Molens zijn net mensen: als Jouw film op het witte doek? 181 zeeland 'Natuurdijk' zorgt voor vervuiling Kinderen gered in Zwingeul 'Als voor elke molen twee molenaars en wat vrijwilligers beschikbaar zijn, kunnen ze vaker open' almanak Barbecueweer Botsing in Axel zaterdag 8 augustus 2009 OOSTBURG - Zo'n veertig bewoners van straten rondom het Groote Gat in Oostburg protesteren tegen aanleg en 'herstel van verdwenen historische dijken' aan onder meer de Nieuveltweg. De bewoners stuurden een be zwaarschrift aan burgemeester en wethouders van Sluis. Het herstel van 'zogenaamde historische dij ken' zorgt in de toekomst niet al leen voor onkruid in hun tuinen, maar levert ook horizonvervuiling op. Behalve aantasting van hun woongenot worden bewoners die op de 'nieuwe, oude dijken' uitkij ken, geconfronteerd met een fikse waardedaling van hun huizen, vre zen de bezwaarmakers. Daar komt nog eens bij dat omwo nenden in de aanlegfase te maken krijgen met geluids-, slijk-, stof- en trillingsoverlast van zware voertui gen en groot materieel. Het is daar bij niet denkbeeldig dat schade aan woningen ontstaat als zware grondtransporten plaatsvinden. De geplande landschapselementen (veelal voormalige versterkingen uit de Staats-Spaanse linie, red) is voor een kleine groep voorstan ders een cultuur-historische verrij king, maar de meeste streekbewo- ners zien het als 'verstoring van het in de loop der eeuwen geëvolu eerde landschap'. Ze roepen men sen die elders in de regio tegen dij ken aankijken, op een voorbeeld bezwaarschrift te downloaden van www.lijstbabijn.nl. RETRANCHEMENT - Strandwacht de Zeemeeuw heeft gisterochtend twee Duitse kinderen van zes en zeven jaar oud en hun grootvader van 78 zwemmend weten te red den uit de Zwingeul. Het trio was in de problemen geko men door de sterke stroming en kon niet meer op eigen kracht het strand bereiken. De slachtoffers zijn afkomstig uit Düren. De opa zag bij het fotograferen van zijn zwemmende kleinkinde ren dat ze door de sterke stroming wegdreven. De man probeerde de kinderen terug te halen uit zee, maar kwam zelf eveneens in moei lijkheden. Patrouillerende strand- wachten kwamen direct in actie en wisten de badgasten in veilig heid te brengen. Molens zijn bakens in het land schap. Overheden hebben er ge meenschapsgeld voor over om ze vitaal te houden. Ze zouden energie moeten steken in het toegankelijk en beleefbaar ma ken, vindt molenaar Ton Koops. door Rcné Hoonhorst Een molen die niet draait, is een dode molen. Mo lens zijn net mensen: ze moeten in beweging blij ven. Doen ze dat niet, dan takelen ze af. Duidelijker kan molenaar Ton Koops het niet uitleggen. Werken is goed voor een molen. En men sen zien molens graag in werking, want de meeste molens zijn over eind gehouden of weer draai- en maalvaardig gemaakt met gemeen schapsgeld. Omdat mensen de mo lens zien als mooi, interessant en beeldbepalend cultureel erfgoed. Op de molen die Koops (64) Iaat draaien, zijn al die kwalificaties ze ker van toepassing. De standerd molen uit 1841 bepaalt samen met twee kerken de skyline van IJzen- dijke. De molen, die anderen als krulbolvereniging Molenzicht wel aan een naam hielp, ging tot voor kort naamloos door het leven. Een paar weken terug nam de gemeen te Sluis, eigenaar van de molen, de door Koops bedachte naam De Witte Juffer officieel over. Het wit te dankt de molen aan zijn kleur boven de omloop, de kleur waar mee de enige Nederlandse stan derdmolen met Vlaamse kap van ver buiten het ravelijnstadje zicht baar is. Juffer refereert aan Juffer schans, de bij IJzendijke horende fortificatie van de Staats-Spaanse li nie, die momenteel wordt gerestau reerd. „En de molen in IJzendijke is, vergeleken met bijvoorbeeld die van Axel, ook rank en slank als een juffer", verklaart Ton Koops. De beeldend kunstenaar woont nog geen tien jaar in IJzendijke, maar verpandde zijn hart bijna di rect aan de molen middenin het dorp. Molenaar Sjaak Herman maakte hem enthousiast voor het molenaarsvak. Na twee jaar driftig studeren, behaalde Koops het pa piertje om als zelfstandig mole naar te kunnen functioneren. Hij wil zichzelf niet op de borst klop pen, maar laat weten dat het heel wat inspanning kost voor iemand gediplomeerd molenaar is. Een molenaar kent niet alleen zijn mo len van onder tot boven, maar is technisch onderlegd, materiaal man en -deskundige, meteoro loog, historicus én toeristisch gids, met recht een Manus van alles. Koops kan over molens en De Wit te Juffer in het bijzonder honder duit vertellen. Hij doet dat ook graag voor bezoekers en schoolklas sen. Maar hij prijst niet alleen zijn 'eigen' molen aan voor een bezoek je. De andere dertien draaiende molens in Zeeuws-Vlaanderen - Veertien molens houden erfgoed draaiend De eerste Nederlandse molen ver rees omstreeks 1250 in Wil- lemskerke, vlakbij het huidige Hoek. Hoewel de molen hier niet is uitge vonden, heeft Nederland bijvoor beeld veel bijgedragen aan ontwik keling van wip- en watermolens. In Zeeuws-Vlaanderen draaien nog veertien