en de kick i7 spectrum Zaterdag 8 augustus 2009 De familie en de meester: van links rik. naar rechts Pieter van Dijk, Janieke, Tjeerd, Harm, Anja, Hanne en meester Peter Kame- West-Papoea China Stille Oceaan Philippijnen sterven, dan is het tijd." Anja, die hoog zwanger is en eind juni haar vijfde ver wacht, geniet iedere dag van Papoea en lijn bevolking. „Het zijn open mensen." Moeder Anja vindt het van belang dat haar gezin zich voortdurend aan de om standigheden aanpast. Met de huishoudelij ke hulp, Ibu Faria, spreekt de familie Van Dijk Indonesisch. „Belangrijk dat zij zich ook één voelt met ons gezin." MAF maakte het mogelijk dat docent Peter Kamerik naar Papoea kwam. „Ik was klaar met mijn opleiding en had nog geen zin om les te geven in Neder land." In het voorjaar van 2008 belde de thuisfrontcommissie van MAF. „Of ik de Van Dijk kinderen les wilde geven? Ik zei gelijk ja en zeven maanden later zat ik op Papoea." Peter zorgt er dankzij lesmateriaal van de Juliana van Stolbergschool uit Kapelle voor dat zijn klasjes het zelfde leren als leeftijdsgenootjes in Neder land. Als docent in de tropen van vier leer lingen uit één familie onderhoudt Peter een hechte band met het gezin. „De kinde ren weten dat er een vriend Peter is en een meester Peter." Net in Papoea viel het de jonge leerkracht al op hoe hartelijk de bewoners zijn. „Je merkt wel dat de Indonesiërs en de Pa poea's niet door één deur kunnen. Tegen ons westerlingen is iedereen vriendelijk. Op straat pakken de mensen regelmatig mijn hand vast." dat niet in het Nederlands vertalen, maar voorbij dit punt kan je niet terug, dan moet je landen." Net voordat hij 'commit ted' was, zag Pieter het varken. „Ik moest bliksemsnel een steile bocht naar rechts maken." Na dit soort hachelijke situaties neemt MAF maatregelen. De eigenaren krijgen een boete of moeten onder toezicht van de piloot het dier slachten. Terwijl Pieter in de hangar aan het werk is, bakt Anja (36) met haar vierjarige dochter Hanne pannenkoeken. Vaak wordt haar gevraagd of ze zich zorgen maakt om Pie ter wanneer deze in het altijd onbestendi ge luchtruim van Papoea vliegt. Anja's ant woord is resoluut nee. „Mijn instelling is dat God mensen veiligheid geeft En of Pie ter nu op de A4 een ongeluk krijgt of hier te Papoea. Als God het tijd vindt om te Vader Pieter en zoon Tjeerd in de cockpit. Ook voor Peter is het onbetaald werk in Papoea, maar het bevalt hem zo goed, dat hij een paar weken geleden besloot zijn verblijf in de tropen met een jaar te verlen gen. Het thuisfront is van groot belang voor het gezin. Pieter: „Er zijn in Kapelle veel mensen die ons ondersteunen." Wanneer Pieter bij plotseling slecht weer in de cock pit zit en moet uitrekenen of hij nog vol doende brandstof heeft voor een langere, veiligere route, dan denkt hij: „Er zijn men sen die met je meeleven, die voor je bid den." Terug naar het tropenklasje waar meester Peter de negenjarige lanieke alles leert over de turfwinning in Nederland. Broer Tjeerd zit gebogen boven een kaart van In donesië in de Bosatlas. Java, Sulawesi, Kali- mantan, Manokwari en Biak. Met gemak noemt hij alle door hem bereisde plaatsen. Bij het woord 'Zeeland', waar ze in augus tus voor verlof een paar weken heengaan, haalt Tjeerd de schouders op. „Geen idee hoe het is om daar te zijn. Ik zal het koud hebben en de laatste zijn die straks met een jas loopt." Trots vertelt Tjeerd dat hij in Papoea nooit zweet. Al helemaal één met de tropen, net als zijn vader.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77