Met een penning om Middelburg je nek naar het strand 1940 Opoe op de motorfiets zaterdag 8 augustus 2009 Bekijk het vooroorlogse Middelburg zeeland 21 w www.pzc.nl/middelburg1940 w door Theo Ciele Aan de rand van de duinen poseren ze voor de fotograaf Het zijn de begelei ders van de Middel burgse schoolkinderen die een dag je naar zee gaan. Eén van de bege leiders is Maria Louwerse-Kempe, de moeder van Corry Louwerse (1928) uit de Rozenstraat. „Voor de oorlog had je de vakantie school", vertelt Corry. „In de zo mervakantie ging je dan zes we ken twee keer per week naar het strand. Wie mee wilde doen, ging bij de Rijksleerschool een penning halen. Die deed je dan om je nek en dan gingen we met de tram vanaf de Loskade naar Koudeker- ke. Vandaar liepen we het hele eind naar Westduin. De jongste kinderen werden met de bus ge bracht." Ze herinnert zich nog de chocola demelk van Fosco en de bolussen toen de vakantieschool een jubi leum vierde op het strand. Het was een hele organisatie. De red dingsbrigade was erbij. Mannen zetten op het strand een grote tent neer. De laatste dag van de vakan- tieschoool was altijd heel speciaal. „Dan was er van alles te doen. Spelletjes, ezeltje rijden. Zelf was ik niet dol op het strand. Met mijn rode haar en lichte huid zat ik niet graag in de zon, want ik verbrand de snel." Wie deze uitstapjes organiseerde, weet Corry niet zeker. Ze ver moedt dat de gemeente er iets mee te maken had. „Als het van Ine Cijvat-Bravenboer uit Oost- Souburg stuurde deze foto van haar opoe Catharina van den Berge-Kuijper: „U ziet haar hier omstreeks 1938 voorop op een mo torfiets van, ik meen, mijn ome lan (Petiet). Zij woonde tot de af braak in de vroege jaren 60 op het Seisplein. Wie er achterop zit weet ik helaas niet. Het bochtje achter hen gaat naar de Walensingel, tóen nog vol met oude kleine huis jes. Op de hoek naar de Seisstraat was een kleine kruidenier en daar schuin tegenover de slagerswinkel. Ik speelde graag op het plein, het bolwerk en ook wel op de joodse begraafplaats. In het huisje naast de begraafplaats ben ik nog een jaar of 2 op padvinderij geweest." foto collectie Ine Cijvat-Bravenboer Op 17 mei 1940 is een groot deel van de Middelburgse binnenstad door oorlogsgeweld verwoest. De serie Middelburg 1940 en de website op www.pzc.nl laten de vooroorlogse stad herleven. De Arbeiders Muziekvereniging Excelsior met op de achterste rij, tweede van rechts, Christiaan Louwerse. De begeleiders van de kinderen op het strand. Vooraan, derde van rechts, Corry's moeder Maria Louwerse-Kempe. foto's collectie Corry Verhage-Louwerse dat wankelbare weer was, vroeg wethouder Paul aan mijn moeder: 'Wat denk je ervan juffrouw Lou werse?' Als we riiet naar het strand gingen, werden vlaggetjes op de Lange Jan gezet." Wethouder Paul was van de So ciaal Democratische Arbeiders Par tij (SDAP) en ook het gezin Lou werse hoorde bij de 'rode familie'. Corry's wieg stond in de Rozen straat (tegenwoordig Prins Maurits- straat) in Nieuw-Middelburg. De buurt was in de jaren twintig ge bouwd en verdeeld tussen een ro de buurt (met inderdaad ook rode dakpannen) en een christelijke buurt (met blauwe pannen). „Ik ben socialistisch opgevoed. Mijn opoe Louwerse was van oor sprong katholiek, maar was een echte proletarische vrouw gewor den. Opa liep in de steun. Elf jaar lang! Hij heeft nog met andere steuntrekkers de vest met de hand moeten uitbaggeren. Dat was nog eens een andere crisis dan tegen woordig. Opoe was een geëmanci peerde vrouw. Ze ging gerust een hele week alleen op reis om haar zussen te bezoeken. Opa deed dan het huishouden." Haar vader liet zich niet onbe tuigd. „Hij heeft nog op het Malie veld in Den Haag gestaan om te de monstreren voor de achturige werkdag." Koninginnedag (toen op 31 augus- tis, de verjaardag van koningin Wilhelmina) werd in socialistische kring niet gevierd. „Mijn vriendin Annie en ik mochten daar niet naar toe. We vierden wel de Dag van de Arbeid. Voor de 1 mei-vie ring kregen we vrij van school. Dan was er kinderfeest in het volksgebouw, de Gouden Poorte, aan de Wagenaarstraat." Corry zat op de openbare school J aan de Ne- derstraat. „De zevende klas heb ik op de openbare school aan de Ver- werijstraat gezeten." In de jaren dertig had elke levens overtuiging zijn eigen verenigin gen. Corry ging zingen bij kinder koor de Kleine Stem. Ze zat ook bij de AIC, de Arbeiders Jeugd Centrale. In de oorlog werd alles wat socialistisch was verboden. „We kwamen toen samen als de Jeugdbond voor Onthouding. Dat mocht wel." Het gezin Louwerse leed geen ar moe. Het was weliswaar geen vet pot, maar vader had altijd werk. „Mijn vader werkte als stoffeerder bij Harmsen in de Kerkstraat in Goes. Dat was wat hoor. Met een rol vloerbedekking op je schouder door Zuid-Beveland fietsen. Daar voor had hij bij Onderdijk in Mid delburg gewerkt, maar die werd wethouder en stopte met de zaak. Ook had hij vliegtuigstoelen bij Fokker in Veere bekleed. Hij had geen zin om met Fokker mee te verhuizen naar Dordrecht" Even heeft het gezin Louwerse in Goes gewoond. „Mensen werkten toen ook nog op zaterdag. Op zon dag ging mijn vader naar de mu ziekvereniging en de voetbal in Middelburg. Na anderhalf) twee jaar was mijn moeder het beu en zijn we terug naar Middelburg ver huisd. Zo kwamen we terug in de Rozenstraat." Corry heeft een gelukkige, onbe zorgde jeugd gehad. De oorlog maakte daar abrupt een einde aan. „Op 10 mei kocht ik nog een koek- doosje voor moederdag bij de win kel van De Nijs op de Lange Delft. Een week later was die winkel er niet meer. Van de ene op de ande re dag zat je midden in de oorlog."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 41