgereden wor den. Mensen die de bacterie inademen, kunnen ziek worden. Q_-koorts ver oorzaakt griepachtige verschijnse len. Ongeveer 20 procent van de patiënten krijgt longklachten. Een enkeling krijgt te maken met ern stige en blijvende hartproblemen. De ziekte woekert voor het derde jaar op rij in Brabant. Zo erg als dit jaar was het nog niet eerder, (f-koorts rukt ook op in de rest van het land. In juli maakte minister Gerda Ver burg van Landbouw bekend hon derdduizend extra vaccins tegen Q_-koorts bij geiten te bestellen. Door de dieren te vaccineren, wordt gepoogd het aantal gevallen van Qjkoorts m te dammen. De dieren moeten gevaccineerd wor den voor het dekseizoen begint. Omdat nog niet alle vaccins dan beschikbaar zijn, heeft Verburg de geitenhouders gevraagd het dek ken van de geiten uit te stellen tot na de vaccinatie in het najaar. AMSTERDAM - Een bankmedewerk- ster in Amsterdam lijkt te hebben meegeholpen bij een overval op een filiaal van ING in Amsterdam IJburg. Voor de overval zijn on langs vijf verdachten gearresteerd, inclusief de bankemployee, na de bekentenis van één van de overval- HERGEBRUIK MEDICIJNEN Iers. Hij meldde zich met zijn raadsman 'uit wroeging' bij de po litie. Onder de verdachten is één van de twee baliemedewerksters van de bank die op het moment van de overval als enigen aanwezig waren. De man die de overval 're gisseerde', is haar ex-vriend. Jaarlijks belanden voor mil joenen euro's aan ongebruik te medicijnen in de verbran dingsoven. Kankerspecialist Erik Muller deelt oude, over gebleven medicijnen uit. door Annemieke Kooper en Floor Ligtvoet Internist-oncoloog Erik Mul ler uit Doetinchem heeft een hekel aan verspilling. Wanneer zijn kankerpatiën ten stoppen met hun kuur of op een ander medicijn overstap pen, vraagt hij of hij de overgeble ven pillen mag hebben. Anders worden ze vernietigd. „Doodzon de. Mijn patiënten vinden dat zelf ook." De medicijnen belanden in zijn archiefkast tot een nieuwe pa tiënt zich aandient die de midde len goed kan gebruiken. Kosten: nul komma nul. Muller is er trots op. Hij heeft de samenleving in één jaar al 16.000 euro aan rekeningen voor nieuwe medicijnen bespaard, rekent de specialist van het Doetinchemse Slingeland Ziekenhuis voor. Kankermedicijnen zijn kostbaar: één pillenstrip kost soms honder den euro's. Juist vanwege de grote bedragen kan zijn redistributiecen- trum, zoals Muller de verzameling met afgedankte, overbodige genees middelen noemt, op instemming van patiënten rekenen: „Niemand trekt een vies gezicht wanneer ik ze verzeker dat het uitstekende middelen zijn die volstrekt onaan geroerd zijn gebleven." De Inspectie voor de Volksgezond heid is niet enthousiast. Muller overtreedt de wet en neemt risi co's wanneer hij etiketjes van de doosjes afpeutert. Juriste Jurriane Rendering van de apothekerskoe pel KNMP: „Een specialist is be voegd medicijnen uit te schrijven maar niet om ze uit te delen." Apothekers mogen dit wél. Zij con troleren of middelen een nadelig effect hebben op de andere medi cijnen die de patiënt gebruikt en of de patiënt niet allergisch is voor de werkzame stoffen. En zelfs zij nemen oude medicijnen niet te rug om vervolgens aan een nieu- we'patiënt mee te geven. Rende ring: „Je kunt nooit helemaal ga randeren dat de medicatie nog goed is. Je weet niet zeker hoe de patiënt de spullen heeft bewaard." Muilets handelen kan dus gevaar lijk zijn. Hij ziet dat gevaar zelf minder: „Mijn patiënten zijn heel zuinig op hun medicijnen", zegt hij. „Als ik twijfels heb over hoe ze gebruikt zijn, door koffievlekken op de strip of een beduimeld doos je, neem ik ze niet terug." De directie van zijn ziekenhuis zegt niets van Mullers medicatie- hergebruik te hebben geweten. „Hoe sympathiek de bedoeling ook, dit kan natuurlijk niet", rea geert directeur Geert Huisman. Hij heeft de medicijnen uit Mul lers archiefkast maandag in beslag genomen en de man