molens, allen geschikt voor het malen van graan. Molens werden in de loop der eeuwen ook gebruikt om olie te persen, hout te zagen, granen te pellen, mosterd en tabak te maken of water te ver plaatsen. Molens hebben meer verdiepingen (zolders) voor de verschillende on derdelen van het productieproces. Een molenaar is pas een vakman als hij niet afhankelijk is van weer berichten, maar met een blik op de lucht (en de barometer) zijn wieken al dan niet in de wind zet. standerdmolens, beltmolens, stel lingmolens en grondzeilers - zijn evenzeer de moeite waard. Alle veertien molen in de streek zijn - draai- en maalvaardig. Ze hebben ook allemaal de beschikking over een molenaar. Koops: „Maar het zou zo mooi zijn als op elke mo len minstens twee molenaars .en een aantal vrijwilligers actief wa ren. Dan kunnen de molens meer draaiuren maken en bezoekers nog veel vaker komen kijken. Dan valt een molen niet alleen meer op, maar komt-ie ook in het mid delpunt van de belangstelling te staan." Koops heeft zijn ideeën al eens in het Gilde van Vrijwillige Mole naars gedropt. Niet al zijn collega's waren meteen enthousiast. Maar Koops hoopt dat de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten aan de slag gaan met zijn wensen. „De molens zijn zowel cultuur-histo risch als toeristisch interessant. Ze zijn vaak gemeentelijk eigendom en/of met gemeenschapsgeld opge knapt. Maak ze dan ook voor ieder een toegankelijk'en beleefbaar." De voormalige gemeente Axel deed dat eind vorige eeuw al. De stadsmolen van Axel trekt - mede door de inzet van vele vrijwilligers en ruime, vaste openingstijden - al vele bezoekers. Molens in andere Zeeuws-Vlaamse plaatsen kunnen daar een voorbeeld aan nemen, stelt Koops zich voor. RETRANCHEMENT De oudste molen in Zeeuws-Vlaan deren, gebouwd in 1643, is ook één van de oudste staakmolens van Ne derland. De 'molen van Truzement' is de enige Zeeuwse molen met een pelinstallatie met gerst. Naast de molen bevindt zich een klein cen trum met informatie over (de ge schiedenis van) het dorp Retranche- ment en de molen in het bijzonder. De houten hoepelvang en de wind vaan in de vorm van een zeepaardje zijn enkele van de bijzondere ken merken van de molen, die vele res tauraties doorstond. SPUI Ronde stenen beltmolen uit 1807 met de naam Eben Haëzer staat mid denin de Terneuzense buurtschap Spui. Was tot 1952 in gebruik als ko renmolen en werd later aangekocht door de voormalige gemeente Axel. In 1970 ging het eigendom over op de gemeente Terneuzen. Na diverse restauraties is de molen weer maal vaardig. De in Zeeuwse traditie wit geschilderde molen beschikt over een koppel maalstenen, waarmee koren wordt gemalen. Het tweede koppel is eerder verwijderd; de mo lenstenen liggen nu naast de ingang. SCHOONDIJKE De bergkorenmolen in Schoondijke dateert uit 1884 en staat nog be kend als De Hulster's molen, naar de laatste particuliere eigenaar. De molen wordt nu geëxploiteerd door de Stichting De Hulster's Molen. De molen heeft een koperen wind vaan met het wapen van Zeeland van de standerdmolen van voor 1884. De molenaar maalt tarwe meel, veevoer en spelt. Spelt is heel fijn meel van grove tarwe. Het geeft, vermengd met gewoon bloem, brood of pannenkoeken een exquise smaak, weet Ton Koops. KLOOSTERZA1MDE De tweede houten staakmolen van Zeeuws-Vlaanderen staat in Kloos- terzande, preciezer op Groenendijk. De molen begon zijn bestaan eind zeventiende eeuw als oliemolen op het Oliekot in de buurt van Kuit aart. In 1781 werd hij overgebracht naar zijn huidige standplaats en om gebouwd tot korenmolen. De molen heeft twee koppels maalstenen die op Vlaamse wijze beide met een apart bovenwiel worden aangedre ven. De roeden van de molen zijn bijna 22 meter lang en voorzien van Oudhollands hekwerk met zeilen. Join DELTA Shorts www.filmbythesea.nl Tip? redactie@pzc.nl Na een paar dagen mooi weer moest ook die familie in Sluis er maar eens aan geloven, vond het gezinshoofd. Hij haalde vervolgens de ouderwetse gietijzeren barbecue achter uit de gara ge onder het stof vandaan en begon wel gemoed een verse zak houtskool over een paar aanmaakblokjes uit te storten. Zijn vrouw keek haar zwoegende echtge noot eens meewarig aan en vroeg of hij al eens omhoog had gekeken. „Daar komen wolken aandrijven. Het zijn nu nog schaapjes, maar straks worden het douches." „Hetgaat niet regenen", be weerde manlief. „De buienradar denkt van wel", hield zijn gade vol. Machteloze woede welde in haar echtge noot op. „Mocht die rotradar onver hoopt gelijk krijgen, dan krijg jij van avond doorregen runderlappen." AXEL - Een 43-jarige automobiliste uit Axel en haar zevenjarig doch tertje zijn afgelopen donderdaga vond naar het ziekenhuis vervoerd na een ongeval op de Kanaalkade in Axel. Een Belgische automobilist ver leende daar op de kruising met de Oranjestraat geen voorrang aan de vrouw en botste op haar auto. De ernst van de verwondingen van de vrouw en haar dochtertje zijn bij de politie niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20