io achtergrond Christelijke Kalash dupe van fanatieke moslims :-<5 Zélf een dijk van een woning bouwen in Goes? Hardleerse bankiers eten opnieuw gretig uit de ruif zaterdag 8 augustus 2009 door onze correspondent Harald Doornbos Radicale moslims in Pa kistan zijn vast van plan om drieduizend christelijke afstamme lingen van Alexander de Grote te bekeren tot de islam en hun cultuur uit te roeien. Het is een hele toer om het Kalash- volk te bezoeken in noordwest Pa kistan, vlakbij de Afghaanse grens. Smalle grindpaden leiden langs duizenden meters hoge bergen. Rechts een rotswand, links een tachtig meter diep ravijn met een snel stromende rivier. Een houten hangbrug vormt de wankele ver binding met de overkant. Dit is volgens de bewoners het einde van de wereld. Toch biedt de regio het christelijke Kalashvolk geen be scherming aan tegen zijn grootste vijand: moslim-extremisten. Er wordt gefluisterd dat Tablighi Ja- maat, een moslim 'missie-organisa tie' uit Lahore, achter de bekerings acties zit. De drieduizend Kalash leven te midden van 180 miljoen moslims, Pakistanen en Afghanen. „Norma liter worden per jaar twee of drie Kalash moslim", zegt Iqbal (25) op de stoep voor zijn schamele behui zing. „Dit jaar zijn het er al vijftien tot twintig. De moslims worden steeds agressiever." Ondertussen lopen met kleurige kralenkettingen versierde Ka- lash-vrouwen door het langgerek Een groepje verlegen Kalashmeisjes in de Mumret vallei. te Mumret. Anders dan de moslim vrouwen zijn zij niet gesluierd. Ook kunnen zij, in tegenstelling tót moslima's, van hun echtge noot scheiden. De Kalash hebben veelal een lichte huidskleur en foto GPD groene ogen. Dit, zo zeggen ze, door hun Griekse achtergrond. Het zijn afstammelingen van Alexander de Grote die hier twee duizend jaar geleden arriveerde. Iqbal vertelt dat zijn broer twee maanden geleden moslim is gewor den. „Ik vind het jammer. Maar ja, hij blijft mijn broer." Probleem is dat hele families zo uit elkaar wor den gereten. Traditionele Kalash willen namelijk niet dat tot de is lam bekeerde stamgenoten in het dorp blijven wonen. Ook moslims eisen dat de nieuwe bekeerlingen hun dorpen verlaten. Iqbal wijst op de nabijgelegen be graafplaats. Traditioneel worden overleden stamgenoten boven gronds in een houten kist gelegd inclusief goud en sieraden. Maar moslims braken de kisten open en beroofden de doden van die waar devolle goederen. De meeste kis ten staan er geopend bij, erin lig gen alleen nog menselijke botten. Op een kilometer afstand bevindt zich een moskee waar moslims zich verzamelen voordat ze begin nen met hun zendingswerk onder de Kalash. De beheerder van de moskee, Sharafat Khan, is, naar ei gen zeggen, een derde generatie moslim-Kalash. „Mijn voorvade ren waren Kalash-heidenen, maar ze hebben gelukkig het licht ge zien van de islam." Iqbal is treurig gestemd over de toekomst van zijn volk. Moslims mogen wel Kalash bekeren, anders om is dat verboden. In Pakistan is bekeren van moslims illegaal. Een moslim die toch een ander geloof aanneemt wacht de doodstraf Meer informatie? Neem dan vrijblijvend contact op met de gemeente Goes. Yolanda van der Waal tel.: (0113) 249 954 ofy.vander.waal@goes.nl Pieter Wielhouwer tel.: (0113) 249 951 of p.wielhouwer@goes.nl Aan de oostkant van Goes verrijst de ruim en groen opgezette wijk Mannee. Wonen in Mannee betekent verbonden zijn met zowel de stad als het open landschap. Wonen aan een dijk: Zeeuwser kan het niet. In deelge bied 'De eilanden' zijn nog enkele royale dijkkavels vrij van ruim 500 m2. Met de bijzondere mogelijkheid om uw huis welstandsvrij te bouwen, kunt u wonen zoals u wilt! De kavels liggen aan de rand van het plangebied aan een dijk, die rondom in het groen en het water ligt. Voor de overige kavels in Man nee geldt nu nog een wachtlijst, de laat ste dijkkavels zijn direct beschikbaar. gemeente uOGS door Jasper van de Kerkhof Bankiers zijn hardleers, zoveel is wel duidelijk. De ergste economische neergang sinds de jaren dertig is nog niet eens uitgeraasd of er wordt alweer gre tig gesnoept uit de bonuspot. Na de Amerikaanse banken ging deze week ook PNB Paribas overstag. De krant Liberation rekende uit dat de Franse bank in de afgelopen zes maanden ruim een miljard eu ro toevoegde aan de bonuspool. Publiek en politiek buitelden ver volgens over elkaar heen om er schande van te spreken, temeer daar Paribas op het hoogtepunt van de financiële crisis vijf miljard euro publiek geld kreeg toegestopt. Pikant genoeg is de bank voorlo pig niet van plan die staatssubsidie terug te betalen. In Amerika zijn ze al een paar stap pen verder. JPMorgan Chase, Mor gan Stanley en Goldman Sachs spekten de afgelopen weken de bo nuspot met het argument dat er zulke mooie resultaten waren ge boekt. Vooral de gulheid van Gold man Sachs - die overleefde dankzij een miljardenlening van Washing ton - wekte beroering. Voor de 29.000 werknemers ligt gemiddeld een half miljoen euro aan bonus- geld klaar. Crisis, hoezo crisis? Bij het publiek wekt de bonusbonan- za vooral morele verontwaardi ging. Maar wellicht belangrijker is dat inmiddels alom wordt erkend dat de doorgeschoten bonuscul tuur in de financiële sector een be langrijke oorzaak vormde van de ontsporing van de economie. Het is zorgwekkend dat het nu alweer 'business as usual' is. De belofte dat uit de crisis lering zou worden getrokken, lijkt alweer vergeten. De wijze waarop PNB Paribas de nieuwe bonusronde vergoelijkt, is veelzeggend. De bank stelt de aan beveling te respecteren die de lei ders van de twintig grootste econo mieën in april in Londen overeen kwamen. Dat is niet zo moeilijk, want die aanbeveling blinkt uit in vaagheid en vrijblijvendheid. Ook stelt PNB Paribas niet te kunnen achterblijven als de Amerikaanse concurrentie alweer is begonnen met het uitkeren van hoge bonus sen. Dit argument werd ook voor de crisis veelvuldig aangevoerd. In een poging de maatschappelijke verontwaardiging te temperen op pert zakenbank JPMorgan Chase de bonussen af te romen in ruil voor verhoging van de salarissen. Naar verluidt moet het een 'nul-operatie' worden, een inge wikkelde manier om te zeggen dat wat er aan bonus afgaat in salaris bijkomt. Ook UBS, Citigroup en Morgan Stanley flirten met dat idee. In Nederland sloot minister Wou ter Bos (Financiën) in maart een herenakkoord met de banken dat 'perverse prikkels' voor bonussen uitbant, de stijging van topsalaris sen koppelt aan die van het overi ge personeel en vertrekvergoedin- gen aan banden legt. Gezien de hardleersheid van ban kiers in andere landen is het maar de vraag of deze vorm van zelfre gulering soelaas biedt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10