wonen 3$ 53 1 VRAAG ANTWOORD Hoe komen fruitvliegjes de gft-container? Wat is er dit jaar aan de hand met mijn anders zo prachtige walnotenboom? (I) Wat is er dit jaar aan de hand met mijn anders zo prachtige walnotenboom? (II) Waterdoorlatend of waterdicht? wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 8 augustus 2009 Wanneer je een stukje appel op het aanrecht laat liggen, zitten er binnen de kortste keren fruit vliegjes op. Waar komen die vandaan? En hoe be landen, vooral zomers, al die honderden fruit vliegjes in de gft-container, zelfs als de bak pas'is schoongemaakt? „Fruitvliegjes hebbên een goede neus voor alco hol", weet insectendeskundige P. Koomen. „Ze ruiken het van ver. Een appel op het aanrecht en etensresten in de gft-bak gaan rotten. Bij het gis tingsproces vormen zich suikers en alcohol. Daar zijn vliegjes dol op." De fruit- c.q. bananenvliegjes drosophiliavoe den zich niet alleen met rottend fruit, ze leggen er ook hun eitjes in. De larven en poppen die zich dan vormen, voeden zich met schimmels op het fruit. De voortplanting en levenscyclus van fruitvliegjes gaat enorm snel. Vrouwtjes leggen duizenden eitjes. Doorgaans leven de vliegjes tien tot dertig dagen. Rest de vraag hoe fruitvliegjes in gft-bakken ko men, zelf als die goed schoongemaakt zijn. Koomen: „De eitjes zijn een halve millimeter groot, dus blijven er veel in kieren van de contai ner steken. Bovendien kunnen in de volgende la ding groente- en tuinafval 'verse' eitjes zijn ge legd. Zodra die zich ontpoppen tot volwassen vliegen (cyclus van acht dagen), begint het voort- plantingsproces opnieuw. In twee dagen krioelen honderden vliegjes in de bak." Is er een remedie om de vliegjes uit huis te krij gen? Koomen: „Zet een schaaltje met zuivere al cohol (50 procent of meer) op het aanrecht. Daar komen ze in zwermen op af om vervolgens mas saal te verdrinken." Een stukje appel is ook een goed lokmiddel. Na verloop van tijd kunnen de vliegjes met een krui meldief worden opgezogen en daarna levend in de buitenlucht worden gelóst. Samenstelling en redactie: Frank Clevers en Charles Lennartz Er komen de laatste tijd veel vragen binnen over walnoten- bomen. Meneer Perik mailt dat zijn altijd zo stralende boom, dit jaar pokdalig is. De boom van meneer Vekeman laat vruchten vallen en zit vol groene spikkels en andere on regelmatigheden. Via Huub Schepers van de Universiteit van Wageningen, komen wij voor het inwinnen van advies terecht bij 'walno- tenexpert' Edmond Kwanten. Hij denkt dat de bomen last hebben van bacteriebrand. Dit is een veelvoorkomende ziekte, waarbij de boom is geïnfecteerd met latent aan wezige bacteriën. Deze ziekte is te voorkomen door rassen te kiezen die weinig vatbaar zijn voor deze ziekte. Meer in formatie staat op de website van Edmond Kwanten: http:// home.kpn.nl/e.kwanten/ Ook de families Jansen en Van de Wetering hebben vra gen over hun walnoot. Hun bomen hebben minder vruch ten en meer dorre takken dan andere jaren. Mevrouw Van de Wetering heeft haar wal noot liefdevol extra water ge geven. 'Maar niets lijkt te hel pen', mailt ze. Volgens Ed mond Kwanten hoeven ze zich niet ongerust te maken. De bomen hebben last van wat je in mensentaal burn out zou noemen. „Waarschijn lijk hebben ze de laatste jaren te veel vruchten gedragen. Hierdoor raken ze uitgeput en treedt een natuurlijke dun ning in het hout (de takken) op", zegt hij. Therapie? Niet nodig! „Het herstelt zich de komende jaren wel weer." Ook een vraag? redactie.wonen@wegener.nl Onder zeil De vertrouwde parasol heeft in de tuin serieuze concurrentie gekregen van het zonnezeil. Overgewaaid van de trendy terrassen aan de Middellandse Zee kun je nu in je eigen achtertuin voor weinig geld dezelfde sfeer creëren. Eventjes klussen is wel