'Straffen en opsluiten levert kind niets op' spectrum 10 Zaterdag 8 augustus 2009 Ze zijn vervelend en veroorzaken overlast op straat, maar voor een gevangenisstraf zijn ze te klein. Jeugdzorginstelling 'Horizon' is de enige in Nederland die kinderen onder de 12 jaar achter gesloten deuren behandelt. „Ik heb al in zeven instellingen en een pleeggezin gezeten en ik ben nog maar 9." door Mayke Calis foto's David van Dam/CPD Een klein, 7-jarig jongetje leest op een bank een prentenboek over een paar kippen en een wolf Aan tafel werken vier kinderen aan hun boekverslag. Plotseling klinkt vanaf de tafel: „Vieze kankerlijer, rot toch op!" De 8-jarige Ricardo smijt zijn pen op de grond en rent woedend naar de gang. Sandra, groepsleider op de gesloten jeugdzorgafdeling rent hem achterna. Iets later, Ricardo zit huilend op de gang, komt ze weer binnen en richt zich tot Mi ke, de veroorzaker van de ruzie. Wat heeft hij gezegd dat Ricardo zo van streek is, vraagt ze. Met grote, verbaasde ogen zegt de 12-jarige Mike dat hij niks heeft gedaan, alleen dat Ricardo niet bang hoefde te zijn voor muggen. „Heb ik het weer gedaan, ze ker?" Navraag bij Ricardo leert dat Mike met zijn hand als toeter voor zijn mond sis te: 'Ik heb je gedist'. Straattaal voor 'ik heb je voor aap gezet', een belediging. Sandra spreekt Mike, die blijft ontkennen, ernstig toe. „Ie wéét dat Ricardo bang is voor insecten." Ook Ricardo krijgt een preek omdat hij het woord 'kanker' in de mond nam. Daarna vraagt Sandra wat de nog boze Ricardo nu het liefste wil. „Naar de time-out, Sandra", mompelt hij met sa mengeknepen vuisten. Uit de kleine ka mer dringen al snel geluiden door van woedend tegen de muur gesmeten kus sens. Mike en Ricardo zitten met nog vier ande re kinderen in een groep op de gesloten af deling van Horizon in Rotterdam, de eni ge jeugdzorginstelling in Nederland waar kinderen onder de 12 jaar achter gesloten deuren worden behandeld. Er zitten kinde ren uit heel Nederland, die buurten onvei lig maakten. Crimineeltjes in de dop, kin deren die een gevaar zijn voor anderen of voor zichzelf „Kinderen die als ze door de buurman terecht worden gewezen, niet af druipen, maar een steen gooien of een deuk in zijn auto schoppen", zegt Hans Du Prie, directeur van Horizon. Hier wordt geprobeerd te voorkomen dat ze verder afglijden. Uit onderzoek bleek dat jeugdcriminaliteit al vaak vóór het 12e levensjaar begint. Justitie kan de jongeren dan nog niet vervolgen omdat kinderen onder de 12 niet berecht mogen worden. Politici en wetenschappers breken zich al jaren het hoofd over hoe ze de overlast ver oorzakende '12-minners' moeten aanpak ken. De Goudse politiecommissaris Joop Pattijn hield onlangs een pleidooi om ze strafrechtelijk te vervolgen. Het kabinet zag er niets in. Du Prie ook niet. „Met straf fen en opsluiten bereik je niets, behalve dat ze er nog slechter van worden. Met hét behandelen van ouders en kinderen wél." Om deze lastige groep kinderen tijdelijk achter gesloten deuren te behandelen, vroeg Du Prie vijfjaar geleden toestem ming aan toenmalig minister van Justitie Piet Hein Donner en staatssecretaris van Volksgezondheid Clémence Ross. Hij merkte dat veel kinderen die net geplaatst waren, probeerden weg te lopen. Omdat Horizon geen bevoegdheid had kinderen op te sluiten, kwamen ze soms in jeugdge vangenissen omdat daar tralies zijn. De toe stemming kwam, er werden hekken ge plaatst en de gesloten jeugdzorg voor kin deren onder de 12 bestaat nu ruim 3 jaar. Kinderen worden er geplaatst door een rechter, die een gesloten machtiging af geeft. Minister André Rouvoet van Gezins zaken kondigde onlangs aan het aantal ge sloten plaatsen in Horizon dit najaar te wil len uitbreiden. Du Prie loopt over het terrein van zijn 'kin derdorp'. Er is een school, een zwembad, er zijn klimrekken en voetbal- en speel veldjes. De meeste kinderen wonen in spe ciaal voor kindergroepen gebouwde hui zen en kunnen zich vrij over het terrein be wegen. Er is plaats voor 120 kinderen tus sen 6 en 13 jaar. Jongere kinderen zitten meestal in pleeggezinnen. Een deel van het terrein is afgesloten met hekken. Daar zitten kinderen als Ricardo en Mike in be sloten groepen, zoals Du Prie dat liever noemt. „Als ze willen, kunnen ze heus over het hek. Dat is ook wel eens gebeurd, maar de meesten willen hier na verloop van tijd helemaal niet meer weglopen." Naast besloten groepen met een hoog hek, zijn er ook halfbesloten groepen met een laag hek, waar kinderen meer vrijheden hebben. Van daaruit gaan ze naar de open groepen of naar andere jeugdzorginstellin gen voor kinderen boven de 12 of 13 jaar. Du Prie: „Ze gaan zelden direct naar huis." De kinderen in de gesloten jeugdzorg zijn stuk voor stuk zwaar'beschadigd door ver waarlozing, geweld, seksueel misbruik, ern-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 70