8| bodemvervuiling Saneren of In een klap had de straat een fontein gekregen. Dertig jaar geleden, in de nazomer van 1979, sprong de hoofdwa terleiding van de Jan Ligthartstraat in Lekkerkerk kapot. Een tijdbom van 1.600 vaten che misch afval had de leiding opgevreten. Het tijdperk van de Nederlandse bo demsanering was geboren. silfli zaterdag 8 augustus 2009 Fosfaatverzadigde gronden Verzadigd oppervlak per ha 50 of minder I I 50-75 iiv-J meer dan 75 Geen landbouw Cadmium De geruchtmakende schoonmaakactie in Lekkerkerk: vervuilde grond wordt Hoeveelheid cadmium in mg per kg I minder dan 0,2 I I 0,2 - 0,3 0,3 - 0,45 I I 0,45 - 0,8 1. 1 0,8 of meer I I Bebouwing Ernstig verontreinigde locaties Aantal (potentieel) ernstig verontreinigde locaties per km2,2007 minder dan 5 1 1 5-10 EZU 10"20 dZJ 20-40 40 of meer Gesaneerde locaties bodemverontreiniging o Bodemverontreinigingslocatie 2007 bron. Bosatlas van ondergronds Nederland door Martin Ruesink Lekkerkerk is anno 2009 misschien wel het schoonste stukje Neder land. De vondst van het gif bracht destijds een schok door het land te weeg. Vrijwel direct ging de schop in de grond en werd de wijk zéér grondig (a 160 miljoen gulden) schoongegraven. Met de geplaagde Zuidhollandse gemeente voorop, zou voor eens en altijd worden afge rekend met alle vuiligheid die tus sen Vaals en Schier in de bodem was gekieperd. Lucas Reijnders kan het zich nog als de dag van gisteren herinneren. „De Nederlandse bodem zou binnen tien jaar weer schoon zijn. Dat werd letterlijk zo gezegd door de toenma lige minister van Milieu, Ginjaar", al dus de hoogleraar milieukunde aan de Universiteit van Amsterdam en medewerker van de stichting Na tuur en Milieu. Hij kan een lachje niet onderdrukken, maar van enig plezier is geen sprake. Drie decennia, vele milieuwetten en miljarden euro's na 'Lekkerkerk' is het aantal nog vervuilde plekken in Nederland duizelingwekkend groot. Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) schatte in 2007 het aantal 'mogelijk ernstig verontreinigde' locaties op 270.000, waarvan ix.000 spoedlocaties vóór 2015 moeten worden gesaneerd of beheerst. In de recent verschenen Bosatlas van ondergronds Nederland wordt zelfs het aantal van 430.000 mogelijk verontreinigde plekken v meld. Alle schoonmaakacties onder (vo malige) gasfabrieken, benzinesta tions en stortlocaties ten spijt, bli ven nog talrijke stukjes Nederlani vervuild. Op die grond werd ooit leer gelooid, aan scheepsbouw ge daan, verf gemengd, landbouw b( dreven of een andere economisch activiteit verricht. Doordat ons land al honderden j; ren dicht bevolkt is en een lange t ditie van ambachtelijke en indus- Dert/g jaar na Lekkerkerk nauwelijks schoner gewon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8