nodig. door Cor-Peter Pasma uit de zon De oorsprong van het zonnezeil is te vinden in Australië en Nieuw-Zeeland. Daar werden ze gebruikt op parkeerplaatsen om de temperatuur in de auto niet al te ver op te laten lopen. Door het relatieve gemak waarmee grote oppervlak ten in de schaduw kunnen worden gezet, wer den ze ook al snel gebruikt voor kinderspeel plaatsen. Inmiddels zijn de zonnezeilen in Australië op die plekken zelfs verplicht Uitbaters van terrassen zagen al snel de voorde len van het zonnezeil: geen hinderlijke palen meer waar met volle dienbladen omheen ge manoeuvreerd moet worden. De zonnezeilen zijn bovendien vele malen windbestendiger dan grote parasols. En doorgaans ook nog eens flink goedkoper. Niet vreemd dus dat het zon nezeil nu ook bezig is aan een opmars in onze achtertuin. De goedkoopste versies zijn vanaf zo'n 60 euro volop op internet en in de bouwmarkt beschik baar. Daarvoor krijg je een driehoekszeil (er be staat ook een vierhoeksvariant) met zijden van bijna 4 meter. Wel moet je er dan nog roestvrij stalen bevestigingsmateriaal bij kopen. Kosten post: circa 50 euro. Uiteraard kun je ook met touwen en goedkoper materiaal aan de slag, maar dat komt de duurzaamheid niet ten goe de en ziet er minder mooi afgewerkt uit. De duurdere zeilen (vanaf zo'n 160 euro) zijn in tegenstelling tot de goedkopere varianten waterdicht en beter bestand tegen de grillen van de Nederlandse zomers. Let bij aanschaf van een zonnezeil wel goed op de zoom. Deze moet minimaal 2 centimeter breed zijn en het liefst versterkt. Maatwerk is uiteraard mogelijk, maar daar betaal je ook een meerprijs voor. Toch valt die extra uitgave nog mee. De echte kosten voor het plaatsen zitten dan ook niet in het zeil, maar in het bevestigingsmateriaal. Naast het roestvrijstalen bespanningsmateriaal moet vaak ook een paal in de grond worden ge plaatst. Een houten paal die stevig genoeg is, kost al snel 70 euro en dient ook nog eens ge fundeerd geplaatst te worden. Wie niet van half werk houdt, kan aan de slag met de producten van ID Garden Products. Dat bedrijf levert roestvrijstalen palen met daarin een spanmechanisme om het zeil op spanning te brengen, en een speciale schroef- fiindering. De masten zijn in de winter dankzij een kliksysteem gemakkelijk te verwijderen. Een aanzienlijke investering is het wel: een driehoekig zonnezeil met twee vaste bevesti gingspunten aan de muur en één mast kost bijna 1.700 euro. Het enige grote nadeel van zonnezeilen is dat ze, als ze eenmaal hangen, niet zo eenvoudig te demonteren zijn (met uit zondering van de oplossing van ID Garden Pro ducts). Wanneer je bijvoorbeeld op een koele re, zomerse dag juist wel in de zon wilt zitten, ben je eerst eventjes bezig met het verwijde ren van het zeil. Wie daaf toch niet zo veel tijd aan kwijt wil zijn, kan beter kiezen voor een zogenoemd har- monicazeil of voor de Paddy Shield. Deze zeilen kunnen als een ouderwets zonne scherm worden weggeschoven dankzij het ge bruik van spandraden en runners. Jammer (voor sommigen) is wel dat dat er juist weer minder trendy uitziet. Waterdichte zonnezeilen moeten altijd iets schuin worden opgehangen (30 centimeter afloop per 1 meter) om de vorming van wa terzakken te voorkomen. Bij lichte regen kun je onder waterdichte exemplaren droog zit ten. Ook d.e tuinmeubels zijn dan be schermd tegen nattigheid. Waterdoorlatende zonnezeilen (of scha- duwdoeken genoemd) kunnen ook horizon taal worden opgehangen, waardoor ze bij voorbeeld boven openslaande deuren beves tigd kunnen worden. De regen gaat door de kleine gaatjes, maar ze zijn minder gevoelig voor veel wind. Ook is de temperatuur eron der iets koeler, doordat er wat wind door heen gaat. Bron: www.zonz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 100