vooruitschuiven De Ladder van Lansink 'De Nederlandse bodem zou binnen tien jaar weer schoon zijn' zaterdag 8 augustus 20°! Lucas Reijnders, hoogleraar milieukunde De Ladder van Lansink is sinds 1979 dé landelijke richtlijn voor het omgaan met afvalstoffen. Een vaste volgorde van vier stappen moet grondstoffen besparen en bo demvervuiling voorkomen. In eerste instantie moet afval zo veel mogelijk worden voorkomen. Is dat niet mogelijk, dan moeten producten een tweede leven krij gen of (desnoods) de grondstoffen worden hergebruikt. Als derde stap volgt verbranding van reststoffen. En pas in allerlaatste instantie mag afval worden begraven. 'Puur toeval', noemt oud-politicus Ad Lansink (CDA) het feit dat zijn 'ladder' in 1979 door de T\veede Ka mer werd aangenomen. „Lekker- kerk werd pas later bekend. Ik was destijds gaan nadenken over de tweede oliecrisis en het verontrus tende Rapport van de Club van Rome, waarin duidelijk was gewor den dat we de aarde vervuilen en al onze hulpbronnen uitputten." Zijn ladder is nu Europees beleid. „Niet met de vermelding van mijn naam hoor, maar het is dezelfde ladder. Ja, ik kijk daar na al die ja ren wel met voldoening op terug", zegt de 75-jarige natuurweten schapper en voorzitter van een fe deratie voor de recyclingbranche. Lansink erkent dat de 'ladder' en ook de later ingevoerde Wet Bo dembescherming er niet toe heb ben geleid dat Nederland koploper is bij het indammen van de afval stroom of het schoner maken van de bodem. „Die ladder is mooi, maar er zit geen financieel instru mentarium bij. Veel heffingen op het gebied van milieubescherming komen in de pot algemene midde len en worden niet gericht ingezet voor milieubescherming. De zorg- plicht ontbreekt ook. Daardoor is het bijvoorbeeld mogelijk dat steeds meer gemeenten ophouden met de gescheiden inzameling van gft-afVal." Wassen en koken triële processen kent, is de mate van vervuiling hoog. In vrijwel alle land bouwgebieden heeft bovendien be mesting tot hoge concentraties fos faat, koper, zink en cadmium in de bodem geleid (zie kaartjes). Het kabinet maakte onlangs 660 miljoen euro vrij voor bodemsane ring in de komende vijfjaar. Dat /^lijkt een druppel op de gloeiende plaat. Met het huidige tempo van zo'n i.;oo saneringen per jaar blij- ven we nog lang opgescheept met het gros aan vervuilingen. de Nederlandse bodem „Ik denk dat de totale saneringskos- ten voor Nederland 100 tot 200 mil jard euro bedragen. Ja, we zijn ach terop geraakt, zeker in vergelijking met landen als België, Spanje, Frank rijk en Duitsland", zegt Reijnders. De hoogleraar geeft toe dat het tien jarenplan achteraf gezien een tikkie onrealistisch was. „Er zijn nadien nogal wat ontdekkingen van bodem vervuiling geweest, tien jaar was wel heel krap om alles op te rui men. Maar zelfs dat in aanmerking genomen, is er van alle mooie doel stellingen helemaal niets terecht ge komen. Er is veel vervuilde grond heen en weer geschoven, maar slechts weinig schoongemaakt", ver zucht Reijnders. Het rijk heeft volgens Reijnders te lang de hand op de knip gehouden. De overheid huldigde immers het standpunt dat de vervuiler moest betalen. Dat uitgangspunt is na vele verloren processen een dode letter geworden. Het merendeel van alle bodemvervuilingen heeft boven dien de verjaringstermijn voor ver volging ruim overschreden. De hoogleraar erkent dat het aantal nieuwe bodemvervuilingen sterk is afgenomen. Lucht en water zijn bo vendien wél een stuk schoner ge worden. Is het echt zo erg dat er nog zoveel rotzooi in de grond zit, vaak al eeuwenlang? „De directe relatie tussen ziekten en lucht- of watervervuiling is inder daad veel sterker en beter zichtbaar dan het effect van bodemvervuiling op de volksgezondheid", zegt Reijn ders, „maar die relatie er wel. We weten bijvoorbeeld uit studies, dat hoge concentraties aan stoffen als lood en cadmium schadelijke effec ten hebben, zoals leermoeilijkhe den, nierproblemen en een hoger sterftecijfer onder oudere vrou wen." Als we niets doen, worden die pro blemen vanzelf groter voor de vol gende generaties, verzekert Reijn ders. „Alles in de bodem verschuift. We hebben bovendien in ons land met een relatief hoge bodemwater- stand te maken. Dat betekent dat gif tige stoffen zich snel kunnen ver spreiden. De omvang van bestaande bodemvervuiling neemt dus vanzelf toe, waardoor er steeds minder scho ne grond voor toekomstige genera ties zal overblijven. Daar willen we ze toch niet mee opzadelen?" Saneringstechnieken voor vervuil de grond zijn grofweg in drie hoofdgroepen te verdelen. Bij thermische reiniging (koken) wordt de grond in een oven verhit tot circa 500 graden, zodat giftige stoffen verdampen. Natte reiniging is een mix van maatregelen zoals het gebruik van oplosmiddelen en magneten. Veel ingezet bij zandgronden. Het zelfreinigende vermogen van de natuur wordt benut bij biologi sche schoonmaak. Bacteriën, schimmels en andere micro-orga nismen zijn in staat om bijvoor beeld olie om te zetten in CO2 en water. Bron: www.milieuloket.nl er de huizen weggehaald. Zo grondig wordt zelden meer gesaneerd. foto Flip Martens/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9