binnenland 15 achter het stuur BelCompany Ree zwemt naar Schiermonnikoog onlact donderdag 6 augustus 2009 Sony Ericsson W995 GRATIS i.c.m. I-Mobile Relax 200 web'n'walk Standaard 2 jaar (29,49 p/mnd) LG GD900 Crystal GRATIS r e m. T-Mobile Relax 200 web'n'walk Standaard I 2 jaar (29,49 p/mnd) Sony Ericsson C903 GRATIS i.c.m. T-Mobile Relax 150 web'n'walk Standaard 2 jaar (29,45 p/mnd) 'Mensen denken dat ze tijdens het autorijden meerdere dingen tegelijk kunnen doen' van de bestuurders zit tijdens het rijden aan de knoppen van het navigatiesys- Frans Zuiderhoek, Korps Landelijke Politiediensten teem. keer Nederland is ook navigeren tijdens het rijden levensgevaarlijk. „In de auto moet rijden de hoofd taak zijn", zegt een woordvoerder. „Alles wat je daarnaast doet, leidt af Of je nu een sigaret aansteekt, je hond op schoot neemt of de routeplanner instelt." Navigatiesystemen kunnen de ver keersveiligheid vergroten als ge bruikers de route vóór vertrek in stellen. Ze zitten vervolgens rusti ger achter het stuur en hoeven niet met het stratenboek op schoot de weg te vinden. Maar uit onderzoek van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid (SWOV) blijkt dat ruim zes op de tien bestuurders tijdens het rijden aan de knoppen van hun navigatiesysteem zitten. De waarschuwingen van fabrikanten om dat vooral niet te doen, wor den op grote schaal genegeerd. Ook al zou ze misschien willen, justitie treedt hier niet tegen op. „In alle eerlijkheid, wat kan een politieagent precies constateren?", zegt verkeersofficier van justitie Peter Muijen. „Anders dan het vasthouden van een telefoon is nauwelijks te zien of iemand met zijn vingers aan het scherm zit. Een verbod hierop is niet te hand haven." Wel kan een automobilist die een ongeluk veroorzaakt een hogere straf of boete tegemoet zien als blijkt dat hij of zij onnodi ge risico's heeft genomen. Via de provider is bijvoorbeeld te achter halen of de veroorzaker van een ongeluk net op dat moment zat te bellen of te sms'en. Muijen doet een beroep op de eigen verant woordelijkheid van bestuurders. „Ons advies is: gebruik die extra's gewoon niet." Fabrikanten zijn zich ervan be wust dat veel mensen de appara ten op een onveilige manier ge bruiken en spelen hier met nieu we software op in. Zo zit op nieu we modellen een blokkeerfunctie: als de auto rijdt, kunnen ze niet worden bediend. Ook wordt ge werkt aan navigatie die waar schuwt bij bumperkleven. Waar ligt de grens? Navigatiefabri- kant Mio adverteert al met voetbal op een breedbeeldscherm: 'Een must als u langer weg bent en over zowel navigatie als tv wilt beschik ken. De waarschuwing onderaan de advertentie klinkt welgemeend, maar de vraag is wie zich daar iets van aantrekt. 'U mag de tv niet ge bruiken terwijl u rijdt. Dit kan on gelukken veroorzaken. Neem deze waarschuwing serieus'. Veiligheidstips Navigatieapparatuur kan de veilig heid vergroten. Automobilisten rij den rustiger doordat ze weg niet hoeven te zoeken. Tips: stel appa raat in vóór vertrek. Stel routeplanner nooit in tijdens het rijden. Sms'en is ook taboe. Gesproken route-informatie is veili ger dan de informatie aflezen. Navigatie is overbodig als je de rou te uit je hoofd kent. Zoekfuncties als 'lage brandstofprij zen' en 'bezienswaardigheden' dra gen niet bij aan veiligheid. Gebruik ze niet. Veilig Verkeer Nederland SCHIERMONNIKOOG - Voor het eerst sinds vijftien jaar is een ree gesignaleerd op Schiermonnikoog. Het dier is waarschijnlijk naar het eiland gezwommen, zegt een woordvoerder van Natuurmonu menten op Schiermonnikoog. Daarom mag het op het eiland blij ven. De woordvoerder kan zich goed voorstellen dat een ree het ei land komt bezoeken. „Het is een jong mannetje dat waarschijnlijk zijn territorium op de vaste wal is kwijtgeraakt." LG Arena GRATIS i.c.m. T-Mobile Relax 150 web'n'walk Standaard 2 jaar (29,45 p/mnd) Aanbiedingen zijn geldig t/m 12 augustus 2009 tenzij anders vermeld. Prijswijzigingen, druk- en zetfouten voorbehouden. Meld je aan voor de digitale folder. Ga naar www.belcompany.nl 24 maanden web'n'walk Standaard voor 4," p/mnd Nu vanaf een nieuw 2-jarig T-Mobile Relax 200 abonnement Geen aansluitkosten Exclusiefb.j t.W.V. 52,50 BelCompany 1« 6 maanden 75 extra sms'jes (v.a. een Relax 150 i.c.m. sms starter) Mobile BelCompany. Verstaat je als geen ander.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5