Senseo verslaat het apparaat van Ahold economie 113 Oost-Europeanen verlaten Amsterdam 'Stroom wint het van biobrandstof Frankrijk boos om bonussen KOFFIE Verkoop van de Puc is niet langer rendabel Leren acteren of regisseren, masterclasses, audities, casting en meer! In het zweet des aanschijns zaterdag 8 augustus 2009 amsterdam - De economische cri sis leidt tot een uittocht van Oost-Europeanen uit Amsterdam. Polen, Roemenen en Bulgaren, die vooral werkzaam zijn in de bouw, keren terug naar hun vaderland of zoeken hun heil elders. „Oost-Europeanen komen niet meer of gaan terug," zegt wethou der Lodewijk Asscher (Economi sche Zaken). „Waarschijnlijk heeft dat te maken met de crisis en het stilliggen van projecten in de bouw. Dat is bij uitstek een sector waar de pijn voelbaar is." Uit gegevens van de gemeente blijkt dat zich het laatste halfjaar steeds minder mensen vestigen in Amsterdam, terwijl het aantal ver trekkers groeit. Die ontwikkeling gaat de laatste maanden zo hard, dat het aantal vertrekkers iets gro ter is dan het aantal nieuwkomers. „Het lijkt erop dat de inzakkende economie flinke gevolgen heeft voor de migratie uit en naar wes terse landen", concludeert de ge meente. Er is vooralsnog geen sprake van een inzakkende belangstelling van buitenlandse bedrijven om zich in Amsterdam te vestigen, aldus As scher. „Het aantal expats uit lan den als India en de Verenigde Sta ten is vrij stabiel. Op dat punt doet Amsterdam het vrij behoor lijk als je de wereldwijde economi sche situatie in ogenschouw neemt." De laatste jaren kwamen er steeds meer Oost-Europeanen naar de hoofdstad, vooral uit Bul garije en Roemenië. Vanuit Rus land en West-Europa vestigen zich de laatste tijd minder mensen in de stad, terwijl meer mensen van Amsterdam naar China zijn ver huisd dan omgekeerd. De immigra tie vanuit Ghana is juist gegroeid. De Puc, het koffiezetapparaat van Albert Heijn dat de grote concurrent had moeten worden van de Senseo, is uit de handel genomen. Er was te weinig be langstelling voor. Volgens Ahold blijft de polulairste cappucino- smaak wel verkrijgbaar. den haag - Ahold heeft de ver koop gestaakt van de Puc, het kof- fietapparaat dat dé concurrent had moeten worden van de Senseo. Volgens Ahold is 'de verkoop eco nomisch niet meer verantwoord'. De Puc is in oktober 2007 geïntro duceerd. Het gebruikt gewone kof- fiepads maar zet - met een extra cup - ook cappuccino, wat de Sen seo niet kon. Zo dacht Ahold Cof fee Company samen met Albert Heijn, C1000, Blokker en Marskra mer het monopolie van de Senseo te breken. Na een vliegende start stortte echter de verkoop in. Het eerste model was niet goed en maakte lauwe koffie. Driekwart jaar later kwam er een betere ver sie, maar toen was het leed al ge schied. Bovendien lanceerden Phi lips en Douwe Egberts toen een Senseo die ook cappuccino zet. Hoeveel mensen een Puc hebben gekocht (a 99 euro) wil Ahold niet zeggen. Wél dat deze klanten hun geld niet terug krijgen. Want het apparaat is wel bruikbaar voor kof fie met standaard Senseo-pads. „Bovendien blijft de populairste cappuccinocup verkrijgbaar. En veel mensen gebruiken de Puc ook om heet water te tappen voor thee of oplossoep", zegt de woordvoer der van Ahold. Bij de lancering kon de bezitter kie zen uit vijf cappuccinosmaken. Volgens de Consumentenbond is het vervelend dat Puc-eigenaren de smaakkeuze kwijtraken, maar kan Ahold niet gedwongen wor den om de Puc terug te nemen, omdat het toch bruikbaar blijft. join the filmXperience www.filmbythesea.nl ÜVSBfonds LE IF Amsterdam - Biobrandstof uit palmolie of maïs is geen milieu vriendelijk alternatief voor fossiele brandstof Elektriciteit en water stof maken meer kans benzine en diesel te verdringen in de auto-in dustrie. Dat concludeert hoogle raar Lucas Reijnders van de Uni versiteit van Amsterdam (UvA). Volgens hem is 'biobrandstof ach terhaald als duurzame energiebron voor wegtransport'. Louise Fresco, hoogleraar aan de zelfde universiteit, is optimisti scher over de invoering van bio brandstoffen. Zij ziet goede kan sen voor bijvoorbeeld duurzame grootschalige productie van bio-et- hanol uit suikerriet in de Brazili aanse savanne. Het is volgens Reijnders echter effi ciënter zonnecellen te plaatsen op savannes, dan er suikerriet voor biobrandstof te telen. Suikerriet zet 0,16 procent zonlicht om in energie, een zonnecel haalt twaalf procent. Beide hoogleraren geloven wel in gerichte, kleinere lokale productie en consumptie van biobrandstof fen. Fresco: „]e ziet dat kleinschali ge productie in Tanzania en Mali deze landen minder afhankelijk maakt van dure import van fossie le brandstoffen. De middelen die zij daarmee uitsparen, kunnen zij gebruiken voor ontwikkeling en ar moedebestrijding." De twee deden hiernaar onder zoek op verzoek van het Instituut voor Biodiversiteit en Ecosysteem Dynamica van de UvA. bayuwangi - Mijnwerkers dragen manden met sulfer in de krater van de vulkaan Ijen in het oos ten van Java. Het werken in deze omgeving met giftige gassen levert een dagloon op van 50.000 roepia (3,50 euro). De manden die de arbeiders meetorsen kunnen honderd kilo zwavel bevatten. Sulfer is grondstof voor kunstmest. Het wordt ook gebruikt voor de productie van buskruit, luci fers en batterijen. foto Irwin Fedriansyah/AP parijs - Frankrijk heeft fel uitge haald naar buitenlandse banken die weer grote bonussen uitkeren aan hun werknemers. Volgens mi nister Christine Lagarde van Finan ciën schenden zij afspraken die eer der dit jaar in internationaal ver band zijn gemaakt. „Het is een schandaal dat ze daarmee concur rentievoordeel behalen", zei ze gis teren in de Franse krant Le Mon de. Lagarde wil het onderwerp in sep tember naar voren brengen bij nieuw G20-overleg in Pittsburgh, waarbij Nederland ook aanwezig is. Volgens haar moet er een einde worden gemaakt aan bonussen die de financiële stabiliteit in gevaar brengen. De Franse regering richt zich daarbij vooral op de terugkeer van gegarandeerde bonussen. De bewindsvrouw noemde geen namen, maar algemeen wordt aan genomen dat ze haar pijlen richt op Amerikaanse banken. Die de len inmiddels op grote schaal weer bonussen uit, nadat ze vorig jaar nog een beroep op staatssteun moesten doen om de kredietcrisis te overleven. Goldman Sachs heeft over de eer ste zes maanden van dit jaar al een bonuspot van ruim 11 miljard dol lar gereserveerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13