Oude boerenwoningen vaak onverkoopbaar economie 111 Van Lanschot dekt zich in tegen wanbetalers BEDRIJFSWONING CDA wil wet wijzigen om leegstand te voorkomen Eskimo's stappen in gifkredieten Aantal vacatures op internet stijgt licht Opec voorziet weer minder vraag naar olie Cardoen ziet verkoop auto's fors stijgen Crucell na kwartalen van winst in het rood Nieuwe kunststoffen voor vliegtuigen 10% KORTING en met uw Douglas Card 20% KORTING. woensdag 12 augustus 2009 eindhoven - In Nederland staan circa vijfduizend onverkoopbare voormalige agrarische bedrijfswo ningen, omdat ze niet zomaar een woonbestemming kunnen krijgen. Leegstand en verkrotting dreigen en daarmee aantasting van het platteland. Het CDA wil dat voor komen door de wetgeving aan te passen. CDA-Kamerlid Ruud van Heugten presenteert vandaag een initiatief wetsvoorstel voor de introductie van 'plattelandswoningen'. Het probleem ontstaat als een boer zijn bedrijf verkoopt, maar niet de bijbehorende woning. Het huis houdt de status van 'agrari sche bedrijfswoning'. Bedrijfsver- koop gebeurt steeds vaker vanwe ge de schaalvergroting in de land bouw. Grote boeren kopen omlig gende bedrijven op, maar hebben geen behoefte aan de bijbehoren de woningen. Boeren die zijn ge stopt, blijven vaak in hun oude huis wonen. Pas als de gestopte boer wil verhuizen, blijkt dat de oude woning uitsluitend bewoond mag worden door de boer die eer der het bedrijf heeft overgeno men. Een burger mag het huis wel kopen, maar er niet wonen. Dat maakt de huizen onverkoopbaar. Het probleem blijkt te spelen in al le plattelandsgemeenten. Wijzi ging van de status van bedrijfswo ning naar burgerwoning is vrijwel onmogelijk. De nieuwe bewoner ANCHORAGE De Inupiat Inuit (eskimo's) hebben een neus voor lucratieve zaakjes. De stam uit de noordelijke Ameri kaanse staat Alaska verdient al ja ren goed geld met bouwactivitei ten en de exploitatie van oliebron nen. Nu hebben de Inupiat een nieuwe handel ontdekt: beleggin gen in gifkredieten van de banken. Het bedrijf Arctic Slope wil miljoe- AMSTERDAM De onlinevacaturemarkt in Neder land is in juli weer licht gestegen, na meer dan een jaar te zijn ge daald. Dat blijkt uit de maandelijk se index van vacaturesite Monster- board.nl. De index, die het aanbod meet, steeg met één punt naar 93 punten. „Het lijkt erop dat de in dex enigszins begint te stabilise ren", aldus directeur Diana Krieger. WENEN De wereldwijde vraag naar olie neemt in 2010 meer af dan eerder werd verwacht door gestegen voor raden en het trage economische herstel. Dat voorspelt de Opec. Vol gens het oliekartel neemt de vraag in 2010 met 480.000 vaten per dag af tot gemiddeld 27,97 miljoen va ten. Eerder ging Opec uit van een afname met 380.000 vaten per dag. ANTWERPEN De Belgische autohandelaar Car doen heeft over de eerste helft van dit jaar een recordaantal van ruim 8500 auto's verkocht, een stijging van 60 procent vergeleken met een jaar eerder. De autosupermarkt boekt al jaren succes met zijn mul- timerkenconcept. Het bedrijf le vert auto's fors goedkoper door de inkoop van overtollige voorraden in Europese landen bij producen ten, importeurs en dealers. nen investeren in de aanschaf van 'slechte leningen', waarvoor de markt goeddeels stil ligt. Dankzij genereuze subsidies van de rege ring in Washington zijn die beleg gingen nu met forse korting te koop. De Inupiat mikken erop dat de prijzen aantrekken en er dus een mooie winst in het verschiet ligt. LEIDEN Biotechnologiebedrijf Crucell is in het tweede kwartaal van 2009 na een aantal kwartalen winst weer in de rode cijfers gekomen. Dit bleek gisteren bij de publicatie van de tweede kwartaalresultaten. Crucell leed een nettoverlies van 1,8 miljoen euro. Analisten ver wachtten gemiddeld een netto winst van 3,7 miljoen euro. DEN HAAG Nederlandse