PZC 21 Eerste oogst van mzi's geeft hoop 22 en 23 25 Kwekers halen broed van mosselzaadvangstinstallaties in Oo'sterschelde Camping in Schotse sferen Goes en Arduin stappen naar Raad van State in zaak gehandicaptenvilla Capsulehotel in Vlissingen almanak E-mailtje Donderdag 6 augustus 2009Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl Onopvallende politieboot surveilleert op Goese Meer Nationale Proeftuin in Goes staat er bloemloos bij Kwekers halen deze maand hun eerste mosselbroed uit mosseU zaadvangstinstallaties (mzi's) op de Oosterschelde, die een duur zaam alternatief vormen voor de reguliere mosselzaadvisserij. door Frank Balkenende YERSEKE - Mosselkwekers zijn be zig mosselzaad te oogsten dat zich heeft verzameld in mosselzaad vangstinstallaties (mzi's) in de Oos terschelde. Volgens voorzitter Jos van Damme van de Vissersvereni ging Yerseke, die zelfbij Kattendij- ke aan het werk is, zijn de eerste resultaten bemoedigend. „Ik denk dat we wellicht tien pro cent van het benodigde mossel zaad kunnen invangen. Het is wel zeer arbeidsintensief werk, want je moet van je boot af en je kunt het mosselzaad niet in één keer bin nenhalen. Dat gebeurt in etappes. Bovendien hebben we de kotters moeten aanpassen voor de mzi's", zegt Van Damme. Hij hoopt dat de mzi's dit seizoen uiteindelijk goed worden voor twintig procent van het mossel zaad dat de kwekers gewoonlijk (mogen) vangen. Dan gaat het om 80.000 mosselton (één mosselton is 100 kilogram). Mosselzaad is de grondstof waarmee kwekers wer ken. Ze 'zaaien' dat jonge broed uit op kweekpercelen, waar ze ge middeld in twee jaar tot consump tiemosselen opgroeien. De mzi's zijn ontwikkeld als duur zaam alternatief voor het mossel- broed dat de mosselaars van de bo dem van delen van de Wadden zee, de Oosterschelde en de Wes- terschelde opvissen. Voor die ge bieden heeft de Producentenorga nisatie Mosselcultuur inmiddels vergunningen aangevraagd. Op de Waddenzee betreft het een najaarsvisserij op instabiele perce len. Mosselzaad dat daar ligt, gaat waarschijnlijk door storm en stro ming verloren. De kwekers vissen eind deze maand op de Ooster schelde en Westerschelde naar mosselzaad en eind september ver trekken ze naar de Waddenzee. Hoeveel er precies ligt en welke hoeveelheden er van het ministe rie van LNV mogen worden geoogst, is niet bekend. Dat moet nog blijken uit inventarisaties. STAVENISSE - Het leek gisteren wel heten Highland Games gehouden, of camping Stavenisse in Schotland Deelnemers moesten onder meer lag. zakken over een stelling gooien, sla- Om het veertigjarig bestaan van het lommen met een grote paal en vakantiepark te vieren, werden zoge- gooien met hamers. GOES - De gemeente Goes en Ar duin leggen zich niet neer bij de uitspraak van de voorzieningen- rechter over de verbouw van een villa voor zes cliënten van Arduin aan de Oesterbank in het Goese Meer. Ze stappen naar de Raad van State. De voorzieningenrechter stelde on langs een aantal omwonenden in het gelijk, omdat de huisvesting van een groep verstandelijk gehan dicapten in een woning aan de Oesterbank in strijd zou zijn met het bestemmingsplan Goese Meer. De voorzieningenrechter legde ook de verbouw stil. Goes en Arduin hebben na beraad besloten de Raad van State een uit spraak in de kwestie te laten doen. Ze vinden dat verstandelijk gehan dicapten overal, dus ook in het Goese Meer, moeten kunnen wo nen. Er deden ook een paar groepen uit het dorp mee. Tientallen camping- gasten en andere belangstellenden kwamen kijken hoe de sterke man nen en vrouwen het er vanaf brach- VLISSINGEN - Het Vlissingse stads park, op het voormalige Schelde- terrein, heeft er een bijzondere at tractie bij: twee enorme oranje red dingscapsules. Eentje wordt de komende maan den door kunstenaars gebruikt als 'woonkamer', de andere dient als 'slaapkamer'. Ook bezoekers mogen er de nacht in doorbrengen. Dat kost een tien tje per nacht. Reserveren kan per mail: s.hubrouck@cultuurwerf nl. ten. De jarige camping breidt bin nenkort uit. Het veld waar de High- land Games werden gehouden, wordt daarvoor gebruikt. foto Ronald den Dekker Er loopt op die krantenredactie de laat ste tijd een chef rond die wel een opbeu rend woord kan gebruiken. Laatst sloeg zijn stemming zomaar om. Van een op geruimd persoon tot een brommerig mens die het midlifecrisiswater bijna tot aan de lippen stond. Aanleiding was een telefoongesprek dat hij onlangs voerde met iemand die of wel doof was, ofwel zich de organisatie van een krantenredactie niet direct voor de geest kon halen. Het gesprek eindigde O Een video van het evenement is te vinden op onze site: www.pzc.nl/tholen. Tip? redactie@pzc.nl met de afspraak dat de persoon aan de andere kant van de lijn van zich kon la ten horen met behulp van het verzenden van een elektronisch bericht, ook wel e-mail genaamd. En toen kwam het. We hoorden die chef door de telefoon luid zijn e-mailadres roepen: chefnieuws apestaartje PZC punt NL. En nog een keer: chefnieuws apestaartje PZC punt NL. Het lukte niet, bleek uit zijn reactie: „Nee, niet slechtnieuws. Chefnieuws!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69