Smikkelen in Smeerling In stilte genieten op Zeeuws terras i3 spectrum Met vreemde ogen Zaterdag 8 augustus 2009 De binnenstad van Groningen is in de zomer een paradijs voor zonaanbidders. De Grote Markt en omliggende straten zijn gevuld met één lange rij terrassen. Zoveel heb je er in heel Zeeland nog niet bij elkaar. door Cornelleke Blok Dakterras Sunset stijgt hoog boven het Groningse cen tum uit. Letterlijk. Je moet heel veel trappen trotseren om er te komen. Veel bier drinken lijkt onmogelijk, want voor de laat ste steile wenteltrap is opperste concentra tie vereist Daar krijg je wél een ultiem zomergevoel voor terug. Hoog boven de Markt waant zelfs een Zeeuwse zich even in een strand paviljoen. Er klinkt loungemuziek, er staan palmbomen en houten bankjes met grote kussens. Alleen het uitzicht op de boven ste helft van de Martinitoren herinnert je eraan dat je in hartje Groningen bent. Het dakterras blijkt een verzamelpunt voor ver liefde stellen en hippe jonge mensen met spiegelende zonnebrillen, teenslippers en stonewashed spijkerbroeken. Ze nippen aan prosecco's en corona's. Hoe groot is het verschil met het Smeer- lings Theehuys! Hier heerst vooral rust. Naar het gehucht Smeerling - officieel hoort het bij Onstwedde - moet je al zoe ken, laat staan naar de afslag richting het terras. De smalle polderweg blijkt een toe gangspoort tot een levende ansichtkaart. Het Theehuys is gevestigd in een oude Terrassen in Groningen Het terras van het Smeerlings Theehuys. boerderij: zo'n typische Groningse met een dak dat bijna tot de grond komt. Hip pe jongeren zie je hier niet. Integendeel: het terras blijkt een populaire pitstop voor veelal oudere fietsers en wandelaars, die foto Anne Marie Kamp een rondje doen door het gebied Wester- wolde. Ze worden in de watten gelegd door de eigenaren Theo en Annemarieke Kelders, die af en aan lopen met thee en koffie, geserveerd in Boerenbond-servies. Café Hammingh n in Garnwerd Sunset dakterras in Gróningën-stad Smeerlings Theehuys in Smeerling Onstwedde Felix Binicewicz Donja Odijk En, deze Groningse gastvrijheid heeft een Zeeuws tintje, want de eigenaresse is een geboren Middelburgse, vertelt ze trots. Alcohol staat er niet op de kaart, wel veel thee en koffie. 'Drinken zoveel u wenst, ge zellig geserveerd in potjes'. En verder 'heel lekkere taart', vers fruitsap, Smeerlings Smuller (ijs) en Smeerlings Smikkel (broodje). Zo'n goed bewaard geheim als het Thee huys is, zo enthousiast promoten de Gro ningers Café Hammingh in Garnwerd. De reisboekjes schreeuwen het bijna: je mag de provincie niet verlaten zonder een be zoek aan het café uit 1876. En dat is te recht. Vanaf het terras heb je een pittoresk uit zicht op brug, molen en water. Boten va ren af en aan over het Reitdiep. Het interi eur van 't café is nog interessanter. Je kijkt je ogen uit in de ouderwetse opkamer en het huiskamercafé. De tijd heeft er stil ge staan. 'Museum Hammingh', die naam zou dit statige huis ook prima passen. Q Kijk ook op www.cafehammingh.nl en www.sunsetdakterras.nl. Hoe kijkt een Groninger naar Zeeland en wat valt een Zeeuwse op in Groningen? Verslagge vers Cornelleke Blok van de PZC en Arnoud Bodde van het Dagblad van het Noorden wisselen van standplaats. Ze toeren rond over onbekend terrein. Vandaag: terrassen. Ietwat arbitrair wellicht om te zeggen: dit zijn de mooiste terrassen van Zeeland. Maar dat ze mooi zijn, deze drie, dat staat buiten kijf. door Arnoud Bodde Wat je, zijnde niet-Zeeuw, toch in ie der geval zoekt in deze kustprovincie is een strandpaviljoen. Eerst een wandeling over het strand langs en door het water (schoenen en sokken uit) en dan vervolgens nog een hapje eten, ter wijl de zon langzaam verdwijnt. Gevon den in Westkapelle: Scheldezicht. Ga er niet meteen heen voor een heel uit gebreide menukaart, maar er is voldoende. Vlees, vis, veel wijnen, diverse koffiesoor- ten, bieren groot en klein en nog wat ande re alcoholische dranken. De zalm smaakt prima, maar vooral het uitzicht is voortref felijk. Zo aan het begin van de avond maakt het daarom eigenlijk niet eens uit wat je door het vriendelijke personeel krijgt voorgeschoteld. "Niet voor het uitzicht, maar wel voor de weldadige rust is De Stokroos in Nieuwer- kerk een uitstekend plekje. Het is een thee tuin bij de boerenrustcamping van de fami lie Slootmaker, waar ze zoiets als Mongool se Yurt tenten verhuren. Mét privé-sani- tair overigens. Die Stokroos is overigens niet zomaar een voudig te vinden, de tuin staat niet op de bewegwijzering in het dorp. Je moet er echt stevig naar op zoek, maar op een zo merse middag is dat in deze omgeving al lerminst een straf De Slootmakers vinden het prima dat ze wat moeilijk te vinden zijn en voor de rust Restaurant Oranjeplaat, bij de jachthaven aan 't Veerse Meer. foto Lex de Meester op het tuinterras is dat eigenlijk een zegen. En als je er eenmaal zit, wil je er eigenlijk niet meer weg, een goede eigenschap van een terras. Toch wel de parel in deze bescheiden Zeeuwse terrassen top drie is het L-vormi- ge terras van restaurant Oranjeplaat, bij de jachthaven aan 't Veerse Meer. Wie daar een poosje in een van de heerlijke banken hangt, krijgt spontaan zin om óók in zo'n bootje te varen. Helaas heeft een enkele gast het er zó naar haar zin dat ze de mobiele telefoon pakt om te zeggen dat ze op het terras aan het water zit en érg zit te genieten. Fijner is dat in stilte te doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73