261 sport Modekeizer, sterspeler, sekssymbool riaattocTop s"ep Michael Schumacher moet afzien wk badminton van rentree wegens nekklachten Duitse fans willen af van tickets ©HRïAUrt DAVI Gezicht van een wereldwijd imperium woensdag 12 augustus 2009 Het Nederlands elftal speelt van avond in de Arena niet alleen te gen Engeland, maar ook tegen het gezicht van een commer cieel imperium. Sterspeler David Beckham is het A-merk dat op sportgebied nauwelijks zijn gelijke kent. door Roel Wiche den haag - Je moet er toch niet aan denken dat Nigel de Jong van avond in de Arena met een van zijn klassieke tackles de enkel van de Britse rechtermiddenvelder aan gort schopt. De pitbull van Oranje zou niet alleen een redelijk getalen teerde voetballer vellen, maar ook een wereldwijd marketingimpe- rium, waarin elke week miljoenen worden rondgepompt. Een impe rium ook dat magistraal is opge bouwd, volgens een commerciële succesformule die zijn weerga niet kent. David Robert Joseph Beckham, 112-voudig international van Enge land, is niet alleen voetbalprof, maar ook stijlicoon, modekeizer, sekssymbool, parfumtsaar, gla mourboy en de helft van een showbizzpaar dat niet uit de schijnwerpers is weg te slaan. Kort om, een A-merk dat zelfs de film sterren Tom Cruise en Jennifer Lo pez overvleugelt, die in Beverly Hills op een steenworp wonen van de oogverblindende Italiaahse villa (zes slaapkamers, negen bad kamers, kosten 22 miljoen dollar) van David en Victoria Beckham. De vraag waarom juist David Beck ham, een goede speler maar zon der exceptionele kwaliteiten, is uit gegroeid tot 's werelds meest be faamde voetballer, fascineert de marketingstrategen al jarenlang. In Engeland houden ze het erop dat de zoon van een kapster en een keukeninstallateur het gedroomde pakket is om in de markt zetten: talentvol, fotogeniek en getrouwd met een popster, Spice Girl Victo ria Posh Adams. Bovendien worden de carrières van beide Beckhams op een angst aanjagend effectieve manier verzil verd door tv-genie Simon Fuller, ex-manager van de Spice Girls en een van de bedenkers van Idols. Illustratief voor de potentie van het A-merk David Beckham is zijn transfergeschiedenis. Real Madrid lokte hem in 2003 van Manchester naar Estadio Bernabeu uitgere kend voor een trip naar het Verre Oosten, waar de populariteit van de voetballer/zakenman ongekend is. In zijn vier contractjaren scoor de de merchandising van de Ko ninklijke een totaalbedrag van 425 miljoen euro, zo rekende zaken blad Forbes uit. Nooit eerder was de verkoop zo hoog. Toen het cir cus Beckham in 2007 een mega- deal maakte met Los Angeles Ga laxy, werden ook al duizelingwek kende cijfers gepresenteerd. De vijfjarige verbintenis zou 250 mil joen dollar (180 miljoen euro) moeten genereren, vooral via lucra tieve sponsorcontracten. Niet slecht voor een knul die, zoals ee ga Victoria ooit omschreef, 'thuis geweldig rechtlijnig kan stofzui gen'. Grote vraag is echter of de 33-jari- ge superster tot 2012 in LA blijft. Beckham wil absoluut naar het WK in Zuid-Afrika en de Engelse bondscoach Fabio Capello heeft al geëist dat hij weer in een topcom- petitie moet gaan spelen, wil hij in ternational blijven. Daarnaast lijkt zijn keuze voor de op wereld schaal onbeduidende Amerikaan se competitie zijn imperium lang zaam aan te tasten. Engelse marke teers vrezen al dat zijn houdbaar heidsdatum onder vuur komt als hij uit de grote stadions verdwijnt. Niet dat de Beckhams voor de voedselbank hoeven te vrezen, ver re van dat. Met een vermogen van naar schatting 150 miljoen euro kunnen de jetsettijgers tegen een stootje. Bovendien lijkt Victoria haar man als lifestyle-symbool voorbij te streven nu ze vol gaat voor haar ei gen kledinglijn die straks tijdens de New York Fashion Week wordt gepresenteerd. David blijft intus sen standvastig zijn Armani-onder- broeken op de billboards aanprij zen. Al zal zelfs het A-merk David Beckham even in de spiegel heb ben gekeken toen zijn zoontjes Brooklyn (10), Romeo (6) en Cruz (4) onlangs een dringende vraag voor papa hadden. „Waarom sta je daar in je ondergoed zodat ieder een je kan zien?" David Beckham (links) vormt met zijn echtgenote Victoria een showbizzpaar dat zijn weerga niet kent. foto C.J. Gunther/EPA hyderabad - De Mexicaanse griep heeft ook toegeslagen op het WK badminton in Hyderabad. Een coach uit Maleisië werd gisteren opgenomen in het ziekenhuis na dat de verschijnselen van het be smettelijke waren geconstateerd. T\vee dubbelspelers uit Thailand trokken zich terug uit het toernooi omdat een van hen koorts had ge kregen. Voor Nederland haalden drie spe lers de tweede ronde van het toer nooi, Eric Pang is uitgeschakeld. Judith Meulendijks en Yao Jie gaan wel door. Meulendijks hoef de daarvoor niets te doen (walk over tegen Canadese Anna Rice), Yao Jie had twee games nodig te gen Sayale Gokhale, afkomstig uit gastland India (21-15 21-14)- In het mannenenkelspel heeft Ne derland alleen nog Dicky Palyama over, die maandag de sterke. Chi nees Chunlai Bao verraste. door Paul Zweverink den haag - Dat Michael Schuma cher wegens fysieke problemen af haakt voor een rentree in de For mule 1, doet de zevenvoudig we reldkampioen zelf nog het meest pijn. „Ik ben diep, diep teleurge steld", zegt hij op zijn eigen websi te. Schumacher zou voorlopig de Grand Prix's rijden, als stand-in voor de in Boedapest gewond ge raakte Ferrari-coureur Felipe Mas sa. Hij heeft echter teveel last van zijn nek en wordt op zijn beurt voor de komende Grand Prix van Europa in Valencia vervangen door de 38-jarige Italiaanse testrij der Luca Badoer. Het lag al een beetje in de lijn van de verwachting na de laatste oefen sessies die de Duitser op het cir cuit van Mugello afwikkelde. Vori ge week klaagde hij over pijn in en rond zijn nek. Die kwetsuur werd de laatste dagen eerder slechter dan beter. Een laatste test in de Ferrari van 2007 maakte duidelijk dat Schuma cher de in de Formule 1 loskomen de (G-)krachten niet aan kan. „We hebben alles geprobeerd, zowel op medicinaal als therapeutisch ge bied, maar het is niet gelukt", zegt hij. „Het spijt me heel erg voor Fer rari en voor al die mensen die mij steunden en zich op mijn terug keer verheugd hadden. De gevol gen van de verwondingen die ik opliep bij mijn motorongeluk in fe bruari, breuken in de nek en bij het hoofd, zijn nog steeds te zwaar." Schumacher informeerde Ferra- ri-baas Luca di Montezemolo en teamchef Stefano Domenicali na de laatste test over zijn besluit om de rentree af te blazen. „Dit is een grote teleurstelling", aldus Di Mon tezemolo. „Zijn terugkeer zou heel goed zijn geweest voor de Formu le 1 en ik ben er zeker van dat Mi chael in Valencia voor de overwin ning had kunnen rijden." Dat wordt niet door iedereen on derschreven. Zo zegt voormalig teambaas eri coureur Eddie Jordan, tegenwoordig werkzaam als Fi-ana- list bij de BBC, dat hij twijfelt aan de zuiverheid van de motieven van Schumacher. „Ik denk dat Mi chael heeft gemerkt tijdens zijn tests dat hij niet meer de snelheid had om te kunnen winnen." Willi Weber, de persoonlijk mana ger van Schumacher, werpt de sug gesties van Jordan verre van zich. „Dat is echt onzin. Het motoronge luk van Michael in februari was ernstig, het zwaarste ongeluk dat hij ooit had." den haag - De mededeling van Mi chael Schumacher dat hij geen ren tree in de Formule 1 kan maken, is met name in zijn thuisland Duits land en Ferrari-basis Italië hard aangekomen. Zo zitten in het geboorteland van Schumi zelf duizenden Duitsers met inderhaast gekochte kaarten voor de Grand Prix van Europa in Valencia, op zondag 23 augustus, in de maag. Vanaf het moment dat Ferrari de terugkeer van Schumacher aankon digde, liep het storm bij de organi satie in Valencia. Nu hun held zich heeft teruggetrokken, willen de meeste Duitse fans die kaarten weer kwijt. Ook in Italië is er spra ke van grote ontzetting nu de ren tree niet doorgaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 28