ii spectrum Zaterdag 8 augustus 2009 moeten doen. In de gesloten groep van Ri- cardo, Mike, Mark en Rafaël gaat het alarm af als zij hun slaapkamer betreden of verla ten. Alleen de leiding, die dag en nacht aan wezig is, kan dat alarm afzetten. In de gang liggen op een tafel strafwerkblaadjes met daarop in hanenpoten geschreven: 'Ik noem lijding altijd u'. Op de halfbesloten groep, een paar blok ken verder op het terrein, kunnen kinde ren hun vrijheden 'verdienen' door zich goed van hun taken te kwijten. Hier kie zen kinderen om het half uur een activi teit, die ze dan ook minimaal een half uur moeten volhouden. Zo speelt een jongen met een diabolo en twee jongens met een skateboard binnen het openstaande hek. Anderen fietsen over het terrein. Het alarm van hun slaapkamer gaat er alleen 's nachts op. Esmeralda, bijna 12, woont hier al vier jaar. Ze weet dat ze binnenkort naar een open groep gaat. Ze draagt een hemdje, strakke broek en hoge laarzen. „Eerst heb ik mijn rechtbank, dan ben ik jarig en dan ga ik verhuizen", ratelt ze enthousiast. Haar slaapkamer ligt bezaaid met kleren en an sichtkaarten, een foto van haar moeder met haar nieuwe vriend hangt aan het prikbord. Ze mist haar, maar haar vader wil ze nooit meer zien. De ouders van deze kinderen worden ook behandeld, zegt Barba ra Foppema, als GZ-psycholoog verbonden aan Hori- Zorginstelling Horizon behandelt als enige in Nederland kinderen onder de 12 jaar achter ge sloten deuren. Er wordt geprobeerd te voorkomen dat zij verder afglijden. zon. Kinderen blijven, wat ze ook meege maakt hebben, vaak loyaal aan hun ouders. Bijna allemaal hopen ze ooit weer terug naar huis te kunnen. Maar dan moet de situatie daar ook veranderd zijn. Voor zover er vermoedens van seksueel mis bruik zijn, confronteren de behandelaars ouders daar mee. „Soms ontkennen ze, an dere keren zijn ze blij dat ze nu eindelijk weten waarom hun kind zo onhandelbaar was." Foppema merkt veel onkunde bij ouders over hoe om te gaan met hyperactieve stoornissen als ADHD of autisme. „In een rustige, gestructureerde omgeving zijn de ze kinderen best te handhaven. Maar ouders zijn vaak volstrekt niet in staat dat te bieden. Kinderen worden volkomen grenzeloos opgevoed en soms weer vrese lijk verwend om de tekorten te compense ren. Wij leren ouders grenzen aangeven, maar ook dat ze met hun kind een spelle tje kunnen doen. Ze hebben geen idee dat zoiets ook kan." Foppema zucht: „Ouders zijn zelf vaak ook beschadigd." De namen van de kinderen zijn veranderd om privacyredenen. stige gedragsstoornissen en soms een com binatie daarvan. De meesten hebben een zogeheten hechtingsstoornis. Ze hebben behoefte aan nabijheid, maar kunnen dat niet hanteren. „Ze geven zich aan wild vreemden bloot of creëren bij iedereen die in de buurt komt afstand", zegt Du Prie. Velen slikken medicijnen tegen ADHD of om hun agressie te beteugelen. Zo jong als ze zijn, hebben ze vaak al een keur aan in stellingen en pleeggezinnen achter de rug. Mark bijvoorbeeld, die met zijn grote brui ne ogen en zijn open blik lachend zegt: „Ik heb al in zeven instellingen en een pleegge zin gezeten en ik ben nog maar 9." Vanaf zijn 3e of 4e. Hij kijkt vragend naar groeps leidster Mariska. Hij weet het niet precies meer. Wel dat het pleeggezin kippen had, die hij mocht voeren. Mariska legt later uit dat Mark in een jeugd gevangenis zat omdat hij nergens anders te handhaven was. „Hij was voor niemand bang. Prikte grote jongens van 17 met een stok in de buik." Hij heeft een laag IQ^ een autistische stoornis en een geschiedenis van seksueel misbruik. „Als hij eenmaal boos wordt, moeten we hem met twee man vastgrijpen." Medewerkers van Horizon hebben de be voegdheid kinderen in speciale omstandig heden in een 'holding' te nemen. Ook de kleine, onschuldig ogende Rafaël, die zo zoet op de bank zijn prentenboek leest, maakte zich met zijn 7 jaar al op meerdere scholen en instellingen onmogelijk. Was nergens te handhaven omdat hij zich over al vergreep aan meisjes. Tot bloedens toe. „Dit gedrag duidt er meestal op dat kinde ren zelf ook zijn misbruikt", zegt Mariska. Mike, die eerder de woede van Ricardo op wekte, was een echt straatjoch, dat het ook op andere groepen verbruide door zijn stie keme gedrag. Hij heeft ADHD en is door familieleden van zijn gescheiden ouders misbruikt. Zijn ouders hebben niet gebro ken met die familie. Kinderen in gesloten groepen moeten op nieuw leren gezag te accepteren. Ook krijgen ze structuur aangeleerd. Het dagelijkse ritme is daarom stipt en voorspelbaar. Op vaste tij den wordt gegeten en ge speeld. Alle kinderen hebben taken en roos ters, waarop pre cies staat wat ze reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71