Duitse rivaal hielp Owens aan goud sport 133 Top zondagvoetbal op Borsele Sloepoort Cup Veendam koploper, Poortvliet krijgt rood Frans Griekse biljarter vindt stek in Zeeland Jeugdtennissers snel klaar op NK Rutger Veerman op podium bij strandloop Vrouwen pakken zilver op EK skeeleren Ook biljarten uit programma Senior Games zaterdag 8 augustus 2009 Er was heel veel moed nodig om vriendschap met mij te sluiten voor de ogen van Hitier Jesse Owens Jesse Owens sprintte en sprong zich naar de eeuwigheid op de nazi-Spelen van 1936. De zwar te Amerikaan bracht Hitier danig in verlegenheid. Helemaal door dat de Duitser Lutz Long hem hielp. Volgende week wordt het duo postuum geëerd. door Wilko Voordouw BERLIJN - Een vriendschap die 63 jaar geleden tijdens de Olympi sche Spelen van de haat ontstond, wordt volgende week tijdens het WK atletiek opgepoetst. Nazaten van de Amerikaanse sportheld Jes se Owens en de buiten Duitsland in de vergetelheid geraakte ver springer Lutz Long gaan de prij zen uitreiken bij het verspringen. „Het WK vormt een unieke moge lijkheid om hulde te brengen aan de vriendschap die ontstaan is tus sen Jesse Owens en Lutz Long", al dus IAAF-preses Lamine Diack. Vier keer won Owens in Berlijn in 1936 goud. Zeer tot ongenoegen van Adolf Hitler, die van de Spe len in het Olympiastadion - waar volgende week de WK atletiek worden gehouden - een demon stratie van blanke suprematie wil de maken. Nog erger voor de Führer was dat een van die medail les - bij het verspringen - mede tot standkwam door tussenkomst van een Duitser: Lutz Long. De in 1913 in Leipzig geboren atleet was een goede verspringer. Hij zou voor na- zi-Duitsland goud delven. Op 4 augustus 1936 - tijdens de kwalificatie voor de finaleronde - zag het er naar uit dat zijn belang rijkste opponent Owens zich niet zou plaatsen voor de eindstrijd. De eerste twee pogingen van Owens waren fout. Een van zijn warming-upsprongen was door de jury geteld als een echte sprong - zo graag wilden de Duitsers van de zwarte Amerikaan af Long zag het allemaal hoofdschud dend aan, stapte op Owens af, en gaf hem het advies om ruim voor de afzetbalk te springen. Hij zou de vereiste 7.15 meter toch wel ha len. Op die manier kon Owens zonder risico naar de finale toe, be toogde Long. Het werkte. De atle ten kwamen elkaar in de finale op nieuw tegen. Long had tijdens de kwalificatie 7.87 meter - een olym pisch record - gesprongen. Maar Owens kwam in de avonduren tot 8.06 meter: goud eneen nieuw olympisch record. Lutz Long won de zilveren medaille. Arm in arm liepen beide atleten een ereronde - tot afgrijzen van de nazi's. „Er was heel veel moed no dig om vriendschap met mij te sluiten voor de ogen van Hitier", zei Owens later. „Je kunt al mijn medailles en bekers smelten, maar het gewicht daarvan valt in het niet bij de 24-karaatsvriendschap die ik op dat moment voor Lutz voelde. Het trieste deel van dit ver haal is dat ik hem daarna nooit meer heb ontmoet. Hij kwam om tijdens de Tweede Wereldoorlog." Inderdaad stierf Lutz Long in 1943 als Wehrmachtsoldaat in San Pietro Clarenza, tijdens de bevrij ding van Sicilië. Hij was geen nazi, hoewel hij de Hitlergroet bracht tij dens de medailleceremonie. Ter door Rudy Boogert NIEUWDORP - De Borsele Sloepoort Cup verloor de