41 binnenland i Vernieuwen is de Verdiennorm in zorgsector Helft van gevangenen is psychisch gestoord De camping Geld voor onderzoek prostaatkanker peter van straaten Waar zijn de Zeeuwse Kamerleden? Recreatie-ondernemers moeten beter inspelen op wens van toeristen Slecht jaar voor camping en hotels zaterdag 8 augustus 2009 DEN HAAG - Meer dan de helft van de gedetineerden kampt met psy chiatrische problemen. Hun klach ten worden vaak door artsen en ge vangenismedewerkers over het hoofd gezien. Doordat ze niet de behandeling krijgen die ze nodig hebben, is de kans groot dat ze weer het criminele pad op gaan. Dat constateren wetenschappers van de Pompe Stichting in Nijme gen. Verdachten die in afwachting van hun strafzaak in een Huis van Be waring worden opgesloten, wor den standaard onderzocht op ge zondheidsproblemen en psychia trische stoornissen. Dat gebeurt door artsen en medewerkers van de gevangenis. Bij circa tien pro cent van hen worden dermate ern stige problemen vastgesteld, dat zij worden opgenomen in speciale in richtingen. Maar ook binnen de gewone ge vangenissen kampen veel gedeti neerden met een psychiatrische stoornis, concluderen gezondheids zorgpsycholoog Erik Bulten en ge zondheidswetenschapper Henk Nijman. Van de 191 gedetineerden die ze voor hun studie interview- GRONINGEN - Drie Nederlandse universitaire ziekenhuizen ontvan gen samen een subsidie van 7,5 miljoen euro voor onderzoek naar prostaatkanker. Het geld komt van het Center for Translational Mol ecular Medicine (CTMM), dat naar manieren zoekt om ernstige ziek tes beter te behandelen. Het onderzoek staat onder leiding van het Rotterdamse Erasmus Me disch Centrum. Ook het Universi tair Medisch Centrum Groningen den lijdt 56 procent aan een stoor nis of een verslaving (alcohol, drugs of gokken). Bijna negentig procent heeft in zijn leven ooit één of meerdere stoornissen ge had. Het ging vooral om adhd en antisociale stoornissen. Volgens de onderzoekers is de screening in de huizen van Bewa ring te oppervlakkig. „Opvallende psychiatrische ziektebeelden wor den nog wel opgemerkt", aldus Bulten. „Maar subtielere stoornis sen, zoals autisme, worden over het hoofd gezien." Doordat de problemen niet altijd worden onderkend krijgen gedeti neerden lang niet altijd de behan deling die ze nodig hebben. Daar komt bij dat ze ook zelf vaak niet om hulp durven te vragen. „In de gevangeniscultuur krijg je respect door te roepen dat je stoer, domi nant en de baas bent", aldus Bul ten. „Niet door te zeggen dat je in de war en angstig bent, en hulp nodig hebt." Volgens de psycho loog moet Justitie meer haar best doen om gedetineerden te stimule ren wel om hulp te vragen. Ook moet het aanbod aan behandelin gen worden uitgebreid. Ad Koppejan (CDA) viert vakantie in Italië. "We hebben een appartement gehuurd in een plaats vlak boven Florence. Het weer is hier goed; een graad of 30. We maken uitstapjes en regelmatig liggen we hierin het zwembad. Ik heb geen stukken mee, wel boeken. We zijn er net een F week en hebben nog twee weken." Fons Lllijben (SP) gebruikt de vakantie om te klussen in zijn nieuwe huis in Wilnis. Kuchend: "Ik haal er net een zachtboard plafond uit en daar komt veel stof bij vrij. We willen over 1 lg| een jaar of twee verhuizen van Zeeuws-Vlaanderen naar Wilnis. Dan zijn we zeventig en willen we dichtbij de kinderen H Toeristen vinden Zeeland steeds minder aantrekkelijk. Vorig jaar kwamen er 14 procent minder vakantievierders. Ondernemers die vernieuwen hebben minder last van terugloop. Maar een te grote groep ondernemers sukkelt achteraan. Banken worden langzamerhand argwanend. door Jeffrey Kutterink en Cornelleke Blok en het Universitair Medisch Cen trum St Radboud in Nijmegen zijn erbij betrokken. Het onderzoek concentreert zich op het vinden van kenmerkende symptomen die een betere dia gnose mogelijk maken en de agres siviteit van de ziekte beter voor spellen. Prostaatkanker is in Neder land bij mannen de meest voorko mende vorm van kanker. Jaarlijks wordt de ziekte bij zo'n negendui zend Nederlanders vastgesteld. Het toerisme, eens de pijler onder de Zeeuwse economie, begint