reizen £L Loek en /flarie o o klussafari Ontspanningen Zomerse spullen zijn er in alle soorten en maten. Deze zomer leggen we er een aantal naast elkaar en onderzoeken we hoe zomerproof ze zijn. Deze week: anti-muggenspul. Zaterdag 8 augustus 2009 reizen@wegener.nl 024-3650360 door Marcha van Schijndel foto's Erna van Eerdewijk Uwoont in Den Haag, stapt in uw auto en rijdt in oostelijke richting. Al achter Zoeter- meer moet u rechtsomkeert maken bij een militaire controlepost. In het noorden ein digt uw actieradius bij een prikkeldraadversperring ach ter Alkmaar en in het zuiden kunt u niet verder dan de Schelde. In het westen ligt de zee. Zo ongeveer voelt zich een inwoner van Tel Aviv. Israël is een eiland in de Arabische wereld, omsloten door water, hekken en mijnenvelden. Voeg daarbij de dagelijkse stroom depri merend nieuws en het beeld is compleet. Israëliërs voe len zich beklemd en opgesloten. Dat definieert voor een groot deel hun vakantiegevoel. Ze willen er uit, zo vaak mogelijk en het maakt niet uit waarheen. Als het maar over de grens is. Ik overdrijf Er heerst hier geen massale ontevreden heid. Het wonen in een land onder druk werkt merk waardig genoeg ook verslavend. Wie zich hier bekend maakt als journalist uit Nederland kan rekenen op qua- si-medelijdende commentaren als: „Waar schrijven kranten in uw oersaaie land in vredesnaam over?" Als je Israëlische opiniepeilers mag geloven, wat ik niet al tijd zou doen, willen Israëliërs voor geen geld in een normaal land wonen. Maar de buitenlandse vakantie als tegengif voor de dagelijkse spanning lijkt niemand te willen missen. Volgens die logica heb je recht op de beste en langste vakantie als je net uit het leger komt. Dat is de oorsprong van 'de grote trek': de reis van net afgezwaaide dienstplichtigen naar verre oorden als India, Zuid-Amerika of Australië. Al reizend komen Israëlische jongeren er, soms tot hun verrassing, achter dat niet de hele wereld in de ban is van het Israëlisch- Arabische conflict en dat niet alle buitenlanders anti semieten zijn. Zo dragen die trektochten bij aan een sfeerverandering in het land, van benauwend provinciaal tot wat meer kosmopolitisch. De driejarige dienstplicht en een jaar trektocht geeft Israëlische universiteiten en hogescholen de oudste studentenbevolking ter wereld. Maar zelfs Israëliërs studeren uiteindelijk af, trouwen en krijgen kinderen. Vanaf dat moment zijn Eilat, de Dode Zee en Galilea favoriet voor korte ge zinsvakanties, die doorgaans samenvallen met de eindeloze reeks Joodse feest- en gedenkda gen. Waarschuwing aan buitenlandse bezoe kers: mijdt die perioden als de pest want Israëlische kinderen zijn nog luidruchti ger en brutaler dan Nederlandse. Als het gaat om de langere vakantie is Turkije voor Israëliërs wat Spanje is voor Nederlanders. Dat onder de Tur ken Israël het meest gehate land is, neemt de Is raëlische vakantieganger voor lief Net als de Ne derlander aan de Spaanse kust spendeert hij bijna al zijn tijd in of bij zijn hotel. De plaatselij ke middenstand heeft geen bezwaar tegen Israëli sche toeristen, want de bekende Turkse uitdruk king Kijke kijke nie kope slaat niet op hen. Voor wie zich afvraagt wat Israëliërs, die ook thuis van prachtige stranden en minstens even mooi weer kunnen genieten, aan de Turkse kust zoe ken, is hier een simpel antwoord: buitenland. Ad Bloemendaal niet zomerproof V mwah, 't gaat middenmoter t/l/ effectief, maar... dit was top! rw Reageren? featureredactie@wegener.nl Anti-muggenstekker wissel lagen droog snoeiafval en vochtig gft-afval af span gaas rond de palen en laat het gaas aan de onderkant in de gleuf vallen Beschrijf 't eens? Een witte cilinder met aan de achterkant een stekker. Op de stekker zitten ribbeltjes en een rood indicatielampje Te koop bij? Het Kruidvat. Wat kost 't? 2,19 euro. Wat zit erin? Iets wat geluid produ ceert. We hebben 'm maar niet uit elkaar gehaald. Wat moet je ermee doen? De anti- muggenstekker werkt met hoge frequentie geluidsgolven, die nau welijks te horen moeten zijn. Maar als we de stekker in het stopcon tact steken, dan horen we toch dui delijk een zoemend geluid. Niet hard, maar wel hard genoeg om je aan te gaan ergeren. Volgens de verpakking houden muggen niet van de hoge frequentie van de toon en maken ze dat ze wegko men. Ruik je er iets van? Nee. De stekker is geurloos. Nog last van muggen gehad? Ja, maar dat kwam omdat we de stek ker heel snel weer uit het stopcon tact gehaald hebben. Het geluid was te irritant. Van de hond heb ben we gelukkig geen last gehad. Sommige huisdieren kunnen de hoge frequentie namelijk goed ho ren en hebben er last van. Wat is vervelender: een jankende hond of een zoemende mug? Waardering: onderop grof snoeiaf val voor beluchting van onderaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 88