Amerika is niet kleurenblind i9 spectrum Zaterdag 8 augustus 2009 door Frank Hendrickx illustratie Mark Reijntjens/Ruud Willems De passagiers verschieten van kleur naar mate de bus verder door Washington rijdt. Eerst is nagenoeg iedereen zwart, eenmaal over de brug bij Capitol Hill stap pen er steeds meer blanken in. Het uit zicht verandert al even snel. Marmeren monumenten, statige overheidsgebou wen, restaurants, cafés en musea nemen het straatbeeld over. Buslijn 36 is aangeko men in 'het andere Washington'. De hoofdstad herinnert aan Amerika's ge schiedenis van rassenscheiding. De chique wijk Georgetown diende ooit als slaven markt. Het Witte Huis en Capitool zijn door slavenhanden gebouwd. Bij de reflec tievijver voor het Lincolnmonument sprak Martin Luther King over zijn droom van rassengelijkheid. De wijk rond U Street ging in 1968 tijdens rassenrellen in vlammen op en op de trappen voor het Constitutionele Hof vierden zwarte bur gerrechtenadvocaten hun zwaarbevochten overwinningen in de strijd tegen segrega tie in bussen en scholen. Met de verkiezingszege van Barack Obama leek de VS een streep te zetten onder dat pijnlijke verleden. Analisten spraken van een 'postraciaal Amerika'. Uit peilingen na Obama's eerste honderd dagen als presi dent bleek dat Amerikanen positiever dan ooit denken over de verhoudingen tussen zwart en blank: tweederde meent dat de relatie goed is. Daarvoor was dat iets meer dan de helft. Onder Afro-Amerikanen ver dubbelde het aantal mensen met positieve gevoelens over de rassenverhoudingen. Het klimaat van hoop heeft volgens waar nemers mogelijk zelfs bijgedragen aan de dramatische, maar grotendeels onverklaar bare daling in criminaliteit dit jaar in de VS. Maar de rassenverhoudingen blijven desondanks broos, zo bleek de afgelopen weken opnieuw na een merkwaardig inci dent in Cambridge, een plaats bij Boston. De blanke politieman James Cowley arres teerde de befaamde Afro-Amerikaanse Harvardprofessor Henry Louis Gates Jr. op 16 juli in zijn eigen huis. Er ging een onge lukkige samenloop van omstandigheden aan vooraf: Gates was zijn sleutel kwijt, drong zijn woning met geweld binnen, een buurtbewoner meldde een mogelijke inbraak en agent Cowley spoedde zich naar de locatie. Volgens Gates liet Cowley zich bij de arrestatie leiden door racisme, een verschijnsel waar zwarte mannen va ker onder te lijden hebben in hun contac ten met de politie. Volgens Cowley weiger de de professor hooghartig medewerking aan het onderzoek. President Obama mengde zich in de controverse en noemde de arrestatie van zijn vriend een 'stommi teit'. De politie was zeer verontwaardigd. Om de gemoederen te temperen, dronken de president, de professor en de politie man samen een biertje in het Witte Huis. Schrijver en curator Reuben Jackson (52) oordeelt dat de lofzang op een postraciaal Amerika vanaf het begin onrealistisch was. „Ook ik was diep onder de indruk van Obama's verkiezing, het was heel emo tioneel. Maar als ik in buslijn 36 zit en reis tussen de twee Washingtons, komen bij mij toch vragen op. Hoe verandert dit ooit? Hoe verdwijnt die enorme kloof? Er moet nog zoveel gebeuren. De boot heeft de haven nog maar net verlaten." Milton Coleman, adjunct-hoofdredacteur van de Washington Post, erkent dat 'ras' nog altijd een explosief thema is. Maar bij hem overheerst optimisme. „Het beeld van de macht is veranderd. Het is meer di vers geworden. Andere presidenten be noemden ook Afro-Amerikanen in hun regering, maar dat waren eenlingen. Nu zijn er meer prominente minderheden en de president is zelf zwart. Je ziet Obama lopen en denkt: daar gaat een brother. Dat voelt als een bevestiging voor miljoenen jonge Afro-Amerikanen." Het politieke centrum van Washington kan volgens Coleman^iog steeds 'een zeer blanke stad' zijn, maar anders dan vroeger valt dat nu op. „Mensen realiseren zich dat het raar is als er alleen blanken op een poli tieke receptie of cocktailparty zijn en doen heel erg hun best ook zwarte gasten uit te nodigen. Stel je voor dat de president komt en hij is de enige Afro-Amerikaan..." Het Obama-efFect is in Washington sterk voelbaar, meent de optimistische Canaille Girard Akeju, directrice van het Anacostia Community Museum, dat volop aandacht besteedt aan het Affo-Amerikaanse verle den van Washington. „Je voelt dat er iets veranderd is. Blanke en zwarte mensen praten makkelijker met elkaar, zoeken el kaar meer op. Er is een positief gevoel. Je merkt het als je door de stad loopt. Blanke Amerikanen voelen zich duidelijk comfor tabel met Obama. Dat leidde ertoe dat ze in het dagelijks leven ook meer bereid zijn met Afro-Amerikanen te communiceren." Anekdotisch bewijs suggereert dat Obama een grote invloed heeft op jongeren in ach terstandswijken als Anacostia. Leerlingen van de bijna geheel zwarte school Congres sional Heights in een van de armste delen van Washington zien verandering in hun omgeving. „Mijn moeder is positiever ge worden", zegt Bria Childs. „Ze heeft meer geduld en moedigt ons aan goed te leren." Medescholier Krerron Watkins realiseerde zich pas laat hoe bijzonder de verkiezing van Obama was. „Mijn oma sprak voor de verkiezingen de hele tijd over Obama. Toen hij had gewonnen, belde ik haar op en ze begon zomaar te huilen. Toen wist ik hoe belangrijk het voor haar was." De oude generatie kijkt nu met andere ogen naar de jongeren, meent lerares Donna Williamson. „Mijn ouders hebben mij gestimuleerd, maar ik had toch altijd het gevoel dat we niet verder konden rei ken dan een baan als onderwijzeres of dok ter. Dat is veranderd. We mogen meer ver wachten van onze kinderen." De affaire rond de arrestatie van professor Gates kan volgens commentatoren ook ge zien worden als teken van het nieuwe zelf bewustzijn van Afro-Amerikanen. „Profes sor Gates reageerde zoals een rijke blanke zou hebben gereageerd", zei komiek Bill Maher. „Hij zei tegen de agent: 'Weet je wel wie je voor je hebt, laat je politiepas zien?' Er waren tijden dat geen zwarte man dat had durven zeggen." reageren? spectrum@wegener.nl Alleen buslijn 36 lijkt de twee werelden in Washington soms te verbinden. Aan de ene kant ligt Friendship Heights, waar de politieke elite woont. Aan de andere kant ligt halte Naylor Road, waar fastfoodrestaurants, pandjeshuizen en geldwoekeraars het straatbeeld bepalen, de werkeloosheid bo ven de 23 procent ligt en bijna een derde van alle kinderen onder de armoedegrens leeft. Archivaris en schrijver Reuben lackson vergelijkt de busrit door Washing ton mer'een reis door de seizoenen'. De ene kant altijd lente, de andere kant altijd herfst. „Hier begint de blues."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 79