legendarisch trekpaard uit Graauw 23 Ophoging veerplein ligt opnieuw ter visie mm Herman Verstraaten: Ik zie dit als eerbetoon aan mijn vader Fontein gemaakt donderdag 6 augustus 2009 'Nico zelf bewees datzelfde jaar hun ongelijk. Hij werd niet alleen nationaal kampioen, maar werd ook kampioen der kampioenen' 'Agrariërs die een veulen van Nico van Melo verkochten, konden met het verdiende geld de hypotheek van hun boerderij afbetalen' Bij kenners staat hij te boek als een legende. Het Graauw- se trekpaard Nico van Melo krijgt zelfs een standbeeld in het Limburgse Castenray. door Harold de Puysseleijr De hengst werd op de Melohoeve aan de Paal- seweg in Graauw ge fokt door wijlen Emiel Verstraaten. Die verkocht de in 1935 geboren trekpaardhengst aan Jules Ver- eecken uit Vogelwaarde die hem op zijn beurt weer verkocht aan Kerckhaert en De Maat. Na het be halen van het provinciaal kam pioenschap in Goes in 1939 ver huisde Nico naar Noord-Limburg. Zijn nieuwe baas was de hengsten- vereniging Vooruitgang, een club van paardenbezitters die samen hengsten kochten. Ze werden ge stald bij boer Johannes Rambags in Castenray. De vele honderden leden van de vereniging waren aan vankelijk niet blij met de aankoop. Ze vonden dat ze veel te veel had den moeten betalen voor Nico van Melo. Voor dat geld kon je wel twee boerderijen kopen, hielden ze het bestuur voor. Nico zelf be wees datzelfde jaar nog hun onge lijk. Hij sleepte op de nationale kampioenschappen in Den Bosch onder de ogen van koninginWil- helmina niet alleen de titel in zijn klasse in de wacht, maar werd er ook uitgeroepen tot 'kampioen der kampioenen'. Terwijl Zeeuwse paardenkenners zich vermoedelijk van spijt de haren uit het hoofd trokken, klopten de bestuursleden van de Vooruitgang elkaar enthou- van Melo en de andere hengsten le verden de leden van de hengsten- associatie een welkome aanvulling op hun inkomen. „De associatie heeft een enorme bijdrage gele verd aan de economische ontwik keling van de regio", meent Jan Strijbos van het Heemkundig Ge nootschap Castenray. Agrariërs die een veulen van Nico van Melo ver kochten, konden met het verdien de geld de pacht van hun landerij en of de hypotheek van hun boer derij afbetalen. De beroemde trek paardhengst leed echter aan een hartkwaal. Op zeker moment in 1953 kon hij niet meer op zijn be- 'Nico werd na zijn dood geslacht en opgegeten door de patiënten van een krankzinnigengesticht' siast op de schouders. Nico bleek een geweldige investering. Hij won nog vele prijzen en zorgde voor prachtige nakomelingen. Beroemd werden ook zijn zoons Nico van Beek en Nico van het Zwarte Wa ter. De veulens leverden duizen den guldens op. De lichte gronden in de regio leverden de boeren wei nig op. De werkdagen waren lang en de boerenarbeid zwaar. Nico nen staan. Met een takel werd hij uit de stal getild en op de binnen plaats gelegd. Daar blies hij zijn laatste adem uit. Hij werd geslacht op de boerderij van het krankzin nigengesticht voor mannen in Ven- ray en daar opgegeten door de pa tiënten. Zijn hoofd werd opgezet en geschonken aan voorzitter Poels van Vooruitgang. Na diens dood ging het hoofd naar mu seum het Freulekeshuus in Venray, waar het werd opgeslagen. De fa milie Poels haalde het later terug en gaf het aan museum De Peel- streek in Ysselsteyn. Daar hangt het als trofee aan de muur. Strijbos schreef een boek over Ni co van Melo en de vereniging, die in 1969 werd opgedoekt toen het trekpaard door de tractor werd ver dreven van de akkers. De hengstenassociatie 'Vooruit gang' heeft in haar ruim vijftigja rig bestaan volgens hem een enor me impuls