Apetrots op de Visserijfeesten Pittoresk en historisch Burghsluis 'Nooit meer 2 Groeten uit... vrijdag 7 augustus 2009 Alfred Boersma. selen eten. „Maar dat is alleen voor genodigden." De artiesten die za terdag optreden voor het grote pu bliek vindt Alfred niet zo belang rijk. „Die maken alleen maar een hoop herrie", grapt hij. „De gemoe delijkheid onder elkaar is het leuk ste." door Gijs Kamphuis Op de kop van Schou- wen-Duiveland ligt Burghsluis, vlakbij de dorpen Westenschou- wen en Burgh-Haamstede. Hier werd vroeger het water uit polders in de omgeving van Burgh naar de Oosterschelde geleid. De oppervlakte van het dorp be staat voor het grootste deel uit de haven, waar menig jacht zacht dob bert op de golven van de zee. De haven kan met recht pittoresk worden genoemd. Een aantal men sen ligt op het dek van hun boot in een stoel van de zon te genie ten. De dijk wordt bevolkt door wandelaars en een enkele fietser. Ondanks dat de inrichting van de haven gericht is op pleziervaart, meren er met regelmaat ook be roepsschippers aan om zand te los sen. Sinds de aanleg van de Storm vloedkering is Burghsluis per boot alleen te bereiken vanaf de Ooster schelde. Onderaan de dijk ligt het hart van het plaatsje. De woonkern bestaat uit één straat, de Oude Havenweg. Er is deze middag weinig bedrijvig heid rond de ongeveer twintig hui zen in het dorp. Een kleine tram poline op het grasveld voor de hui zen staat er verlaten bij. Ook op de parkeerplaats ernaast heerst de stilte. Een auto met twee fietsen op het dak verraadt dat het ook anders kan zijn; menig wieler fanaat begint hier aan een tocht. Vanaf de dijk is het uitzicht prach tig. Voor je de Oosterschelde, rechts Neeltje Jans en links de Plompe Toren. Deze toren is het enige overblijfsel van het verdronken dorp Coude- kerke, dat in lang vervlogen tijden op een steenworp afstand van Burghsluis lag. Volgens de legende van Westenschouwen sprak een zeemeerman een vloek uit over Coudekerke, omdat Schouwse vis sers zijn gevangen zeemeermin niet wilden teruggeven. 'Westen- schouwen, Westenschouwen', sprak de zeemeerman, 'het zal u berouwen. Dat ge genomen hebt mijn vrouwe. Westenschouwen zal vergaan. Alleen de toren zal blijven staan.' En zo gebeurde het ook. Het dorp, behalve de kerkto ren, werd opgeslokt door de zee. In werkelijkheid liet de mens in de zestiende eeuw de zee zijn gang gaan. Zeker drie kilometer ei land ging verloren. De woonkern van Burghsluis ligt er rustig bij. In de haven verderop heerst er iets meer drukte. door Kris Derks Vissersdorp Breskens maakt zich op voor de komst van duizenden toeristen. De jaarlijkse Visserijfeesten in en rond de haven zijn hét visitekaart je van het dorp in West-Zeeuws- Vlaanderen. Het evenement is al tijd goed voor tienduizenden be zoekers. Gratis vis in de vismijn, talloze kraampjes en demonstra ties, rondvaarten, zwemwedstrij den en natuurlijk het bezichtigen van viskotters... daar loopt een beetje toerist natuurlijk al snel warm voor. Maar niet alleen toeristen. Inwo ners van Breskens hebben de da tum van de Visserijfeesten al heel vroeg in het jaar omcirkeld in hun Anja Fijnaut (43) is wél een echte Bressi- aander. „Breskens heeft alles wat ik no dig heb. Vroeger gin gen we alleen voor kermissen naar andere dorpen", vertelt Anja. Ook nu nog blijft ze het liefst lek ker in het dorp om een kopje lek kere koffie met andere Bressiaan- ders te drinken. Eén keer is ze elf dagen op vakantie geweest. „Nooit meer", zegt ze resoluut. „Ik kwijn de weg. Ik had heimwee en telde de dagen af tot we weer terug naar huis gingen." Anja weet dat nieuwkomers vaak erg moeten wennen aan het karak ter van de gemiddelde Bressiaan- der. „Ze zijn grof in de mond en heel resoluut." De 'aangewaaiden', zoals Anja de nieuwkomers noemt, proberen soms dingen te agenda. In het tweede weekend van augustus gaat een Bressiaan- der niet op vakantie, geen denken aan. Want wie zich een beetje Bressiaander voelt, wil juist in het weekend van de Visserijfeesten aan iedereen laten zien hoe trots hij op zijn woonplaats is. En om el kaar weer eens te treffen natuur lijk. De toeristen komen voor tal van attracties, maar de meeste (voormalige) inwoners zien de Vis serijfeesten als het uitgelezen mo ment om weer eens samen hele maal los te gaan. Zomerverslaggeefster Kris ging langs bij vier Bressiaanders in hart en nieren, om van hun in onver valst West-Zeeuws-Vlaams dialect te horen hoe diep de trots voor 'hun' Breskens zit. Het uitdelen van gratis vis is elk jaar in trek bij duizenden bezoekers van de Visserijfeesten. Volgens Lucien van de Broecke zijn Bressiaan ders echt een ander slag volk ten opzichte van andere Zeeuwen. „Een echte Bressiaander draait niet rond de pot en is recht voor zijn raap." Lucien neemt zelf ook geen blad voor de mond: „Als een nieuweling zich niet aanpast, wordt hij er gewoon uitgeflik- kerd." Hij zou zelf nooit uit zijn dorp verhuizen. „Nog voor geen miljoen." Dat is ook wel te mer ken aan de manier waarop hij over zijn favoriete plekje in Breskens vertelt: de haven. „Die bedrijvig heid daar is zo mooi." Lucien maakt deel uit van het veer- tienkoppige visserijcomité, dat de feesten organiseert. Hij doet dit al dertig jaar en is dus een ouwe rot in het vak. Lucien zorgt voor de ar- Bressiaander Alfred Boer sma (46) krijgt meer dan eens te horen dat hij oorspronkelijk uit Friesland komt. „Ia ja, ik ben import", vertelt hij. De rasechte Bressiaanders hebben er dikwijls lol in om Alfred er nog eens fijntjes op te wijzen dat hij geen Zeeuws-Vlaamse, maar Frie se roots heeft. Dat doet hem ech ter niet zoveel. „De gezelligheid en het bourgondische karakter van Breskens zijn uniek." Een Bressiaander met een Fries randje dus, maar dat neemt niet weg dat ook hij losgaat tijdens de Visserijfeesten. In het dagelijks le ven werkt Alfred op een boot, maar voor dit weekend heeft de feestvierder speciaal vrijgenomen. Voor Alfred beginnen de feesten vandaag al, want dan gaat hij mos- tiesten op de Visserijfeesten. „Die worden door ons echt in de wat ten gelegd." Nederlandstalige ar tiesten zijn favoriet, want dat zijn volgens Lucien echte sfeermakers. Hij vindt het einde van de feesten eigenlijk het leukst. „Dan weet ik pas of alles goed is verlopen." Lucien van de Broecke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42