61 buitenland Bloedige 'Geen idee van dag door bommen in Irak Treinrover Ronnie Biggs Nieuw onderzoek in zaak Politkovskaja afgewezen Over de rode loper naar je eigen première?^ Pakistans grootste vijand gedood door raketaanval van VS zaterdag 8 augustus 2009 mmmummmmmmtam AANSLAGEN D R AM Branddeuren in bejaardenhuis Melle MOSKOU - De rechtbank in Mos kou heeft gisteren het verzoek van de familie van de vermoorde jour naliste Anna Politkovskaja om een nieuw onderzoek afgewezen. De femilie wil nu naar het Europese Hof voor de Rechten van de Mens. Politkovskaja werd in 2006 in de hal van haar flat in Moskou dood geschoten. Ze bekritiseerde de rol van Rusland in Tsjetsjenië fel. Twee Tsjetsjeense broers en een voormalige politieagent die voor hun aandeel in de moord terecht stonden, werden in februari vrijge sproken. Volgens de familie was het politie onderzoek slordig uitgevoerd en waren de dader en opdrachtgever buiten beeld gebleven. De drie ver dachten staan nu opnieuw terecht, omdat het hooggerechtshof het vonnis heeft vernietigd en de zaak heeft terugverwezen. Uit de nieuwe behandeling van de zaak putte de familie hoop dat er ook een nieuw onderzoek zou ko men. Op de afwijzing van het ver zoek om zo'n onderzoek reageerde de familie gisteren 'geschokt en teleurgesteld', zei Politkovskaja's dochter Vera. „Als het kon, zou den we echt niet langer aan dit cir cus willen meedoen", zei zij. De grond voor het verzoek was heel simpel, zei Karinna Moskalen- ko, een van de advocaten van de fa milie. „Het misdrijf is niet opge lost en de zaak is niet onderzocht. Wij' stellen dat het dossier dat vo rig jaar is voorgelegd op geen enke le belangrijke vraag antwoord gaf Wie gaf opdracht tot de moord en wie heeft die gepleegd? En als er bewijs is, moet dat aan de rechter worden voorgelegd." Verslaggevers zonder Grenzen zegt dat 'straffe loosheid heerst in Rusland'. Join DELTA Shorts www.filmbythesea.nl VSBfondS SHOOTING STAR WASHINGTON - Baitullah Mehsud, de gevreesde leider van de taliban in Pakistan, is dood. Dat hebben naaste medewerkers van hem giste ren laten weten. Mehsud kwam in de nacht van dinsdag op woensdag om het le ven tijdens een raketaanval op het huis van zijn schoonvader, die werd uitgevoerd door het Ameri kaanse leger. In eerste instantie maakten media alleen melding van de dood van de echtgenote van Mehsud. De leider, een diabetespatiënt, zou aan een infuus hebben gelegen in het huis van de ouders van zijn vrouw in een dorp in Zuid-Wazi- ristan, nabij de grens met Afghanis tan. Kennelijk had de CIA, die al ja ren jacht maakte op Mehsud, zijn verblijfplaats ontdekt, al dan niet met hulp van collega's van de Paki staanse geheime dienst. De Amerikanen vuurden vanuit een op afstand bestuurbaar vlieg tuigje twee raketten af De explo sieven troffen doel en maakten een einde aan de levens van Baitul lah Mehsud, diens echtgenote en een aantal lijfwachten. Pakistan en van de VS gaan er van uit dat Mehsud dood is, maar zij zagen tot nu toe af van een offi ciële bevestiging van het nieuws. De straatarme regio Zuid-Wazi- ristan is een bolwerk van extremis ten, die in feite de macht hebben in het gebied. Talibanstrijders had den de omgeving van het huis waarin Mehsud verbleef al enige tijd voor de raketaanval herme tisch afgesloten. Onafhankelijk on derzoek naar het overlijden van de talibanleider is niet mogelijk. Mehsud zou inmiddels zijn begra ven. Functionarissen binnen de ta liban zouden bezig zijn met een shura (raad), waarin een nieuwe leider wordt gekozen. Pakistan loofde in juni 50 miljoen roepie (bijna 440.000 euro) uit voor de tip die zou leiden tot de aanhouding, dood of levend, van Mehsud. De VS zetten ruim 3,5 miljoen euro op zijn hoofd. De in 1974 geboren Mehsud gold in Pakistan als staatsvijand num mer 1. De topman van Tehrik-e-Ta- liban Pakistan werkte nauw sa men met mullah Omar, de tali- ban-leider in Afghanistan. Mehsud wordt verantwoordelijk gehouden voor een lange reeks terreurdaden in zijn geboorteland. Slachtoffers waren vooral militairen, overheids functionarissen en politici. Zo zou hij het brein zijn achter de aanslag die eind 2007 een einde maakte aan het leven van oud-premier Be nazir Bhutto. Mehsuds beweging telt volgens schattingen tussen de tien- en twintigduizend strijders. Negen ouderen zijn donderdag- om het leven gekomen bij een brand in een bejaardenhuis in het Belgische Melle. De brand ontstond waarschijnlijk door kortsluiting. Het