reizen30 Slapen als Obelix Wandelen Fietsen Gemoedelijk Niet-Rokers Rokerskamers Rust Gezelligheid Terras Fietsenstalling Gratis Parkeren Wakker worden in een viersterren-hunebedslaap- kamer. Birgitta Hermans voelde zich Obelix in een hotel in Stadskanaal. In Wales zijn veel ondernemers die van eten en drinken houden. Ze stoken whisky, maken kaas en bereiden ijs. Joost Brantjes ging op culinaire reis. Drenthe-Groningen Arrangement; 2 X Overnachting, 2 X 3-Gangen Diner, 2 X Ontbijtbuffet 119,00 Per Persoon Zaterdag 8 augustus 2009 reizen@wegener.nl 024-3650360 Voordat ik me in Hotel Stadskanaal te rusten leg in 's werelds enige hu nebedslaapkamer ga ik buiten op zoek naar de inspiratiebron: zwerf keien op een omgekeerd soep bord. Zo wordt het landschap in Drenthe omschreven: het hoge zand in het midden en het lage veen aan de randen. Het pronk stuk onder de hunebedden ligt in Borger, vlakbij het Hunebedcentrum. Het is indruk wekkend als je bedenkt dat mensen die ton- nenzware keien op elkaar hebben gekregen. Ooit werd gedacht dat de hunebedbouwers sterke reuzen waren, zoals de stripheld Obe lix die met gemak een menhir optilde. In het Hunebedcentrum is te zien dat het verplaat sen van de zwerfkeien wel veel geduld en zweet heeft gekost, maar dat het gewone mensen waren die dat deden. Na een half uurtje rijden door het prachtige Drentse landschap ben ik weer terug in Stadskanaal, de stad die ontstond langs het gelijknamige kanaal. Het enige mooie stukje Stadskanaal overigens. Op zoek naar een ge zellig terras, moet ik denken aan Herman Finkers: 'Het stoplicht springt op rood en het stoplicht springt op groen, in Almelo is altijd wat te doen!' Het had ook over Stadska naal kunnen gaan. Dan maar een wijntje op het balkon van mijn hunebedkamer. Aan de buitenkant van de kamer is behalve een bord je 'hunebedbouwerskamer' niets prehisto risch te zien. Het viersterrenhotel heeft veer tig normale kamers en deze bijzondere. Kom ik terecht in een stenen bed, slaap ik onder een berenvel, hoor ik midden in de nacht beesten brullen? Als ik de kamerdeur nieuwsgierig openzwaai, moet ik glimla chen. De hunebedkamer is gemaakt met een vette knipoog naar het verleden. Een opge zet everzwijn heet mij welkom. Ik slaap in een zacht rond bed met dierènvellen. Boven mij hangt een deksteen gemaakt van piepschuim, waarin een tv is weggewerkt. Vanuit het bed bewonder ik het Drentse landschap. Helaas is het slechts behang. Vanaf het balkon kijk ik uit op het platte dak van een theater en een parkeerterrein. Links en rechts op het balkon bevinden zich 'rot sen'. Piepschuim in een rotsvorm snijden, een grijze spuitbus en klaar! Een touw zorgt ervoor dat het centrum van Stadskanaal niet verrast wordt door vliegende rotsen. Toch heeft de kamer enkele authentieke de tails. De tafel en stoelen zijn gemaakt van houtstammen en achter wilgentakken is een kledingkast verstopt. De wanden zijn van leem. Vooral het opbrengen daarvan bleek een klus. Door de gladde ondergrond kon de leemlaag zich moeilijk hechten. Uiteindelijk is het gelukt, mede dankzij de hulp van het Hunebedcentrum. Kippengaas, pa- pier-maché en verf zorgen voor de andere rotspartijen. De kamer hoort bij een viersterrenhotel. Dus is er een minibar verscholen achter boomschors en is de badkamer 'gewoon' ge bleven. Het bed ligt trouwens heerlijk. Nu maar afwachten of mijn dromen alle indruk ken kunnen verwerken. Ik val in slaap met fantasieën over reuzen en zwerfkeien. Hotel Stadskanaal ligt op de grens van Dren the en Groningen, omgeven door prachtige natuur. Het hotel is een prima uitvalsbasis voor dagtrips. Op een half uur rijden liggen on der meer de stad Groningen, Hunebedcentrum Borger, kamp Westerbork, Vesting Bourtange en dierenpark Emmen. De hunebedkamer kost 150 euro per nacht. www.hotel-stadskanaal.nl Een medewerker van Penderyn geniet In 1998 kregen tien Welsh men het idee dat ook Wales weer een eigen whisky moest hebben. Waarom Schotland en Ierland wel en Wales niet. Ruim honderd jaar nadat de laatste distilleer derij in Wales haar poorten had ge sloten, voegden de mannen de daad bij het woord en ze besloten ieder 10.000 pond in te leggen. Dat lijkt weliswaar een aardig bedrag, maar om een distilleerderij op te zetten, zul je met meer voor de dag moeten komen. Want behalve in vesteren in een distilleerderij, heb je de eerste vijfjaar geen cent in komsten, omdat de drank moet rij pen in eikenhouten vaten. Gelukkig zag een investeerder heil in het plan en in 2000 werd begon nen met de productie van Penderyn (spreek uit: pen-dér-run) wisgi, vernoemd naar het gelijkna mige stadje aan de voet van het Bre con Beaconsgebergte. In het bedrijf in Penderyn zijn we nu voor een whiskyproeverij. Na uitleg over het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 92