Dagje uit is weer fors duurder 'Sta-op-stoel moet vergoed' KORTING 350% Si 150% GRAïW 7 ATTRACTIES Prijsstijging met tien procent in anderhalfjaar Baby weggehaald bij Drie gewonden zwakbegaafde ouders busongeluk terug Verbod gevraagd van bestrijdingsmiddel Nokia N97 r ii ba t m donderdag 6 augustus 2009 Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is een bezoek aan dierentuin, museum, theater of attractiepark in anderhalfjaar zo'n tien procent duurder gewor den. Deltapark Neeltje Jans past volledig in het landelijke beeld met het tarievenbeleid. den haag - De kosten van een dag je uit zijn opnieuw fors gestegen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is een bezoek aan dierentuin, museum, theater of attractiepark het afgelopen an derhalfjaar zo'n tien procent duur der geworden. De inflatie in die pe riode beliep circa vier procent. De prijzen voor attracties stijgen al jaren in hoog tempo. De afgelo pen tien jaar zijn de entreekosten van dierentuinen en musea gemid deld zeventig procent gestegen, een kaartje voor een attractiepark werd gemiddeld 66 procent duur der. Ook de prijs van een avondje uit naar bioscoop, theater of con cert steeg fors. De consument moet daar anno 2009 gemiddeld 55 procent meer voor betalen dan tien jaar geleden. Dat is aanzienlijk meer dan de inflatie in diezelfde periode, circa 25 procent. Uitgaan mag dan een stuk duurder zijn geworden, consumenten krij gen er wel wat voor terug, stellen musea, dierentuinen en andere at tracties. „Onze prijzen zijn sinds 2000 circa 39 procent gestegen, vooral omdat we fors geïnvesteerd hebben in kwaliteitsverbetering", zegt directeur Alex van Hooff van Burgers' Zoo in Arnhem. Burgers' - entree 18 euro voor volwassenen - stak veel geld in nieuwe verblij ven voor de dieren en verbetering van de horeca. „Als mensen thuis mooie, dure koffieapparaten heb ben staan, kunnen wij geen bakje filterkoffie meer voorzetten", zegt Van Hooff Attractiepark De Efteling in Kaats heuvel - entree 28 euro - zegt de prijzen niet automatisch te verho gen, maar wel als het een dure at tractie heeft toegevoegd. „We moe ten blijven investeren in kwaliteit om onze bezoekers tevreden te houden", zegt een woordvoerster. „We beseffen dat een dagje Efte ling voor het hele gezin niet goed koop is, maar de verhouding tus sen prijs en kwaliteit is goed bij ons." De hoge prijzen schrikken ook museumbezoekers niet af „We krijgen steeds meer bezoe kers", zegt een woordvoerder van de Nederlandse Museumvereni ging, waarbij 440 musea zijn aan gesloten. Het aantal bezoekers steeg van ruim tien miljoen in 2003 naar veertien miljoen in 2008, het aantal verkochte jaarkaar ten steeg in die periode van 120.000 naar ruim 600.000. „Veel musea hebben de afgelopen jaren fors geïnvesteerd in renova ties en een betere presentatie van de collectie. Het publiek waardeert dat en is ook bereid daar wat meer voor te betalen", meent de zegs man. Het gemiddelde museum vraagt volgens de Museumvereniging 5 tot 15 euro entree. Deltapark Neeltje ]ans past volle dig in het landelijke beeld met het tarievenbeleid. Aan het begin van vorig seizoen kostte een kaartje voor bezoekers van 4 tot en met 64 jaar oud 18 euro. Nu is dat 20 euro, een verhoging van ruim 10 procent. Een kaartje voor 65+ ers steeg van 15 euro naar 17 euro. den haag - Als je om medische re denen een sta-op-stoel nodig hebt, moet je hem vergoed krij gen, stelde de CG-Raad, de belan genorganisatie van gehandicapten en chronisch zieken, gisteren in kort geding tegen het ministerie van VWS. Als je niet meer overeind kunt ko men uit je stoel, kan een zogehe ten sta-op-stoel uitkomst bieden. De stoel kun je voorover kantelen, zodat je een duwtje in de rug krijgt bij het opstaan. De stoel helpt mensen om een zelfstandig leven te blijven leiden. Desondanks heeft minister Ab Klink van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport (VWS) de vergoe ding voor de aanschaf van een sta-op-stoel afgeschaft. Ouderen, zieken en gehandicapten die moei te hebben met opstaan, krijgen de stoel sinds 1 januari niet meer ver goed. De kiepstoelen kosten vol gens de minister zo'n 400 euro en zijn niet duurder dan een gewone luxe fauteuil, dus kon de stoel uit het basispakket van de ziektekos tenverzekering. De CG-Raad wil dat dit besluit on gedaan wordt gemaakt. Volgens een woordvoerster kunnen duizen den mensen eenvoudigweg niet zonder en kan niet iedereen de stoel zelf betalen. „Een sta-op-stoel kost al gauw duizend euro en een uitgebreide versie kan wel 2500 euro kosten", zegt ze. Onderzoeksbureau TNO heeft vori ge zomer bovendien berekend dat bezuinigen op de sta-op-stoel uit eindelijk niets oplevert. „Mensen die nog kunnen lopen met een rollator, maar niet meer uit hun stoel kunnen komen, heb ben dan thuiszorg nodig", aldus de CG-Raad- woordvoerster. De raad stapte daarom naar de rech ter. Het kort geding tegen het mi nisterie van VWS diende gisteren. De ouderenbonden zijn ook ver ontwaardigd over de bezuiniging. Ouderenorganisatie- Anbo denkt dat Klink zich op het verkeerde been heeft laten zetten door de ve le advertenties voor 'relaxstoelen'. „De vijftigplusmarkt is een groeiendë markt", zegt een woord voerster. „Ondernemers spelen daarop in: je ziet overal adverten ties voor relaxstoelen, goedkope va rianten van de sta-op-stoel die in derdaad niet veel duurder zijn dan een luxe fauteuil." Een echte sta-op-stoel kost al gauw duizend euro, omdat die he lemaal op je wordt afgestemd. Als de huisarts vindt dat je er één no dig hebt, bekijkt de verstrekker van de stoelen wat een goede stoel voor je is en wordt bepaald wat de juiste zithoogte, zitdiepte en arm leuninghoogte is. „Een echte sta-op-stoel koop je niet voor de lol", zegt de Anbo-woordvoerster. „Als je een medische indicatie hebt voor een sta-op-stoel, moet je hem vergoed krijgen", vindt ze. De Haagse rechtbank doet op 21 augustus uitspraak. BREDA AMSTERDAM De Raad voor de Kinderbescher ming heeft begin deze week de ba by Selena enkele uren na de beval ling in het Amphiaziekenhuis in Breda weggehaald bij de licht ver standelijk beperkte ouders. De ge ëmotioneerde ouders hebben daar op de publiciteit gezocht. Zij wil len via de rechter hun baby terug krijgen. Het paar woont begeleid bij stichting Amarant. Een vlucht met drie mensen die ge wond raakten bij het busongeluk in Spanje, is gisteravond even na half acht aangekomen op Rotter dam Airport. Aan boord zijn ook acht familieleden van betrokkenen. SOS International verwacht van daag te kunnen melden wanneer de stoffelijke overschotten van de zes verongelukte passagiers naar Nederland worden overgebracht. UTRECHT Natuur en Milieu dringt bij minis ter Gerda Verburg (LNV) aan op een verbod op het bestrijdingsmid del Imidacloprid. De milieuorganisatie concludeert uit cijfers van Rijkswaterstaat dat veel meer van dit middel terecht komt in het oppervlaktewater dan toegestaan. Imidacloprid is zeer schadelijk voor bijen, hommels en vlinders. Na 12 maanden €35.00 MfeU; ^mobiel internet (€9.50 p/mnd) Ine!. 300 min 600 sms Samsung E1120 Nintendo Wii O. 1 I KORTING Samsung Jet ens ot is Supersnelle Internetgsm 5.0 megapixel camera Na 12 maanden €22.50 |mobiel internet (€9.50 p/mnd) Icm 2-jarig Vodafone 22,50 abonnement (150 min/ 300 sms) Goes 0113-323555 Korte KerkstraatVlissingen 0118-430290 Walsiraat 99 Middelburg 0118-651691 Markt 65 Terneuzcn 0115-616121 Havenstraat 28 Dordrecht 078-6351441 Voorstraat 266 Breda 076-5141945 Karrestraat 7 Etten-Leur 076-5441441 Markthöf 7 Roosendaal 016S-S21952 Roselaar 49 Bergen op Zoom 0164-233403 Wouwsestraat 18 Oosterhout 0162-420033 Arendshof 5 NIEUW FILIAAL: Tilburg 013-5454785 Heuvelstraat 115 WiQinmi (H) |<pn lelfortr. Alle netwerken NIEUW 6 VERLENGING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7