tehuis gold als modern en voldeed aan alle vei ligheidseisen. Sjiitische Irakezen waren op ver schillende plaatsen in hun land gisteren het doelwit van aansla gen. Alleen al in een dorp bij Mosul vielen dertig dodelijke slachtoffers onder bezoekers van het vrijdaggebed in een moskee. BAGDAD - Een serie bomaanslagen op sjiitische gelovigen in Irak heeft gisteren aah zeker 37 mensen het leven gekost. Vele tientallen sjiie ten raakten gewond. Opstandelingen plegen de laatste tijd steeds meer aanslagen op sjiie ten. De autoriteiten vrezen voor een opleving van het sektarische geweld dat Irak in de jaren 2006 en 2007 teisterde. De bloedigste aanslag vond giste ren plaats in Rasheediyah, een dorp dat ten noorden van Mosul ligt. Daar explodeerde een bom auto voor de deur van een moskee op het moment dat gelovigen na het vrijdaggebed naar buiten kwa men. Het dodental van deze aanslag stond gisteravond op dertig, ter wijl nog tientallen mensen onder puin bedolven lagen. Er vielen ze ker 88 gewonden, zei de Iraakse politie. In de hoofdstad Bagdad waren pel grims op de terugweg uit de heili ge stad Karbala in het zuiden het doelwit van enkele bomaanslagen. Hun busjes reden op bermbom- men. Daarbij vielen minstens ze ven doden en enkele tientallen ge wonden. De verantwoordelijkheid voor de aanslagen is vooralsnog niet pp- geëist. door onze correspondent Pascale Thewissen Luc is overmand door ver driet. De brand in het ver zorgingshuis in Melle, bij Gent, die donderdagavond aan negen bejaarden het leven kostte, is ontstaan op de kamer van zijn moeder. Tenminste, dat valt op te maken uit zijn onsamen hangende verhaal. „Zij heeft het overleefd. Al die anderen niet", snikt hij. „Al deze lieve mensen, die mij zo na aan het hart lagen. Daar zijn geen woorden voor", schreef hij in het rouwregister, van de gemeente Melle. „Ik kende de slachtoffers stuk voor stuk. Ik werk als vrijwilli ger in het tehuis, ziet u." Wat de brand in rusthuis Kanun nik Triest in Melle heeft veroor zaakt, is nog onduidelijk. Vermoed wordt dat een elektrisch apparaat kortsluiting heeft gemaakt. Moge lijk de ventilator, aldus een woord voerster van justitie. Negen ouden van dagen kwamen door verstikking om het leven: ze ven vrouwen en twee mannen. Al lemaal dementerend. Twee van de drie bewoners die zwaargewond werden opgenomen in het zieken huis, zijn nu buiten levensgevaar. De toestand van één van hen was gisteren nog kritiek. In het tehuis, dat in 1998 ingrijpend werd gere noveerd en aan alle eisen voldeed, woonden 92 mensen. „Het is voor het eerst dat ik mee maak dat een brand in een bejaar dentehuis een dergelijk hoge tol eist", zegt Jean-Pierre van Elslan- der, hoofd van het Rode Kruis in Oost-Vlaanderen. Hoewel het vuur zich tot de kamer van die ene bewoonster beperkte, was de rookontwikkeling enorm. Dat kwam doordat het matras vlam vatte. De rook verspreidde zich razend snel omdat de vuurwerende deu ren van de kamers open stonden door het warme weer. „Er was veel commotie maar eigen lijk nauwelijks paniek. De meeste mensen hadden geen idee van wat hen overkwam. Het ging allemaal zo snel. Ik moet ook zeggen dat ik steeds weer versteld sta van de veerkracht en de moed van oudere mensen. Misschien komt het door dat ze de oorlog nog hebben mee gemaakt, maar ze laten zich niet door Carel Goseling Ronnie Biggs (79) is in vrijheid gesteld. De Brit die op 8 augustus 1963 met veertien kompanen 2,6 miljoen pond buit maakte door ten noord westen van Londen een trein te overvallen, mag weer gaan en staan waar hij wil. Er is alleen een probleem: Biggs kan dat niet meer. De deelnemer aan 'de grote trein- roofook wel 'de misdaad van de eeuw' genoemd, is doodziek. Hij brengt zijn dagen door in het Nor folk and Norwich University zie kenhuis. Biggs kan niet meer eten, praten of lopen. Hij wordt kunst matig gevoed. Hij communiceert door letters aan te wijzen op een kaart. Volgens zijn behandelend arts dr. Helen May is Biggs' condi tie slecht. Er is vrijwel geen hoop meer op herstel voor de treinrover die lijdt aan longontsteking en ook al diverse hartaanvallen heeft ge had, die hem gedeeltelijk verlamd hebben. Hoe lang hij nog te leven heeft, durft niemand te voorspel len. Donderdag maakte de Britse minis ter van justitie, Jack Straw, bekend Zoon Michael Biggs toont de brief van Justitie, waarin de vrijlating van zijn vader wordt bevestigd. foto Jason Bye/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6