PZCI 7 Net tegen vallend stucwerk in kerk Barbecueweer SCHOUWEN-DUIVELAND 21 Nog geen zicht op volledige restauratie Nieuwe Kerk deze bank niet gebruiken almanak Zaterdag 8 augustus 2009 Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl Reconstructie van Kraaijensteinweg begint volgend jaar Centrum Watersnoodramp in 2010 open In de Nieuwe Kerk in Zierikzee worden netten aangebracht om vallend stucwerk op te vangen. De kerkbanken die nu vanwege het risico taboe zijn kunnen dan weer gebruikt worden. door Piet Kieemans ZIERIKZEE - De Nieuwe Kerk is hard aan een grondige restauratie toe. Een paar jaar geleden kwam vanaf de noordelijke zijmuur een ornament naar beneden en in sep tember 2006 kwam tijdens een in spectie aan het licht dat opnieuw een aantal voluten - krulvormige zuilversieringen - naar beneden dreigde te komen. De voluten werden vastgezet met banden en ingepakt in steiger doek. Voor alle zekerheid werd be sloten een aantal banken vlakbij de 'verdachte' zijmuur voorlopig niet te gebruiken. „Maar dat scheelt een hoop zitplaatsen die we eigenlijk maar moeilijk kun nen missen", zegt voorzitter van de Plaatselijke Commissie van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken Piet de Rijke. Vandaar dat besloten is over de vol le lengte van de kerk netten langs de muur te spannen. Netten die sterk genoeg zijn om vallend stuc werk adequaat op te vangen. De netten hadden er eigenlijk al moe ten hangen volgens De Rijke. De aannemer die ze zou plaatsen had geen netten maar steigerdoek aan geschaft. De Rijke: „En daar kun je slecht doorheen kijken. Het zou ook een nadelige invloed hebben op de lichtval in de kerk." Reden voor de plaatselijke commis sie om naar een betere oplossing te zoeken. Die is inmiddels gevon den, alleen kan het nog wel even duren eer de netten bevestigd kun nen worden. Op zich wegens een positieve reden: de verhuuragenda van de kerk is vol. „En die verplich tingen moeten we nakomen. We moeten dus even wachten tot er een gaatje van een paar dagen is in de agenda. Dat kan wel najaar van dit jaar worden." Een ingrijpende renovatie is de eni ge definitieve oplossing voor de problemen van de Nieuwe Kerk. De voluten moeten opnieuw vast gezet worden en de door vocht aangetaste complete noordmuur aangepakt. Dat karwei vergt een in vestering van minstens 2,5 miljoen euro, die van het Rijk zou moeten komen. „Dat geld hebben we nog niet bij elkaar", aldus De Rijke. Wegens gevaar x oor railend stucwerk Rechtsboven één van de ingepakte voluten. foto Dirk-Jan Cjeltema Jackpot valt gegarandeerd! Staatsloterij Tip? redactie@pzc.nl Na een paar dagen mooi weer moest ook die familie in Sluis er maar eens aan geloven, vond het gezinshoofd. Die haalde vervolgens de ouderwetse gietijzeren barbecue achter uit de gara ge van onder het stof vandaan en begon welgemoed een verse zak houtskool over een paar aanmaakblokjes uit te storten. Zijn vrouw keek haar zwoegende echtge noot eens meewarig aan en vroeg of hij al eens omhoog had gekeken. „Daar komen wolken aandrijven. Het zijn nu nog schaapjes, maar straks wor den het douches." „Hetgaat niet regenen", beweerde man lief. „De buienradar denkt van wel", hield 'zijn gade vol. Machteloze woede welde in haar echtge noot op. „Mocht die rotradar onverhoopt gelijk krijgen, dan krijg jij vanavond doorre gen runderlappen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25