met spruitjessmaak in Wales 151 024-3650360 m reizen@wegener.nl J j reizen BS!!8 Zaterdag 8 augustus 2009 St Wales is makkelijk met de auto te bereiken. Er zijn bootverbindingen vanaf verschillende plaat sen in Nederland, België en Frankrijk. Met het vliegtuig is Wales binnen een uur bereikbaar vanaf de luchthavens in Bristol, Birmingham, Liverpool en Manchester. De Penderyn whiskydistilleerderij is elke dag open van 09.30 tot 17.00 uur. Er zijn ook mas- terclasses. Op www.welsh-whisky.co.uk staat meer informatie. Wie alvast wi! proeven, in Neder land is de whisky te koop voor rond de 45 euro. Informatie over Blaenafon Cheddarkaas op www.chunkofcheese.co.uk De kaas is te koop in het bezoekerscentrum van de Big Pitmijn in Blaenafon, dagelijks open van 10.00 tot 15.30 uur. Zie www.museumwales.ac.uk Heavenly ligt aan Rhosmaenstreet in Llandeilo. www.heavenlychoc.co.uk Op www.visitwales.nl staat veel toeristische informatie over Wales. Op deze site staan ook al le gegevens over veerboot- en vliegmaatschappijen. Telefonische informatie over Wales via nummer 0044-8701211251. van zijn exclusieve product. distilleerproces, waarbij wordt ge meld dat men in Wales slechts één keer distilleert, terwijl dat in Schot land meestal twee en in Ierland drie keer gebeurt, gaan we proeven. Om tien uur 's ochtends. Op de bar worden nosing glasses gezet voor de verschillende whisky's. Er mag niet eerder worden geproefd dan nadat het glas een goede cwch (spreek uit: koetsj) heeft gehad: met één hand om het glas en je andere hand erbo venop wordt het glas 'geknuffeld' om het beste naar boven te halen. Het resultaat is volgens master distil lateur lim Swan „een uitzonderlijk uitgebalanceerde smaak met een aroma van creamtoffee en een hint van verse hei." Vervolgens, als de eerste smaaksensaties zijn ver vaagd, komen de „finale noten van tropisch fruit, rozijnen en vanille naar boven die lang in de mond blijven". De Penderyn single malt Welsh whisky is goed te drinken. De productie van slechts een vat per dag zorgt voor exclusiviteit. Whiskyliefhebbers in de hele we reld zijn er enthousiast over. Wales heeft voor fijnproevers ech ter meer dan alleen whisky. Dank zij bijvoorbeeld Susan Fiander- Woodhouse, een vrolijke veertiger die er vier jaar geleden achterkwam dat de kaasmakerij waar zij werkte maar weinig opleverde. Uit onvre de besloot ze de Blaenafon Ched dar Company op te richten. Daar maakt ze vier soorten cheddarkaas, ecologisch verant woord en met uitsluitend lokale producten als prei en Penderyn- whisky. De meest bijzondere kaas is de pwll mawr, die twee weken rijpt op een diepte van ruim 90 me ter in The Big Pit, een voormalige kolenmijn in het industriële land schap van Blaenafon. Deze regio staat sinds 2000 op de werelderf- goedlijst van Unesco. Benieuwd hoe de kazen daar rij pen, breng ik een bezoek aan The Big Pit. Met Ian als gids, een vijfti ger die zelf twaalf jaar in de mijn heeft gewerkt, stappen we in de lift. Volgens Ian waren de omstan digheden onder de grond beroerd. Alleen de paarden hadden het be ter in de kolenmijnen. Ze werden goed gevoerd, er was veterinaire zorg en eenmaal per jaar mochten ze twee weken naar boven. Om de paarden te laten wennen aan het daglicht, werden ze dan geblind doekt naar boven gehesen. Het ver haal gaat dat als de twee weken va kantie voorbij waren, de paarden doodstil op hun zij in de wei gin gen liggen, om de indruk te wek ken dat ze dood waren. Uiteindelijk komen we bij de ruim te waar Susans pwll mawr-kazen liggen te rijpen in grote plastic con tainers. Hetgeen de vraag oproept wat de mijnen op die manier aan de smaak van de cheddar kunnen toevoegen. Waarschijnlijk niet veel, het zal alleen gaan om de constante temperatuur van 10,9 graden Cel sius. Maar spannend is zo'n bezoek je aan een mijn wel. Na de whisky en de kaas wordt het tijd voor een zoete afsluiting van het culinaire avontuur. Tracey en Paul Kindred leerden in Rome alles over ijsmaken. Terug in Wales openden ze in Llandeilo hun wi kei Heavenly, bomvol met zelfge maakte desserts, bonbons en ijs. Ook in Heavenly worden uitslui tend natuurlijke ingrediënten ge bruikt. Wat de winkel bijzonder maakt, is dat Tracey en Paul op 1 stelling binnen 4S uur ijs naar pi soonlijke smaak kunnen draaien Dat daarbij alles kan, wordt duic lijk wanneer ze roasted turkey (k koen) in cranberrysauce-i)s aanbi den: een typisch geval van wat d Engelsen zo mooi een acquired taste noemen, een smaak die je moet leren waarderen. Maar Tra en Paul hebben op bestelling 00 spruitjesijs gemaakt en kreeft mi Franse frietjesijs. En natuurlijk c breekt witte-bonen-in-tomaten- sausijs niet, de beroemde baked beans die je in Groot-Brittannië al bij het ontbijt krijgt voorgezet. li-ji Reageren? redactie.reizen@wegener.nl SCHOTLAND WALES D 1 ENGELAND Penderyn r Blaenafon I Londen 8 DAGEN WALES CAERNARFON 10 DAGEN MEER VAN LUGANO slechts Voor brochure en boekingen: (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl eu DE PRIJS INBEGREPEN Overtocht Calais - Dover v.v. 2 nachten in een 3* hotel in omg. Londen, comfortabele kamer met douche en toilet 5 nachten in 4* Celtic Royal Hotel, comfortabele kamer v.v. bad/douche, toilet, tv, tel., haardroger, binnenzwembad, sauna, stoombad. Dagelijks ontbijt en 3-gangen diner Excursies met bus (entreegeld niet inbegrepen) Luxe comfortclass touringcar met chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 nachten in Z-Duitsland o.b.v. halfpension 5 nachten in 4* Wienerwaidhotel te Eichraben, comfortabele kamer met faciliteiten Dagelijks ontbijtbuffet en 3-gangendïner Genoemde excursies met de touringcar (excl. entreegelden) Comfortclass touringcar chauffeur/reisleider Goedverzorgd afscheidsbuffet BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 nachten in Zuid-Duitsland o.b.v. halfpension 7 nachten in Lugano in een comfortabele kamer met bad of douche, toilet, televisie, radio en tel. Dagelijks ontbijtbuffet en 3-gangendiner Genoemde excursies (excl. entreegelden) Comfortclass touringcar chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet BU DE PRUS INBEGREPEN Op heen- en Terugreis overtocht met luxe nachtcruiseferry in een comfortabele hut met douche en toilet. 5-gangendi- ner, avondamusement en uitgebreid ontbijtbuffet 2 nachten in omgeving Edinburgh o.b.v. halfpension 2 nachten in omgeving Aberdeen o.b.v. halfpension 1 nacht in omgeving Inverness o.b.v. halfpension 2 nachten in omgeving Glasgow o.v.b. halfpension Excursies met de bus (excl. entreegeld en opt. excursies) Luxe comfort class touringcar met chauffeur/reisleider Industrielaan 8 3903 AB VEENENDAAL Telefoon 0318-580958

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 93