scheuren te vertonen. Onder on dernemers ontstaat een twee deling: er zijn eigenaars die ver nieuwen en er zijn mensen die geld blijven stoppen in iets waar op de massa niet meer zit te wach ten. „Ik zie voorlopers, volgers en ondernemers die aan de staart blij ven hangen", zegt Joke de Witte, voorzitter van het samenwerkings verband Toeristisch Onderne mend Zeeland (TOZ). De ondernemers die in hun cam ping of hotel investeren, gaat het Het jaar 2008 was niet best voor de Nederlandse hotels en campings. Het aantal gasten daalde met 3,8 procent tot 29,1 miljoen; het aantal overnachtingen met 4,3 procent tot 84,5 miljoen. Vooral het aantal overnachtingen van buitenlanders daalde sterk, met bijna tien pro cent De afname van het aantal gasten en overnachtingen gold voor zowel hotels als campings. Vooral die laat ste werden zwaar getroffen. Het aantal gasten lag in 2008 11,3 pro cent lager. Bungalowparken zagen kans zich aan die trend te onttrek ken en boekten 0,1 procent meer gasten. Groepsaccommodaties trok ken 1,9 procent gasten minder. goed, zegt ze., „Steeds weer ver nieuwen is de enige oplossing. En niet blijyen investeren in een ver ouderd product." De trend is voor alle provincies hetzelfde: toeristen boeken steeds later. En het hangt van het weer af of ze ook komen. Toch krijgt Zee land grotere klappen dan andere regio's. Daaruit zou je kunnen op maken dat een te grote groep Zeeuwse recreatie-ondernemers niet, te weinig of verkeerd inves teert. De Witte: „Je ziet een verschui ving. Mensen hebben vaak geen ca ravan meer, en ook geen tent in de schuur liggen. Ze boeken op het laatste moment en willen luxe en comfort. Ze zoeken bijvoorbeeld een camping met privé-sanitair of campings met hotelachtige facilitei ten. Ook het bieden van extra's is belangrijk. Denk bijvoorbeeld aan wellness-voorzieningen. De toerist die komt, stelt hoge eisen aan de kwaliteit." Het samenwerkingsverband Toeris tisch Ondernemend Zeeland ziet nog niet dat banken kredieten wei geren omdat de sector zware klap pen krijgt. „Maar banken worden wel steeds kritischer ten aanzien van toeristische investeringen", weet De Witte. „Je verhaal moet steeds beter zijn. Niet alleen bij nieuwe kredieten, maar ook bij het verlengen van bestaande." Ondernemers maken of breken Zeeland vakantieland. „Al moet er nog veel worden verbeterd aan de gastvrijheid. Ook de promotie kan stukken beter." Mare Ruijtenberg (links) van camping Mensen kiezen voor luxe", weet campinghouder Mare Ruijtenberg van strandpark De Zeeuwse Kust in Renesse. Hij heeft niet te klagen over de toestroom van campinggas- ten. „We lopen 25 procent voor op_ de bezetting van vorig jaar." De Zeeuwse Kust is van alle ge makken voorzien: een familie douche, vloerverwarming in de douches, oppasservice voor de kin deren, kinderbioscoop, binnen speeltuin en binnenzwembad. WAT MA/sk_T DIE. -ZÊE E-EAJ TEÜ/n/CS HëRfelE door Jasper van de Kerkhof DEN HAAG - Verreweg de meeste bestuurders van ziekenhuizen ver dienen meer dan de Balkenende- norm van 181.000 euro. Vooral in terimbestuurders krijgen voor en kele maanden werk vaak zeer ho ge vergoedingen. Uitschieter is het Brabantse Amp- hia Ziekenhuis, dat ruim een half miljoen euro uitkeerde aan een eerder dit jaar afgetreden inte rim-bestuurder. Dat blijkt uit een inventarisatie van de SP van de be loningen voor bestuurders bij 89 ziekenhuizen. Bijna negentig pro cent van de 226 bestuurders van deze instellingen verdient, inclu sief pensioenopbouw, meer dan de voorgestelde norm voor werk nemers bij de (semi-)overheid. De SP-Kamerfractie komt binnenkort met een wetsvoorstel om buiten sporige salarissen in de zorg aan banden te leggen. Uit de inventarisatie blijkt dat ne gentien bestuurders meer verdie nen dan 300.000 euro. Bij de Oos- terscheldeziekenhuizen en het Zie kenhuis Walcheren verdienen de bestuurders, volgens de opgaaf van de SP, 239.478 euro. Tijdelijke bestuurders verdienen nog veel meer dan hun collega's in vaste dienst. Hoge beloningen voor enkele maanden werk wer den vorig jaar uitgekeerd bij het Catharina ziekenhuis in Eindho-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4