laatste jaren iets van zijn prestige door het ontbre ken van de hoogst spelende Zeeuwse zaterdagclubs Hoek en Kloetinge. In 2006 waren ze er voor het laatst. Komende week, als het traditionele voorbereidings- toernooi weer wordt gehouden in Nieuwdorp, kan de Sloepoort Cup echter pronken met de hoogst spe lende Zeeuwse zondagclubs. RCS en Vlissingen zijn trouwe gas ten in Nieuwdorp. Ze speelden als vierdeklasser al mee en nu beide clubs in de eerste klasse spelen zijn ze er nog steeds bij. Tel daarbij het gepromoveerde Goes, nu twee deklasser, en het Zeeuwse zondag voetbal is met de top vertegen woordigd. Vlissingen, dat vorig sei zoen kampioen werd in de tweede wijl Owens - zoon van een keuter boer en kleinzoon van slaven - in de Verenigde Staten als een held werd beschouwd, verdween de gentleman-sporter Lutz Long uit het collectieve geheugen. Pas jaren later werd hem postuum de Pierre de Coubertinmedaille toegekend - wegens uitzonderlijke sportiviteit. Jesse Owens - kettingroker tot zijn dood in 1980 - werd bij terugkeer in de VS geconfronteerd met een fraai staaltje van politiek opportu nisme. De Amerikanen spraken hun afschuw uit over de nazi's en hun praktijken, maar 'eenmaal thuis mocht ik niet voorin in de bus zitten'. Sterker, het racisme in de VS was nog zo diep geworteld dat Owens - om bij zijn eigen fees telijke ontvangst in een New Yorks hotel te komen - de vracht- lift moest nemen. Jesse Owens l'l 1 'llli'HmiilllllWWIl 'uil 11 Ui ,\en*MMiiyMeafli&88S*iMm*mm\ti KWADENDAMME Het driebandenteam 's Lands Wel varen uit Kwadendamme heeft zich versterkt met Nikos Gerassim- opoulos, biljarter van Griekse origi ne maar al lange tijd woonachtig in Frankrijk. Gerassimopoulos heeft zich sinds kort gevestigd in Zeeland; nu nog in Goes, maar vanaf volgende maand in Kruiningen. Gerassimo poulos beoefent van huis uit de klassieke spelsoorten (vooral band stoten). HELMOND Geen van de tien Zeeuwse deel nemers aan het Nederlands kam pioenschap jeugdtennis in Hel mond en Asten is ver gekomen. Allen sneuvelden de afgelopen da gen al in de eerste of tweede ron de. Milou Flohil (meisjes -16) en Anne Flohil (meisjes -14) uit Oostkapelle waren al na één potje klaar. Ronet- to van Tilburg (jongens -12) kwam één ronde verder. KNOKKE Atleet Rutger Veerman uit Aar denburg is gisteravond tijdens een internationale strandloop in Knok- ke, een wedstrijd over 5 kilometer, als derde gefinisht. De 28-jarige hardloper passeerde de meet na 16 minuten en 42 seconden. Hij zat daarmee zeventien tellen achter de Algerijnse winnaar Yasir Moham med. Eric Cappon uit Zuidzande was met zijn zevende plaats de tweede Zeeuw binnen de top tien. ZANDVOORDE De Nederlandse vrouwenploeg heeft gisteren op het EK skeeleren in het Belgische Zandvoorde zilver gewonnen op de 5000 meter aflos- singskoers. Elma de Vries, Bianca Roosenboom en Anniek ter Haar eindigden achter Italië. Frankrijk fi nishte als derde. De mannenploeg werd gediskwali ficeerd omdat Michel Mulder zijn positie te fel verdedigde en een Spanjaard hinderde. RIJSWIJK - BV Veendam is de eer ste koploper in de Jupiler League. De club uit Groningen won gistera vond in de eerste speelronde van de eerste divisie met liefst 6-1 de uitwedstrijd tegen HFC Haarlem. Tjeerd Korf en Michael de Leeuw maakten