luchtvaartbedrijven doen samen met de Europese vlieg tuigfabrikant Airbus onderzoek naar een nieuwe generatie kunst stoffen voor de vliegtuigbouw. Ne derland betaalt de helft van de 13,2 miljoen euro aan onderzoekskos ten, zo werd gisteren bekend. De nieuwe materialen zijn lichter en minder gevoelig voor schade. markt WSKBÊÊÊÊ Uien (in euroPlantuien, af land, in Zuid West-Nederland: 6,00 - 7,50. Granen, zaden en peulvruchten (in eu ro per tonTarwe maal: 100; Tarwe voer: 100. Fourage (in euro per tonWeidehooi, eerste kwaliteit: 80 - 90; Roodzwenk, 1e kwaliteit: 75 - 95; Dijkhooi, 1e kwali teit: 70 - 80; Rietzwenk, 1e kwaliteit: 85 - 100; Engels Raai, 1e kwaliteit: 65 - 75; Veldbeemd, 1e kwaliteit: 75 - 95; Tarwestro, grote pakken: 55 - 60; Tarwe- stro, kleine pakken: 65 - 70; Gerstestro, grote kleine pakken: 50,00 - 52,50. Hffl' lil'«W MWWhi'IHNI iimWWNIi.HiW'l" HlflUii liWW'1l"1iTTTiW)WffilllliliriWW zou dan zijn agrarische buren be perkingen kunnen opleggen. Een agrariër kan met de wet in hand blokkeren dat een bedrijfswoning een burgerwoning wordt. Het CDA wil een nieuw begrip in troduceren: de plattelandswoning. Voor deze huizen moeten dezelfde beperkte milieu-eisen gelden als voor agrarische bedrijfswoningen, ook al worden ze door een niet-agrariër bewoond. Makelaars moeten bij verkoop de aspirant-koper wel wijzen op de beperkende milieubescherming. Dat zal de waarde van de wonin gen enigszins drukken, denkt Van Heugten. Maar zo wordt wel voor komen dat verkoop helemaal niet mogelijk is. den haag - Van Lanschot Bankiers heeft 50,6 miljoen euro gereser veerd voor klantenleningen die mogelijk niet worden afgelost. Het verlies in de eerste helft van het jaar pakte daardoor hoger uit dan verwacht: 46,3 miljoen euro. In de zelfde periode in 2008 werd nog een winst van 60,2 miljoen ge boekt. „Als gevolg van de crisis is er nu een heftige economische recessie, waarvan de impact zich laat voe len door hogere kredietvoorzienin gen", aldus topman Floris Deckers gisteren in een toelichting op de halfjaarcijfers. Volgens de bank is de kredietporte feuille (17,5 miljard) van hoge kwa liteit, maar wordt het zekere voor het onzekere genomen. De kredietportefeuille is zorgvul dig doorgevlooid, en daar waar eni ge twijfel bestond, is een voorzie ning genomen, aldus een woord voerder. Van Lanschot meldt het afgelopen half jaar zeven procent meer te hebben uitgeleend aan bedrijven. Op de bedrijfsactiviteiten verdien de Van Lanschot in de eerste zes maanden van dit jaar 38,9 miljoen euro. Behalve de kredietvoorziening was er ook nog een eenmalige tegenval ler door een forse afschrijving op een it-project (34,5 miljoen) en wa ren er een verlies op de eigen be leggingsportefeuille en een reorga nisatie. De bank beklaagt zich erover dat concurrenten met staatssteun, zo als ING en ABN Amro, het afgelo pen jaar een hogere rente op spaar rekeningen konden geven. Het be drag op spaar- en depositorekenin gen daalde daardoor met vijf pro cent tot elf miljard euro. Het aantal klanten bij Van Lan schot, een bank voor bedrijven en rijke particulieren, is echter wel ge groeid. n eui Middelburg: Lange Delft 43/45 - Breda: Eindstraat 22 - Bergen op Zoom: Lombardenstraat 12 Bij besteding vanaf 55 - aan Lancóme producten, waarvan één huidverzorgingsproduct BIOTHERM Bij besteding vanaf 55,- aan Biotherm producten, waarvan één huidverzorgingsproduct. CLINIQUE J' Ontvang op alle huidverzorgingsproducten van Lancóme, Biotherm, Clinique en Clarins 'Actie geldig tot en met 30 augustus 2009.10% korting geldt niet op reeds afgeprijsde producten. makes life beautiful LANCÓME Bij besteding vanaf 55,- aan Clinique producten, waarvan één huidverzorgingsproduct Bij besteding vanaf 55,- aan Clarins producten, waarvan één huidverzoigingsproduct

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11