Verrassende ontdekkingsreis 22 zeeland Historische trip naar de eilanden r -t Wilde bloemen zijn weer vertrokken Duitser bespuit campingbaas met pepperspray Tractor zorgt voor schade op de Oesterdam fl^Fi) Concert organist De Nooijer in kerk donderdag 6 augustus 2009 S SCHARENDIJKE - Met een histori sche streekbus en een stoomtram van Rotterdam naar de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden. Plus een rondvaart over het Grevelin- genmeer. Dat staat woensdag 12 au gustus op het programma. Het gaat om een gezamenlijk initiatief van Stichting RoMeO en Stichting RTM-trammuseum. Het is de bedoeling bij de reizigers de sfeer van de jaren vijftig van de vorige eeuw op te roepen. Om 9.15 uur vertrekt een historische RET-vierasser van het Willems plein naar Carnisselande, het eind punt van lijn 25. Vandaar rijdt een historische streekbus via de Hoek se Waard over Goeree-Overflakkee naar de remise van het RTM-tram museum aan De Punt-West bij Ouddorp. Daar wacht een historische stoom tram die de deelnemers naar de Middelplaathaven bij Scharendijke brengt. Reizigers kunnen zich daar inschepen aan boord van ms. Gre- velingen voor een rondvaart over de Grevelingen. Na de rondvaart volgt de rit, per bus, terug naar het Willemsplein. In Ouddorp is gele genheid om het trammuseum en de remise van de RTM te bezoe ken. Wie meer wil weten over de zoge heten intocht kan bellen naar 06-20082503 of een kijkje nemen op de websites van RoMeO (www.stichtingromeo.nl) en het Ouddorpse trammuseum (www.rtm-ouddorp.nl). SCHARENDIJKE - De politie heeft gis teren om 16.30 uur op de Kuijer- damseweg in Scharendijke een 19-jarige jongeman uit het Duitse Nettctal aangehouden omdat hij een 55-jarige campingeigenaar pep perspray in het gezicht gespoten had. De campingeigenaar probeerde te bemiddelen tussen de Duitser en een 53-jarige automobiliste uit 's-Gravenmoer, die een conflict over, vermeende, schade aan de au to van de Duitser hadden. Er ont stond daardoor een handgemeen tussen de Duitser en de campingei genaar. Daarbij spoot de Duitser pepperspray in het gezicht van de campingeigenaar. THOLEN - Een losgeschoten aanhan ger van een tractor heeft: gistermid dag voor nogal wat schade gezorgd op de parallelweg van de Oester- dam bij Tholen. De 25-jarige be stuurder van de trekker moest plots remmen, waardoor de aan hanger losbrak. Die reed tegen een geparkeerde auto aan. Deze auto rolde vervolgens tegen nog een personenwagen aan. Er was alleen materiële schade. Gratis internetten op Schouwen-Duiveland? Op de dijk of zomaar ergens in een dorp, er is altijd wel een open netwerk. door Melita Lanting en Esme Soesman Even de mail checken of de vertrektijden van de bus controleren? Wie met een voor mobiel in ternet uitgerust telefoon toestel of laptop op stap gaat, 'surft' Schouwen-Duiveland haast moeiteloos - en gratis - over. Al leen op de polderwegen blijft het stil. Zijn er huizen in zicht, dan vlie gen de draadloze netwerken je al gauw om de oren. Veel afgescherm de weliswaar, maar ook verrassend veel open netwerken. Niet alleen van bedrijven die dat hebben als service naar de klanten. Ook veel particulieren hebben de internet verbinding wagenwijd openstaan, leert een rondje rijden over het ei land. De namen van aanwonen- den vliegen over het beeldscherm. Lollige bijnamen ook, zoals De Bu ren, De Buren Boven en Muppetca- ve in Zonnemaire. In Brouwersha ven trekt onder meer Droomland de aandacht. In Scharendijke flitst Pastis (naar het van steranijs gefa briceerde aperitief]e?) voorbij. Maar belangrijker nog, er gaat let terlijk en figuurlijk een wereld open. Surfen op internet vanaf de loswal in Bruinisse? Zonder haperen, via een niet nader geïdentificeerd net werk. Richting Grevelingenmeer via de Noorddijk is het hooguit en kele tientallen meters behelpen. Dan biedt vakantiepark Aquadelta alweer een netwerk aan. In de buurt van vakantiestekken is het voor surfbehoeftigen sowieso goed toeven. Watersportverenigin gen, campings en bungalowparken (van groot tot klein) leveren draad loos netwerk. Zelfs in horecagele genheden wordt de kracht van het onbeperkt toegang bieden tot de world wide web onderkend. „Het is service aan je gasten", ty peert René Oudesluijs van Grand Café Helder uit Renesse de open wifi-verbinding die hij zijn klan ten aanbiedt. „Het kost je als on dernemer eigenlijk niks extra's." Terwijl de geste wel wordt gewaar deerd. „Overdag komen er men sen speciaal voor langs. Mensen die even iets zakelijks op hun lap top willen doen." Op (tot nu toe) WIFI op Schouwen-Duiveland Renesse en Scharendijke: veel open netwerken gr- N57/N59 tussen de Westhoek en Zierikzee: witte vlek X ZONE Zierikzee bij de Nieuwe Haven: particulier netwerk Wireless Zierikzee - V 4 Loswal Bruinisse gratis internet ondertussen wel