verboden hiermee door te gaan. Volgens Marcel Bouvy, hoogleraar farmacologie, die onderzoek deed naar medicijnvetnietiging, kleven er meer risico's aan Mullers werk wijze. De medicatiedossiers bij de apotheek kloppen zo niet meet. „Het elektronisch patiëntendossier wordt onbetrouwbaar." Bouvy snapt Mullers frustratie over de medicijnvernietiging wel: „Het doet mij ook pijn in het hart als ik die overvolle afvaltonnen in de apotheek zie." Drie tot vijf procent van alle medicijnen wordt jaarlijks weggegooid. Dat betekent dat afval bedrijven zo'n 142 tot 237 miljoen euro aan medicijnen verwerken. De ergernis over de vernietiging leeft breed. Desondanks vindt de ze handel niet structureel plaats, verzekert Koos van der Hoeven DEN HAAG - Nederlanders halen hun schouders op over de Mexi caanse griep en lijken te denken: laat maar komen. Zeker 90 pro cent maakt zich geen zorgen over het krijgen van de Mexicaanse griep. Dat zegt onderzoeksbureau Synovate. „Ondanks deze zorgeloze houding vindt bijna de helft van de Neder landers dat zij matig tot slecht wor den geïnformeerd. Onder jonge ren (57 procent) is dat hoger dan onder mensen van 35 jaar en ouder (44 procent). Toch zocht slechts een vijfde zelf naar extra in formatie over de Mexicaanse griep. In vrijwel alle gevallen raadpleeg de men internet", aldus een woordvoerder van Synovate. Ook al halen veel ondervraagden hun schouders op over de griep, toch nemen sommigen extra maat regelen om'besmetting te voorko men. Zij wassen bijvoorbeeld hun handen vaker (33 procent), gebrui ken papieren in plaats van katoe nen zakdoeken (12 procent), ver mijden plekken waar veel mensen zijn en schaffen antibacteriële gel aan (8 procent). Bijna twee derde van de ondervraagden nam geen extra maatregelen. GGD's in het noorden van het land bereiden basisscholen voor op de Mexicaanse griep die naar verwachting na de zomer een hoogtepunt bereikt. De GGD's in Drenthe, Groningen en Friesland wijzen scholen per brief op maat- mmmmmmmmmËÊBmmBausssumm regelen die ze kunnen nemen om verspreiding te voorkomen. De ge zondheidsdiensten in die provin cies adviseren de scholen om kin deren onder meer aan te leren de handen vaak te wassen met water en zeep en een hand voor de mond te houden als zij hoesten. In deze regio gaan de basisscholen volgende week van start. Gisteren bleek dat apothekers in Nederland dit jaar al ruim negen duizend keer de virusremmer Osel- tamivir, waarvan Tamiflu een merknaam is, hebben verstrekt. Dat is een stijging ten opzichte van andere jaren. pagina 6: Britse griephulplijn ligt zwaar onder vuur 'kt ER. ER6 S7-OM UIT.iWBltaMI.? AMSTERDAM - Verslagenheid en on geloof. Dat is wat gisteren over heerste in Amsterdam-West, na de moord op de 33-jarige Arzu Erbas. Erbas, eigenaresse van het kinder dagverblijf Moeders Schoot, werd maandagavond door een nog onbe kende persoon doodgestoken op de parkeerplaats voor het kinder dagverblijf in de wijk Geuzenveld. Zij had net afgesloten. De politie houdt rekening met één dader, die nog spoorloos is. De po litie is naarstig op zoek naar drie getuigen, twee jongens en een meisje. Zij zouden op het moment van de moord in een nabijgelegen parkje zijn geweest. De politie houdt alle opties open, variërend van een beroving tot een afreke ning of eerwraak. Het kinderdag verblijf blijft in elk geval een week gesloten. De dood van Erbas, oprichtster van Moeders Schoot, is bij ouders en medewerksters ingeslagen als een bom. Ouders roemen Erbas. Gisteren kwamen zij bijeen. Zij wordt omschreven 'als moeder voor iedereen'. „Zij was" het hart van het kinderdagverblijf Zij was echt aanwezig, echt betrokken. Hoe moet het nu verder met Moe ders Schoot?" zegt een moeder. „Ze was heel lief en aardig voor de kinderen", zegt een vader. De Amsterdamse locoburgemees ter Lodewijk Asscher bezocht gisteren het kinderdagverblijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4