Op stoom naar het verleden Wie Nederland door de ogen van een toerist bekijkt, komt voor aardige verrassingen te staan. Mirjam van Twisk was een dagje op bezoek in eigen land en voelde zich weer even een kind in de grote vakantie. J m reizen@wegener.nl reizen WZZra 024-3650360 Zaterdag 8 augustus 2009 eerst met de stoomtram en daarna met de veerboot. foto GPD Een ingelijste zwart-witfoto in het ouderlijk huis toont twee jonge kinderen die trots pose ren bij het plaatsnaambordje van Twisk. Vergeelde herinne ring aan een zomervakantie aan zee. De herinneringen vervaagden, maar het kiekje bleef op het tafeltje in de woonkamer staan. Vandaag zijn we even terug op de voor ons historische plek. Puffend en zuchtend komt de stoom tram Hoorn-Medemblik tot stilstand op het stationnetje dat onze familie naam in alle glorie draagt. Het gereno veerde gebouwtje staat erbij alsof het gisteren is gebouwd. Frisse stenen mu ren, een helder, zwart met rood pan nendak.- Net als de andere stationnetjes aan dit met zoveel liefde in stand ge houden lijntje Wognum-Opperdoes- Medemblik. Op ieder station stappen we uit om een paar voetstappen achter te laten op het perron. Eventjes één worden met het verleden, tot de dwin gende oproep van de stoomfluit klinkt. Instappen allemaal, de reis naar het ver leden gaat verder. We beginnen op het station in Hoorn, de plek waar oud en nieuw samenko men. Aan de ene kant van het station rijden de hedendaagse treinen af en aan. Direct daarnaast op een eigen em placement heerst het stoomtijdperk nog. Overal glimmende, vertroetelde stoomlocs, waaronder de bekende Bel- lo die jarenlang als bezienswaardigheid in Bergen heeft gestaan. Loc 18 van de Gooische Stoomtram, ook de Gooische Moordenaar genoemd, staat er ook. In een nostalgisch seinhuis en een gro te werkplaats waar het hele stoomverle- den van het spoor levend wordt gehou den, krijgen de passagiers uitleg van vrijwilligers. De loc die ons vandaag trekt, staat dampend onder stoom te komen. Een proces dat enkele uren vergt. Op de bok zit de directeur van de Museumstoomtram Hoorn-Medem blik. Hij mag één keer in de week 'bui ten spelen'. Groepen kinderen klimmen de houten wagons in met in hun handen oude koffertjes. Daarin zitten opdrachten voor een speurtocht waarmee de klein tjes tijdens de reis op avontuur in het verleden worden gestuurd. Als we eenmaal rijden, zien we het Westfriese landschap in een ontspan nend tempo voorbij glijden. Akkers en weilanden, huizen en bedrijven. Ieder een die we passeren, kijkt steevast op. Zij zullen de tram al talloze malen heb ben zien rijden en toch kunnen ze een glimlach niet onderdrukken. Er wordt gezwaaid. Zo tjoeken we naar Medem- blik. Om ons in anderhalf uur tijd 20 ki lometer verderop te brengen, zijn 250 kilo kolen en 2.000 liter water nodig. In het historische Zuiderzeestadje slen teren we van verleden naar heden en terug. Oude straten en gebouwen, mo derne winkels en terrassen. Na een lunch aan de haven wordt het tijd de reis in de historische driehoek Hoorn-Medembik-Enkhuizen voort te zetten. Vlak naast de stoomtram, die zich op maakt voor de terugreis, schepen we in op de MS Friesland. De veerboot die in 1955 werd gebouwd voor de verbinding Harlingen-Terschelling. Sinds we de Waddenzee hebben ingeruild voor het IJsselmeer, vaart de Friesland met tóe- risten en gezelschappen heen en weer tussen Medemblik en Enkhuizen. Ter wijl wij op het achterdek in het zonne tje luieren, kiest de boot het ruime sop. Met niets om handen dwalen de ge dachten weer af naar vervlogen tijden, toen reizen synoniem was aan onthaas ten. Precies zoals wij het hier en nu be leven. We maken nog even een tussen stop in het Zuiderzeemuseum. En dan, niet ver van de kade in Enkhuizen, wacht de moderne hectiek. Even een sprintje trekken om de trein te halen die ons als een tijdmachine terug brengt naar het heden, naar Hoorn. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Tante Betsie kijkt naar haar houten borden. WAAROM SPECIAAL: „Ik ging met mijn vrouw op vakan tie naar Istrië in het voormalige Joe goslavië. Mijn vrijgezelle tante Bet sie had echter een verzoek. Zij had ooit in Joegoslavië een groot hou ten bord gekocht. Daar zocht zij twee kleine borden bij. In Pula von den wij een markt waar ze de bor den verkochten. Bij de eerste kraam deed ik een bod van 20 pro cent van de vraagprijs. Ik kreeg niet eens een tegenbod en werd wegge stuurd. Terwijl we doorliepen naar de volgende kraam werd ons bod al doorgeseind. Bij alle volgende kra men nam men ons bod ook niet se rieus. Alleen bij de laatste koos de verkoper eieren voor zijn geld en pakte de schalen in. Maar toen wa ren de rapen bij de andere kooplui gaar. Schelden en schreeuwen, dat de honden er geen brood van lus ten. Ik kom regelmatig bij mijn in middels 83-jarige tante Betsie en moet dan bij het zien van de bor den steeds met een glimlach terug denken aan mijn handeltje van toen. Overigens verkeren mijn tan te en de borden nog steeds in heel goede conditie." m Ook een leuk vakantie aandenken of souvernir? souvenir@wegener.nl 3 OF 4 DAGEN GENIETEN IN DE ACHTERHOEK Fietsen in de Achterhoek Welkomst kopje koffie of thee 2 overnachtingen met ontbijtbuffet 2 avonden met een 3-gangen dinerbuffet Fietsroute langs landgoederen 119,00 P.P. Pnjs op basis van een 2-persoonskamer excl. Boekingskosten en Milieu en verblijfstoeslag Best Western Hotel Landgoed Ehzerwold - Ehzerallee 14 - 7218 BS Almen 0575 - 431143 - receptie@ehzerwold.nl - www.ehzerwold.nl HET SOUVENIR: Twee bordjes van houtsnijwerk. EIGENAAR: Ad Box uit Valkenswaard kocht ze voor zijn tante Betsie. WAARVANDAAN: Voormalig Joegoslavië. WANNEER GEKOCHT: 1970. PRIJS: Centenwerk. In deze rubriek staan we stil bij het souvenir dat veel voor u betekent of waar u een bijzondere herinnering aan heeft. Reizen in de verleden tijd: Medemblik Enkhuizen Hoorn iflfc Kijk voor de dienst regeling van de stoomtram Hoorn- Medemblik op www.museum- stoomtram.nl Daar staat ook de dienstre geling van de veer boot van Medemblik naar Enkhuizen. Het vertrekstation is te vinden aan de Dam 2 in Medemblik bij het busstation. Voor informatie kan ook worden gebeld naar telefoonnum mer 0229-214862.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 95