15 spectrum J mm/m*cj Springfieli VERENIGDE STATEN CANADA Bar Harbor/ Verslaggeefster Lilian Dominicus reisde van AcadiaNatjpnaJ mediofebruari tot en met medio april door het noordoosten van de Verenigde Staten, op zoek naar Zeeuwse sporen. Regelmatig publiceert ze nieuwe geschiedenis sen over geëmigreerde Zeeuwen op het weblog: www.pzc.nl/blogs/liliandominicus. Het huis van Jacobus Jr. Vanderveer in Pluckemin (New Jersey) waar generaal Henry Knox de winter van 1778 en 1779 verbleef. Zaterdag 8 augustus 2009 CANADA VS Pluckemin"'P New York Bedminster Eigendom Jacobus Vanderveer, geërfd door zoon Jacobus. Eigendom Jacobus Vanderveer, geërfd door zoon Elias. Dutch Reformed Church Cemetery Cl) Huis Vanderveer/Knox W Huis Elias Vanderveer Militair kamp Pluckemin 10 Knox onderdak kampen en daar zat een filosofie ach ter", verklaart Jim Kurzenberger, histo risch specialist van State Park Service in New Jersey. Hij geeft rondleidingen in het Wallace Huis in Somerville (NI), waar generaal George Washington, die later de eerste president van de Vere nigde Staten zou worden, diezelfde winter zijn kwartier had. Het Walla- ce-huis ligt een paar kilometer verwij derd van het Vanderveer/Knox-huis. „De leiders van het continentale leger waren zich bewust van de grote erger nis onder de kolonisten over de van zelfsprekendheid waarmee de vijande lijke Britse militairen woningen confis- De tekst op het graf van Jacob Vanderveer jr. (rechts): Jacob Van Derveer Elq Born March the 6. 1704 Departed this life Novem. the 17, 1776 Aged 72 Years 8 mos. and 11 days. queerden. Alleen de hoogst geplaatste officieren mochten hun intrek nemen in echte huizen, maar er werd wel van ze verwacht dat ze voor de huur betaal den." Vóór de oorlog is Henry Knox boekenverkoper in Boston, maar van begin af aan is hij be trokken bij de onafhankelijkheidsstrijd tegen de Engelsen. Zo raakt hij in con tact met George Washington, die di rect onder de indruk is van Knox' ken nis op het gebied van artillerie. Al snel begint Washington op hem te bouwen als het gaat om zaken op dit militaire vakgebied. De generaal heeft voor die tijd vernieuwende ideeën om de artille rie te verbeteren en vele daarvan voert hij in Pluckemin voor het eerst uit. Het door hem ingerichte Middle- brook-kamp bij Pluckemin ziet er zelfs zo indrukwekkend uit dat het mensen van heinde en verre trekt. Er zijn ge scheiden barakken voor de officieren, maar ook een wapensmidse, wagenhui zen en een laboratorium. Het grootste wapenfeit van de toen 28-jarige Knox is echter wel de oprich ting van Amerika's eerste militaire *a- demie, jaren vóórdat op West Point de crème de la crème van het Amerikaan se leger zou worden opgeleid. Knox ziet dat de continentale troepen ver zwakt, slecht geoutilleerd en gedemoti veerd in Pluckemin aankomen en weet dat de strijd tegen de naburige Britse bolwerken New Brunswick (NJ) en New York City (NY) taai zal wor den. Hij gebruikt daarom de hele win ter in Pluckemin om de duizend mili tairen onder hem te trainen. Van maart tot medio juni 1779 worden er lessen gegeven. Hoewel het de bedoeling is om de dril- klasjes ook volgende winters in de aca demie voort te zetten, gebeurt dat niet. Het volgende jaar zitten de troepen in Morristown en wordt het Middle- brook kamp volgens historicus |ohn Seidel 'het drukst bezette hospitaal' van de Nieuwe Wereld. Het had niet veel gescheeld of het Van derveer huis was afgebroken. Het ge meentebestuur kocht het pand in" 1989 aan en verhuurde het door tot het on bewoonbaar werd verklaard. Maar er stond een vereniging voor Vrienden van het iacobus Vanderveer Huis op, die in 1999 de verantwoordelijkheid van financiering voor, restauratie van en onderzoek naar het historische erf goed op zich nam. Ze hebben grootse plannen om niet alleen het huis, maar ook het omliggende terrein in volle glo rie te herstellen. Uiteindelijk moet het één groot openluchtmuseum worden. Zover is het nog niet. Misschien gaat het huis zelf dit of volgend jaar op vas te tijden open als museum, maar voor lopig moeten geïnteresseerden zich be helpen met twee opendeur weekein den per jaar of een bezichtiging op af spraak. www.jvanderveerhouse.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 75