Nazaat van Dominicus gaf spectrum 14 Zaterdag 8 augustus 2009 Generaal Henry Knox verbleef in de winter van 1778 en 1779 in het huis van Vanderveer in Pluckemin. Naar alle waarschijnlijkheid ging het om het huis van Jacob Jr. (foto rechts), maar in theorie kan hij ook in het huis van Jacob Sr. en later Elias gelogeerd hebben (foto links). w aarschijnlijk zal nie mand er ooit meer achterkomen hoe het komt dat Corne- lis Janse Domini cus, geboren in 1624 in Wemeldinge, in 1657 betrokken is bij een 'seecker on- geluck'. In de archieven uit die tijd is na 1661 geen enkele vermelding meer van Cornelis te vinden en over het 'on geluk' wordt overal gezwegen. „De familie Dominicus schaamde zich mogelijk voor dat wat er met Cornelis is gebeurd", vermoedt Dies Martens uit OUdenbosch, die via moederlijke lijn rechtstreeks afstamt van Comelis Janse Dominicus (1557) uit Kloetinge en uit pure belangstelling een groot stuk van de Dominicus familiegeschie denis heeft uitgeplozen. „Maar met een 'seecker ongeluck' wordt bijna al tijd een doodslag, geen moord, be doeld. Voor de Reformatie kon dat worden afgekocht met een bedrag aan de nabestaanden, het publiekelijk vra gen om vergiffenis en een bedevaart naar een heiligdom." Zeker is wel dat na Cornelis' ongeluk diens goederen zijn belast met vele schulden en dat zijn jongere broer Ja cob Janse Dominicus de ondankbare taak op zich neemt die te vereffenen. Cornelis verdwijnt, om twee jaar later weer in het 'Niew Jork' van Peter Stuy- vesant op te duiken. Waar hij deze twee jaar heeft uitgehangen, is lastig te achterhalen. Stamboomonderzoeker Andrew Mellick meldt in zijn boek The Geschiedenis vormt zich vaak door een merkwaardige samenloop van omstandigheden. Als Cornelis Janse Dominicus uit Wemeldinge niet naar Nieuw Nederland was gevlucht na 'een seecker voorgevallen ongeluck', had zijn zoon Jacob Sr. zich nooit gevestigd op het door Nederlanders bewoonde boerenland in New Jersey, had Cornelis' kleinzoon Jacob Jr. geen onderdak verleend aan generaal Henry Knox in de winter van 1778 en 1779, had Knox Amerika's eerste militaire academie elders gevestigd en waren er nu geen grootse plannen geweest om het huis en omringende terrein als openluchtmuseum in te richten. door Lilian Dominicus Story of an Old Farm, Or Life in New Jer sey in the Eighteenth Century uit 1889 dat Cornelis vertrok vanuit het vesting stadje Alckmarr (Alkmaar) in Noord-Holland. Maar volgens Martens moet dat verhaal naar het rijk der fabe len worden verwezen. „Veel Amerika nen denken dat ze alleen maar afstam men van adellijke types uit Europa. Mogelijk verborg hij zich in Veere, om dat hij zich in Amerika Vanderveer is gaan noemen", zegt hij. In elk geval komt Cornelis Janse Domi nicus in februari 1659 met het schip De Otter aan in Amerika. Hij vestigt zich in Flatbush, een plaatsje in het Ne- wyorkse stadsdeel Brooklyn op Long Island. Martens: „Toch kan de reden van zijn vlucht geen financiële geweest zijn, want hij koopt in Nieuw Amster dam een boerderij en hij bezit thuis in Wemeldinge nog heel veel grond. Zijn broer Jacob is hem nog 3330 gulden schuldig en in 1706 komt een nazaat naar Dordrecht om het resterende be drag te incasseren. In zijn nieuwe va derland wordt hij, geheel in lijn met de familietraditie, landbouwer en ma gistraat." Cornelis trouwt in 1666 met de Neder landse Tryntie Mandeville in Flatbush en uit dat huwelijk Worden tien kinde ren geboren. Het is zijn negende zoon, Jacob Vanderveer Sr., die uiteindelijk besluit verder te trekken, naar het wes telijker gelegen New Jersey. Daar, in het plaatsje Pluckemin aan de rivier Ra- ritan, bouwt hij omstreeks 1745 een huis. Het staat niet meer op deze plek, maar is in de jaren zeventig van de vo rige eeuw verplaatst naar een open luchtmuseum in Bedminster (NJ). Het is de tijd van de Amerikaan se Onafhankelijkheidsoorlog, die uiteindelijk tussen 1775 en 1783 zou woeden. New Jersey is een plek waar vooral Nederlanders op zoek naar landbouwgrond neerstrijken. Ze spreken amper Engels en hebben wei nig op met de heersende Britten. Zo ook de patriottistisch ingestelde kinde ren van Jacobus Sr. Zoon Elias vecht mee in het continentale leger, wordt in 1776 gevangen genomen door de Britse cavalerie en sterft uiteindelijk in 1778 op 33-jarige leeftijd. Elias' broer Jacobus Jr. bouwt om streeks 1772 aan de andere kant van de rivier, op een paar honderd meter ver wijderd van pa's huis, zijn eigen op trekje. In de winter van 1778 en 1779 wordt het het onderdak aan generaal Henry Knox. In theorie kan Knox ook het huis van Elias hebben gekozen, de historische bronnen zijn hierover niet eenduidig, maar Jacob Jr.'s huis is al leen al vanwege de grotere omvang waarschijnlijker. De familie Vander veer blijft gedurende de logeerperiode in het huis wonen. „De troepen overnachtten in tenten-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 74