Zeeuwse getuigenis WO-II inspireert tot^ druk herdenkingsjaar 21 zeeland PZC Gedeputeerde lobbyt voor opname Walcherse steden in Oranjeroute Vakantieboek woensdag De krant 5 weken voor 15 euro! woensdag 12 augustus 2009 door Ernst Jan Rozendaal Mijn vakantiekoffer is altijd binnen vijf mi nuten gepakt. Voor el ke dag een onder broek, een T-shirt en een paar sok ken. Twee broeken, een trui, een jas, toilettas, zwembroek, een paar handdoeken en klaar is Kees. Heel anders is het met de doos boeken die meegaat. Het duurt soms dagen voor ik die heb ge vuld. Als ik werk, heb ik nauwe lijks tijd om te lezen. Kom ik 's avonds thuis, dan heb ik geen puf - meer om een boek open te slaan. Doe ik dat toch, dan blijkt het een probaat slaapmiddel. Op vakantie niet. Elke dag lekker uitgeslapen, geen krant of televi sie, de kinderen in het zwembad: tijd voor een boek. Dat moet dus met zorg zijn gekozen. Als je drie weken in een jaar kunt lezen, kun je je niet veroorloven het verkeer de boek bij je te hebben. Dus drentelde ik urenlang voor de boekenkast heen en weer, bi vakkeerde ik een ochtend in de bi bliotheek en belandde ik uiteinde lijk in de boekhandel. Even iets kopen om de vakantie te vieren. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Na wikken en wegen pakte ik dit jaar twee thrillers van Ian Rankin in en romans van Erwin Mortier, Christiaan Weijts, Daniel Kehl- mann en Patrick Modiano. Toch bleef ik twijfelen. In de Volkskrant las ik laatst dat mannen status ontlenen aan de boeken die ze lezen. Wat zegt de ze verzameling dan over mij? Dat ik een snob ben? Dat zou niet voor het eerst zijn. Vijfentwintig jaar geleden zat ik op een jonge renreis naar Joegoslavië in een ru moerige bus Terwijl ik al heenging van William Faulkner te lezen. Dat maakt je niet tot playboy op de camping. Eerder tot professor. Een dag voor vertrek had ik dan toch vrede met mijn keuze. Ik stapte het kantoor van de hoofdre dacteur binnen om hem een pret tige vakantie te wensen. Er ston den drie dozen met boeken. De in zendingen voor de Zeeuwse Boe kenprijs. Als jurylid is hij ver plicht ze tijdens zijn vakantie alle maal te lezen. Glimlachend verliet ik het pand. Er zijn altijd weer mensen die het erger hebben getroffen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni Zeeland staat de komende tien maanden uitgebreid stil bij de Tweede Wereldoorlog. Het ac cent ligt op de bezetting in mei 1940 en de opmars van de gealli eerden ruim vier jaar later. door Marcel Modde en René Hoonhorst Met het bombarde ment op Rotter dam wordt Neder land in mei 1940 op de knieën ge dwongen, maar echt buigen doet de legerleiding pas nadat ook Mid delburg vanuit de lucht is be stookt. Aan het eind van de Twee de Wereldoorlog is Zeeland op nieuw de sleutel naar de kentering van het strijdtoneel. De Slag om de Schelde eind 1944 vormt de op maat tot de bevrijding van Neder land. Twee gebeurtenissen van grote his torische betekenis, die daarente gen slechts bij een klein publiek bekend zijn. De Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland (SCEZ) zet daarom dit jaar extra breed in op het uitlichten van deze periode uit de vaderlandse geschiedenis. In 2007 stelde het Rijk 21 miljoen eu ro beschikbaar voor projecten om het 'Erfgoed van de Oorlog' verder te ontsluiten en te behouden voor het nageslacht. Dat subsidiepro gramma loopt dit jaar af De SCEZ sleepte op de valreep nog een bij drage uit het vuur en liet een docu mentaire maken met persoonlijke getuigenissen bij voorwerpen uit de Tweede Wereldoorlog. De film gaat 18 september