ieder twee doelpunten voor Veendam. Ook RBC Roosendaal en Hel mond Sport begonnen met een ruime uitzege. RBC deklasseerde FC Emmen met 4-0. Angelo Zim merman had de eer na 3 minuten en 30 seconden de eerste treffer van de nieuwe competitie op zijn naam te zetten. Helmond Sport verschalkte met dezelfde cijfers Fortuna Sittard (0-4), dat op laatste moment toch zijn proflicentie behield. Johan klasse, kroonde zich vorig jaar tot winnaar in Nieuwdorp. In de fina lepoule hield het RCS, HW'24 en Bruse Boys eronder. Bij afwezig heid van Terneuzense Boys is HW'24 nu de enige Zeeuws- Vlaamse vertegenwoordiger. Bruse Boys is er ook weer bij en vormt met Zierikzee de delegatie van Schouwen-Duiveland. Opvallend is dat de Walcherse voetbalclubs voor het eerst in de meerderheid zijn op het toernooi. Zeven clubs komen uit die regio, waarbij VCK debuteert en Dau- wendaele als vervanger van RBC Roosendaal Ai is opgeroepen. De Bevelandse clubs zijn met zes ver tegenwoordigd, waarbij Wolfaarts- dijk een debutant is en Patrijzen recorddeelnemer is met zijn zes tiende verschijning. Aan de opzet van het toernooi is niets veranderd in vergelijking met Peter de Jong (links) namens Vlissingen aan de bal in één van de finaleduels vorig jaar, tegen Bruse Boys (rechts Marco Ketting), foto Ronald den Dekker voorgaande jaren. Er wordt ver spreid over vier avonden in vier poules met vier ploegen gespeeld. De poulewinnaars spelen op zater dag in een finalepoule; de overige teams spelen op die dag plaatsings wedstrijden. Poule A (maandag): Vlissingen, Nieuw dorp, Zeelandia Middelburg en VCK. Poule B (dinsdag): GPC Vlissingen, Goes, Kapelle en SSV'65. Poule C (woensdag): RCS, Wolfaartsdijk, Zierik zee en Bruse Boys. Poule D (donder dag): Dauwendaele, Patrijzen, HW'24 en Oostkapelle. Aanvang pouleduels: 18.45 uur, 19.40 uur en 20.35 uur. Voskamp schoot twee keer raak voor de Brabanders. Het titantengevecht tussen de ver wachte favorieten voor het kam pioenschap, Cambuur Leeuwar den en De Graafschap, eindigde onbeslist in 1-1. Volendam, vorig seizoen ook nog actief in de eredi visie, slaagde er evenmin in zijn eerste wedstrijd in de lagere klasse te winnen. Het werd 1-1 tegen FC Den Bosch. FC Eindhoven, dat ternauwer nood in de eerste divisie mocht blijven, won met 4-3 van MW. De ploeg kwam terug van een 0-3-achterstand. De zege kwam tot stand zonder de Arnemuidse hoofdtrainer }an Poortvliet. Die werd in de eerste helft; al naar de tribune gestuurd. MIDDELBURG - De vijfde sport is van het programma van de Senior Games (7-12 september) verwij derd. De Koninklijke Nederlandse Biljartbond (KNBB) liet weten dat het libretoernooi, dat in Domburg gespeeld zou worden, niet door kan gaan. Er waren immers pas 21 inschrijvingen. Aanvankelijk konden vijftigplus sers zich inschrijven voor 22 tak ken van sport. Inmiddels zijn dat er zeventien. Eerder sneuvelden bridge, petanque, paardensport en volleybal al. jaap Labrujere, de voorzitter van de sectie carambole binnen de KNBB, noemde het hoge kosten plaatje voor de deelnemers één van de mogelijke oorzaken voor het geringe animo. Ook dacht de Domburger, die zich zelf wel had aangemeld, dat men de toegevoeg de waarde van een titel op de Ga mes niet zo zag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53