zeeland 13 H Museum Switchback breidt uit GroenLinks: ontpolder Hedwige Herdenken commentaar PvZ gruwelt van wilde natuur woensdag 12 augustus 2009 Het Polderhuis, Westkapelle. Memories to Share: een vernieuwde vaste expositie. Een digitale tentoonstelling van herinneringen van burgers, bezetters en bevrijders uit de periode september 1944 toten met mei 1945. Villa Toorenvliedt, Middelburg. Een symposium van de Stichting Bunkerbehoud over de Slag om de Schelde, begin november. Die dag wordt ook Communicatiebunker 618 getoond. Vliegveld Midden-Zeeland. In de Week van de Geschiedenis (17 t/m 25 oktober, thema 'Oorlog St Vrede') en de week erna houdt de stichting Wings to Victory activiteiten voor de jeugd op het vliegveld. Bevrijdingsmuseum Zeeland, Nieuwdorp. 30 oktober: opening door prinses Margriet, voorafgegaan door een bevrijdingstocht door Zuid-Beveland met historische voertuigen en veteranen. et is bijna 65 jaar na de bevrijding. Zee land staat aan de vooravond van een reeks herdenkingen. Die heb ben allemaal een bijzonder ka rakter. Want er zijn steeds min der mensen in leven die de ge vechten hebben meegemaakt. Dus krijgen de herdenkingen vanzelf een andere invulling. Daarbij zijn twee trends zicht baar. De eerste is het eindeloos toevoegen van nieuwe feiten en feitjes. Dat is leuk voor de liefhebber van militaire geschie denis, maar voegt niets toe aan de emotionele kwaliteit van de herdenking. De tweede trend is het generali seren van de herdenkingen en exposities naar alle oorlogen waarbij Nederland betrokken was. Ook dat lijkt niet zo zin vol. Voor ons maken de Holo caust, de massaliteit en het kernwapeneinde de Tweede Wereldoorlog tot het conflict bij uitstek om te herdenken. Zo als de Grote Oorlog dat ook al tijd voor België en Frankrijk zal blijven. Erik Adriaansen voor het museum met links de pop met de kleren van de Terneuzenaar. foto Peter Nicolai oostburg - Erik Adriaansen uit Oostburg verzamelt al sinds zijn jeugd voorwerpen uit de Tweede Wereldoorlog. Eerst puur uit be langstelling, maar later ook om ze aan anderen te laten zien. „De Slag om Arnhem en de Slag om de Ardennen kennen de mees te mensen wel. Dat de Slag om de Schelde even heftig was, is veel minder bekend. Terwijl de toe gang tot de haven van Antwerpen middelburg - Nieuwe natuurgebie den dreigen volgens de Partij voor Zeeland (PvZ) in hoog tempo 'te verkommeren'. De statenfractie zet daarom een groot vraagteken bij de 'reële natuurwinst' en vindt dat het dagelijks provinciebestuur strenger moet toezien op handha ving van de zogenaamde distelver ordening. De PvZ pleit voor een in haalslag op dit front. Temeer om dat de provincie zelf van plan is meer grond in het buitengebied te kopen voor natuurontwikkeling. strategisch natuurlijk ook van groot belang was", stelt Adriaan sen. Hij opende in 1995 het oor logsmuseum Switchback, ge noemd naar de codenaam van de Canadese militaire operatie ter be vrijding van West-Zeeuws-Vlaan- deren: Switch Back. Het museum naast het huis van Adriaansen ont ving drie jaar geleden de cultuur prijs van de gemeente Sluis. Speciaal voor het herdenkingsjaar Zeeland bezet en bevrijd i940-'44/'45 blijft Switchback van september tot en met 8 november op zaterdagen van 13 tot 17 uur open. Als afsluiting is het Oost- burgse oorlogsmuseum ook op zondag 8 november open tijdens de bevrijdingsmars Hoofd- plaat-Knokke. Adriaansen breidt de collectie voor het speciale her denkingsjaar nog uit. Zo komt er een vitrine buiten het museum waarin diverse bodemvondsten (onder meer gevechtshelmen en onderdelen van wapens) te zien zijn. In het museum is binnenkort ook een uniform te zien van een Terneuzenaar, die als vrijwilliger met de Canadezen meetrok na be vrijding van de westelijke regio. Hij droeg als lid van het veertien de Nederlandse regiment infante rie een Canadees jasje en een En gelse broek en baret. j^W^iiailfilttW^88B^5a8tltiaai88BB88Eai VIDEO Verslaggeefster Kris Derks scheurde mee tijdens een Monstertruckshow in Vlissingen. Bekijk de video. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album: www.pzc.nl/foto den haag - Een schipper (27) uit Zaamslag is gisteren in hoger be roep door het Haagse gerechtshof vrijgesproken van iedere schuld aan een dodelijk ongeval op het Hollands Diep. Daarbij kwam het Belgische schip Guan op 9 mei 2006 tot zinken en verloor de schipper (60) het leven. De rechtbank in Dordrecht had de schipper uit Zaamslag vrijgespro ken van dood door schuld. Wel kreeg hij wegens een vaarovertre- ding een boete van 2500 euro opge legd. Volgens de rechtbank had de man het roer niet snel genoeg om gegooid toen de Guan van koers veranderde. De man ging in hoger beroep. Hij vond dat hem geen blaam trof en kreeg twee weken geleden hofaanklager mr. J. Groen aan zijde, die vrijspraak vorderde. middelburg - De 'Iwecde Kamerle den I. van Gent en K. Vendrik (GroenLinks) willen weten waar om het kabinet zo halsstarrig vast houdt aan zijn natuurcompensatie plannen in verband met de verdie ping van de Westerschelde. Vol gens GroenLinks het het beste om de Hedwigepolder volledig terug te geven aan de natuur. Ze noe men dat de beste en goedkoopste oplossing. In vragen aan de ministers van Ver keer en Waterstaat, Landbouw en Vrom informeert GroenLinks ver der of het kabinet verdere verdie ping van de Westerschelde nog ge wenst vindt. Ook willen de Kamer leden weten of er niet erg veel slik ken worden opgeofferd ten gunste van schorren. „Acht u het denkbaar dat de veel heid van plannen als totaal (verrui men, alternatief Hedwige, WCT) een extra negatieve uitwerking heeft op de instandhoudingdoel stellingen van het Schelde-estua- rium? Zo nee, waarom niet?", vra gen de GroenLinks kamerleden de drie ministers. Ze wijzen er op dat de definitieve uitspraak van de Raad van State over de natuurcompensatie pas aan het eind van het jaar verwacht wordt. GroenLinks vindt het on verstandig die afspraak maar af te wachten. Het kabinet neemt een groot risico als het vasthoudt aan haar 'gammele' natuurcompensa tieplannen, die overigens werden afgewezen door de deskundigen commissie Nijpels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3