Beschermd door de kracht van pa spectrum 12 Groeten uit de hemel Zaterdag 8 augustus 2009 In de serie 'Groeten uit de hemel' vertellen kinderen van bekende landgenoten over de band met hun overleden vader of moeder. Vandaag: Peter-Jan van Dijk, zoon van acteur en toneelspeler Ko van Dijk door Jan Vriend foto Phil Nijhuis/GPD Een appartement in Den Haag. Onwillekeurig is de Chinese kast in de woonkamer hier het middelpunt. Dominant tegen de wand. Peter-]an van Dijk (39) erfde het meubelstuk van zijn vader Ko: de acteur die op zijn manier net zo aan wezig kon zijn. Bulderende stem, onstui mig karakter. Meeslepend in hoogte- en dieptepunten, omdat hij het leven tot in de diepste vezels wilde leven. Waardoor zijn eigen bestaan soms gevoelig kruiste met dat van de karakters die hij op het to neel neerzette: alles wat hij aan dwangma tigheid, onhebbelijkheden, pestkopperij, uitzinnige liefdes en onbedwingbare pas sies in zich had, kreeg het publiek te zien. Achter de deuren van die kast stapels foto boeken, agenda's en brieven van de acteur. Een leven gevangen op papier. Peter-Jan kreeg ze toen hij 21 jaar was. „Het wonder lijke is dat ik mijn vader daardoor pas ja ren na zijn dood écht leerde kennen." Ko van Dijk was 53 toen hij Peter-)ans moeder ontmoette. Zij was 26 en verpleeg de de acteur in het ziekenhuis waar hij her stelde van een heupoperatie. Ze trouwden en kregen twee zonen: Peter-Jan en Kees. Hij was 5 toen zijn ouders uit elkaar gin gen. „Het was anders dan zijn vijf eerdere scheidingen. Steeds was het mijn vader die er een punt achter zette. Hij had een los bandig leven gehad en ik denk niet dat hij dat van het ene op het andere moment kon opgeven. Nu ging zijn vrouw bij hém weg. Dat hij uit dit huwelijk eigen kinde ren had, maakte het voor hem moeilijk de scheiding te accepteren." Als boer Bonte in de tv-serie Dagboek van een herdershond en met een glansrol in Herfst in Riga boekte Ko van Dijk eind ja ren zeventig megasuccessen bij het grote publiek. Ironisch genoeg moet diezelfde pe riode voor hem persoonlijk heel zwaar zijn geweest. „Die laatste jaren woonde hij alleen in een appartement in Den Haag. Eenzaam, de scheiding had er enorm inge hakt. Hij veranderde erdoor. Opeens leek hij te beseffen dat zijn gezin voor hem het belangrijkste was. Daarom klampte hij zich vast aan mijn broer en mij. Als wij bij hem waren, probeerde hij alles wat hij aan vaderliefde in zich had op ons te projecte ren. We maakten uitstapjes, aten vaak in het restaurant met de grootste pannenkoe ken. Zijn omhelzingen werden bijna ver stikkend. Als kind had ik orfbewust ook medelijden met hem. Ik zag dat hij zich zelf overschreeuwde om ons voor zich te winnen. Toen kon ik dat niet onder woor den brengen, maar ik weet dat ik dacht: Waarom schreeuw jezo? Je wilt toch ge woon dat we van je houden?" Peter-(an was 8 toen zijn vader plotseling overleed. Hij herinnert zich alleen het tele foontje, in de vroege ochtend. Verder ging alles rond het afscheid langs hem heen. De publieke hommage rond de kist in de Ko ninklijke Schouwburg, de tocht met de rouwwagen door Den Haag: de eigen kin- deren van Ko van Dijk waren er niet bij. „Mijn moeder wilde er niets mee'te maken hebben. Omdat ze vond dat ze ons tegen de publiciteit moest beschermen, hield ze ons weg. Het was raar dat klasgenoten over de rouwstoet praatten, die