gegeven aan de trek paardfokkerij in heel Nederland. Want ook in andere provincies profiteerde men van de uitsteken de verervingsfactoren van de heng sten van 'Vooruitgang'. De presen tatie van het boek is op 3 oktober in Castenray, waar die dag ook een beeld van Nico van Melo wordt onthuld. Het boek telt ruim tweehonderd pagina's en driehonderd illustra ties en kost €35,- (excl. €6,- ver zendkosten). Het is te reserveren door overmaking van dit bedrag op rekening 12.81.37.517 t.n.v. Heemkunde Castenray onder ver melding van naam en adres van de intekenaar. reproductie Camile Schelstraete Herman Verstraaten en zijn zus Ria zijn eregasten op de bijeenkomst in Casten ray waar 3 oktober het monument voor Nico van Melo wordt ont huld. Het beeld is door kunstenaar Mar tin Ooink uit Venray met hamer en beitel gehouwen uit een brok hardsteen dat afkomstig is van een eeuwenoude brug in Brussel. „Mijn vader was de vakman die de juiste hengst bij de juiste merrie bracht", vertelt Herman Verstraaten, die het ouderlijk hof de Melohoeve aan de Paalseweg in Graauw bewoont. De trekpaarden die Emiel Verstra aten fokte, waren in die tijd dienst baar aan het landbouwbedrijf, ver telt Herman. „Daar werd het werk mee gedaan tot het trekpaard door de tractor werd verdreven." Zijn vader had het fokken van trek paarden volgens hem in de vingers omdat hij een echte liefhebber van deze dieren was. „En dan komt de kennis van het vak vanzelf." Goede trekpaardhengsten als Nico van Melo waren een fortuin waard in die jaren. Verstraaten zegt, dat de legendari sche trekpaardhengst in de glorieja ren na het behalen van het natio naal kampioenschap in Limburg verzekerd was door zijn eigenaren voor honderdduizend gulden. De familie Verstraaten uit Graauw is er uiteraard zeer mee vereerd dat Nico in Noord-Limburg vanaf dit najaar met een standbeeld wordt geëerd. Herman Verstraaten: „Ik zie dat als een eerbetoon aan mijn vader en ik ben er natuurlijk ook best trots op." Herman Verstraaten woont op de ouderlijke boerderij de Melohoeve aan de Paalseweg in Graauw. foto Camile Schelstraete www.tmcwoonwinkels.nl door Harold de Puysseleijr HULST - Het plan voor ophoging van het voormalige veerplein in Perkpolder ligt opnieuw in de in spraak. Belanghebbenden kunnen tot en met 16 september beroep instellen tegen het besluit bij de afdeling Be stuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag. De documenten die betrekking hebben op het besluit liggen tot die tijd voor iedereen ter inzage in de Gemeentewinkel aan de Grote Markt. Ook op de website van de gemeente (www.gemeente- hulst.nl) zijn deze stukken te raad plegen. De ophoging van het veer plein is nodig in verband met de realisering van de woningbouw op het plein in het kader van Plan Perkpolder. De start van de werk zaamheden was oorspronkelijk dit voorjaar al voorzien. Doordat er bezwaren tegen werden gemaakt, is de benodigde procedure ver traagd. Wordt geen beroep inge steld bij de Raad van State tegen het aangepaste besluit, dan kan het werk dit najaar worden aanbe steed en volgend voorjaar worden uitgevoerd. Wordt er wel beroep ingediend, dan loopt de ophoging van het veerplein nieuwe vertra ging op. Zwartepoorte Goes B.V. Amundsenweg 33, 4462 GP GOES T 0113-24 52 45 www.zwartepoorte.nl HULST - In de binnenvest van Hulst siert de fontein weer de in kom aan de Graauwse Poort. Het waterspel was lange tijd stuk en de gemeente vreesde een lastige her steloperatie. Het kapotte onder deel van de pomp liet zich echter eenvoudig vervangen. Bergen op Zoom Goes Koudekerke I Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81