de draadloze ver binding van thuis tot anderhalve kilometer op te rekken. Nog altijd biedt hij als particulier met'Wire- less Zierikzee een open netwerk aan. „Toen ik de router vorige week resette, zag ik dat er in 2 da gen tijd 169 gebruikers zijn ge weest." De verrassende ontdek king van vele meters toegankelijk draadloos netwerk ten spijt, veel uitbreiding zal er niet komen, voor spelt De Keijzer. „In de toekomst heeft iedereen internet via gsm-providers. Anders houdt het steeds op zodra je buiten je stad of dorp komt." subtiele wijze, constateert de Re- nesser horecaman. Etentjes waar bij gasten massaal zitten te googe- len blijven vooralsnog vooral een gefantaseerd schrikbeeld. Hoe anders is dat met het bellen met de mobiele telefoon. „Ik vind dat persoonlijk erg storend. Nu valt het bij ons nog wel mee, maar het komt voor dat je een bord voor iemand neerzet die je niet eens aankijkt", schetst Oudesluijs het gedrag waar ook Sire een paar maanden geleden een campagne tegen is begonnen. De technologische ontwikkeling gaat ongetwijfeld door, maar Oude- 'Surfen op de loswal in Bruinisse? Dat kan zonder haperen' sluijs verwacht niet dat asociaal ge drag daardoor toeneemt. „Met het decadente bellen bijvoorbeeld is het wel voorbij, nu ook kinderen van elf jaar met een mobieltje rondlopen. Steeds vaker hoor ik in mijn omgeving dat mensen hun mobiel thuislaten of uitzetten." De ontdekkingsreis over de Schouwen-Duivelandse draadloze dreven wordt voortgezet. De dekking langs de Rampweg tussen Scharendijke en Renesse is verbazingwekkend goed. Tot halverwege de Laöne in Renesse kan er geïnternet worden via de open netwerken van cam pings, bungalowparken en café-res taurants. In het centrum nemen horecagelegenheden en het taxibe drijf de netwerkfunctie over. Er is in die hoek nauwelijks een meter ongedekt. Wie in Burgh-Haamstede tafelt bij pizzeria Mi Casa kan via een code internet op. „Om praktische rede nen", licht eigenaar Arjan Hoef- He^asflMRMK&^sHanana kens toe. Het bedrijf maakt zelf ook gebruik van het netwerk. „Als mensen er naar vragen krijgen ze de inlogcode." In de dorpen en steden mag inter netten dan vrijwel geen probleem zijn, er zijn ook nog voldoende witte vlekken. De route van de Westhoek naar Zierikzee voert bijvoorbeeld dwars door de natuur. Daar is geen gratis verbinding te vinden. In Zierikzee is het ook even zoe ken. Stoplichten en rotonde Nieu we Kooiweg, Laan van Sint Hilai- re: no networks detected. Bij de Nieuwe Haven komt het goed. Ri- verconnect, Wireless Zierikzee en Thuis vechten bij het zoeken naar verbinding om aandacht. Wireless Zierikzee houdt het het langst (tot de Weg naar de Val) vol. Allemaal hobbyisme, vertelt Martijn de Keijzer van Wireless Zierikzee. Geïnspireerd door een toevallige ontmoeting met één van de mensen achter 's lands grootste draadloze netwerk (Wire less Leiden) ging hij met vriend Jeroen een jaar of vijf geleden in Zierikzee aan de slag. Hij betitelt zichzelf als 'een beetje een radio freak en computernerd', maar wist door Lilian Dominicus GOES - Een mooi initiatief was het, de Nationale Proeftuin die in 2005 op een braakliggend perceel aan de Zaagmolenstraat in Goes werd ingezaaid. Maar anno 2009 is er weinig meer van te zien. Het was de bedoeling om de wilde bloemen van vroeger terug te brengen in de Nederlandse dor pen en steden. Ook Zeeland deed mee aan de actie 'bloeiende ker nen' van de stichting Nationale Proeftuin. Onder aan de Ringbrug, op de hoek van Zaagmolenstraat en de J.A. van der Goeskade, moest het fleurigste stukje van Goes ontstaan, met oude soorten als klaproos, kamille, korenbloem, blauw guichelheil en spiegelklokje. Elke tweede zaterdag van april was de inzaaidag, in augustus of sep tember volgde een oogstdag. Het werd inderdaad het beoogde bloemrijke stukje Goes, maar slechts tijdelijk. T\vee jaar geleden trok de stichting de stekker uit het project. Het 'parkje', met het kunstwerk van groep G2A in de vorm van een schip, waar in 2005 nog een zee van blauwe bloemen bloeide, is nu overgroeid met hoog gras. „Tja, jammer", vindt ook Coen Jut te van de Stichting Nationale Proeftuin. „Het project stond sym bool voor het verloren gaan van de natuur in de stad. Maar het dreef op vrijwilligers en op een ge geven moment moesten we er noodgedwongen mee ophouden." RENESSE Organist Joost de Nooijer verzorgt vanavond een orgelconcert in de kerk in Renesse. De Nooijer stu deerde orgel aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag bij Jos van der Kooij. Hij was organist bij PKN-gemeenten Middelharnis, Stellendam, Renesse en Burgh-Haamstede. De Nooijer - in het dagelijks leven waterbouwkun dig ingenieur - won prijzen bij di verse amateurconcoursen. Het con cert in de kerk begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 60