ze op het Journaal zagen, terwijl ik van niks wist. Achteraf voelt het vreemd dat we nooit af scheid van mijn vader hebben genomen, want daardoor is ons contact met hem nóóit echt afgesloten." Thuis was er niets dat aan Ko van Dijk her innerde. Geen foto, geen videoband. „Mijn moeder wilde niet terugkijken. Ze kreeg een nieuwe relatie, waaruit twee dochters werden geboren. Vanuit haar is het mis schien te begrijpen dat ze de periode met mijn vader wilde afsluiten, maar voor mijn broer en mij was het vreemd. Alsof er een geheim was dat verborgen moest blijven." Dat 'geheim' ontsluierde zich toen hij 21 werd en de spullen van zijn vader erfde. „Opeens kwam mijn vader dichterbij en kreeg ik de kans me in hem te verdiepen. Ik zocht contact met zijn oud-collega's en draaide avonden lang banden met oude in terviews en voorstellingen." Als postuum eerbetoon maakte hij een website over zijn vader. Hoe dieper hij groef, hoe meer er boven kwam. Met de Van den Ende Foundation maakte hij een dvd-box met toneelstukken en series waar in zijn vader speelde. De belangstelling was zó groot, dat er extra exemplaren moesten komen. Dat Ko van Dijk niet ver geten is, blijkt ook uit het toneelstuk Ko, over zijn leven, dat komend seizoen in de theaters te zien is. Peter-Ian studeerde mu ziekwetenschappen en werkt nu bij een te- lecombedrijf „Als je naar jeugdfoto's van vader kijkt, zie je dat ik uiterlijk erg op hem lijk. Ook in zijn karakter herken ik dingen van mezelf Zijn hang naar roman tiek en zijn emotionele uitbarstingen ko men dicht bij mij. Ais ik verliefd word, ben ik héél verliefd en als ik boos ben, ben ik héél boos. Ik hou het meer voor mezelf, dat geslotene heb ik van mijn moeder." De band met haar verbrak hij. Ze zagen elkaar al tien jaar niet meer. „Alles rond vader stond als een muur tussen ons in. Dan gaat het op een gegeven moment niet meer." In de hal van de Koninklijke Schouwburg staat een bronzen beeld van het hoofd van Ko van Dijk. Met samengeknepen ogen speelt de markante kop hier zijn laatste rol. Peter-Jan: „In mijn herinnering was mijn vader groot en sterk. Als kind had ik altijd het gevoel dat hij me beschermde." Toch noemt hij zichzelf ook onzeker. „Als mijn vader langer geleefd zou hebben, had hij me meer zelfvertrouwen kunnen bij brengen. Dan had hij me misschien ook bij zijn werk betrokken. In de tijd dat ik me in zijn toneelrollen verdiepte, besefte ik hoe interessant ik dat vond. Ik realiseer de me dat ik beter theaterwetenschappen had kunnen gaan studeren. Maar omdat hij zo lang uit mijn leven is weggesneden, kwam die gedachte niet eens bij me op toen ik voor een studie moest kiezen." Of hij in gedachten nog wel eens overlegt met zijn vader? Peter-Jan vertelt over die dag in 2005. Hij was op huizenjacht. Voor het eerst zou hij een eigen woning kopen. „Ik kwam bij de flat waar mijn vader zijn laatste jaren woonde. Om de hoek bekeek ik een appartement, het eerste huis dat ik bezichtigde. En het laatste, want ik was er helemaal weg van. De buurt en het huis waren helemaal mijn smaak, dus ik zei 'ja' tegen de makelaar. Op de terugweg ben ik bij de flat van mijn vader even van mijn fiets gestapt. Ik ging daar op een bankje zit ten en begreep meteen waarom ik me er thuis voelde. Dit was mijn bestemming. Ik was weer dicht bij hem." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 72