in première bij de herdenking van de bevrijding van Axel en is daarna als 'deelfilm' te zien in de zes oorlogsmusea in de provincie. „Nu er nog mensen zijn die uit eigen ervaring kunnen vertellen hoe het was, moet je daar zo veel mogelijk gebruik van maken", zegt Janneke de Wit van de SCEZ. „Je kunt wel een mu seum volzetten met voorwerpen, maar als je niet weet waarvoor het precies heeft gediend en wie het gebruikt heeft, is de betekenis daar achter gelijk een heel stuk min der." Ook bouwde de SCEZ een website (www.bevrijdingzeeland.nl) met een overzicht van al het oorlogsge weld in Zeeland en wetenswaardig heden. Op die pagina's worden te vens alle herdenkingsactiviteiten gebundeld en doorverwezen naar uiteenlopende organisaties. De ani mo in Zeeland om in het herden kingsjaar iets op touw te zetten rond de bezetting en de bevrijding is groot, vertelt De Wit. Verspreid over de provincie zijn er vanaf 1 september tentoonstellingen, wan delingen, marsen, ritten met oude voertuigen, vluchten, herdenkin gen met veteranen, symposia, ope ningen en onthullingen. De Wit: „Er is hier een hoop gebeurd, zwa re gevechten die belangrijk zijn ge weest voor het verloop van de oor log. En in het Zeeuwse landschap is nog heel veel te zien uit die tijd en van die strijd." Eén van de meest aansprekende getuigen in dat landschap bijvoorbeeld, is de bunkerlinie langs de kust. Liefheb bers kunnen mee op 'battlefield- tour', een zeven uur durend dag programma langs locaties die een rol hebben gespeeld bij de landing van de geallieerden op Walcheren. Het bunkercomplex bij Zoutelande, één van de stille getuigen van de strate gische rol die Zeeland had in de Tweede Wereldoorlog, foto Lex de Meester Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van €71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 wekén voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening 1 1 net persoonsgegeveni In het colofon treft u nadere informatie MIDDELBURG - Op 23 oktober is de stemming pas, maar gedeputeerde Harry van Waveren heeft er 'alle vertrouwen' in dat Zeeland wordt opgenomen in de internationale Oranjeroute. Hij zei dat gisteren na een gesprek met de directeur van de VW in het Duitse Nassau, Christoph Keul. Keul oriënteerde zich op Walche ren en raakte onder de indruk van onder meer de historische markt in Veere en de Abdij in Middel burg. Hij is op 23 oktober in Nas sau gastheer van de vergadering waarin de 21 Duitse en 7 Neder landse leden van de Oranjeroute stemmen over toetreding van Mid delburg, Veere en Vlissingen. Maar als het lukt om opgenomen te worden in de Oranjeroute, dan begint het pas, waarschuwt Van Waveren. „Dan moeten we overal kenbaar maken dat Zeeland in de Oranjeroute zit. De provincie zal zich daar actief voor inzetten." Volgens Van Waveren is dè Oranje route een belangrijke kans om meer toeristen naar Zeeland te trekken. „Historie is één van onze speerpunten. En we weten dat Duitsers zeer geïnteresseerd zijn in koningshuizen en in de Oranjes." Oorlogsmuseum Gdynia, Axel. Bevrijdingsfeest voor het basisonderwijs. Kinderen worden op 18 september met historische voertuigen opgehaald voor een herdenkingsceremonie. In het herdenkingsjaar 2009/2010 vinden allerlei activiteiten plaats ter herinnering aan de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding. Hiernaast enkele voorbeelden. Oorlogsmuseum Switchback, Oostburg. Tentoonstelling over bezet en bevrijd Zeeuws-Vlaanderen. 1 september t/m 8 november. Willem Adriaansens bron bevrijdingzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2