'Het gaat om jóu als je hier komt' 14 luit In Scherpenisse kom ik altijd tot rust donderdag 6 augustus 2009 In Ko D'oooooooor kun je in alle rust, zonder muziek op de achtergrond, een kopje koffie drinken. foto Lex de Meester Ko D'oooooooor in Middelburg is een unieke espressobar én kunstgalerij. Of je er nu komt voor koffie, de sfeer of de men sen; je voelt je er altijd welkom. door Christal Gadiot Als ik binnenstap in de op het eerste ge zicht kleine espresso bar, valt mijn blik meteen op het nieu we kunststuk dat achter de bar hangt. De intense kleuren op het reusachtige schilderij fleuren de overwegend bruine ruimte mooi op. Het is een apart café. Wat bijvoor beeld opvalt is de rust die er heerst, heel anders dan de kakofo nie die ik van cafés gewend ben. Ei genaar Marijke Verstraeten draait bewust geen muziek in de bar. „Als je muziek afspeelt, bepaal je daarmee de sfeer. Dat wil ik niet, het gaat om jóu als je hier komt." De bar is samengesmolten met de kunstgalerie Revolution Gallery. Iets verderop in de galerie zitten twee studenten tussen de schilde rijen aan een tafeltje. De tafels en stoelen vallen in de categorie 'mo dern design', maar ogen zeker niet elitair. Vaak is het binnen een mix van mensen die je normaal gesproken niet bij elkaar aantreft. Kunste naars komen hier net zo graag als toeristen en zakenlui. „Studenten slaan er regelmatig hun boeken open en zelfs de professoren ko men hier werk nakijken", vertelt Marijke. Volgens haar komen kunstenaars en artiesten er vooral graag vanwe ge de galerij. Bezoekers die niet zo maar een galerij zouden binnenlo pen vinden het ook leuk om plots een kopje koffie te drinken tussen de schilderijen en foto's. „Veel mensen vinden het een beetje eng om een galerij binnen te lopen. De espressobar neemt die drempel weg." Of Ko D'oooooooor veel toeristen over de vloer krijgt? „Jazeker", zegt ze. „Het zijn vooral mensen die het leuk vinden om eens iets te proberen wat ze thuis niet heb ben. En uiteraard lopen toeris tische kunstliefhebbers hier ook graag binnen." De bar is vroeg open, zodat je voor dat je naar je werk gaat er nog even een kopje koffie kunt drin ken. Zo is de naam Ko D'oooooooor ook bedoeld. 'Ko' is een afkorting voor koffie, en het tweede deel is een variatie op 'door', als in 'doorgaan'. „De acht o's staan volgens Chinees gebruik voor geluk", weet Marijke van haar dochter, die Chinees studeerde. Terwijl ik nip aan mijn Yogi Tea, een Ayurvedische specerijenthee, legt Marijke uit dat ze de verschil lende soorten mensen die ze in haar bar tegenkomt, probeert sa men te brengen. In het bijzonder heeft ze het over de studenten van de Roosevelt Academy. „Dat Mid delburg eindelijk wat losser is ge worden hebben we vooral te dan ken aan de studenten en de Kunst- en Cultuurroute." Marijke heeft nagedacht over elk onderdeel van de bar. Ze gebruikt alleen fair trade-producten en bio logische ingrediënten. „Dat is wel duur", zegt ze, „maar het is oké omdat met de opbrengst ook echt mensen geholpen worden." De ho ge prijzen zijn overigens niet te vinden op de menukaart. Marijke vindt het belangrijk dat mensen dat kopen waar ze zin in hebben, en niet worden geremd door de prijs. Op de menukaart staan verschil lende soorten koffie. Van espresso tot café latte tot koffie met hazel nootsiroop. Er zijn ook veel soor ten thee te vinden. Als je trek hebt, kun je ook nog kiezen voor een stukje huisgemaakte biologi sche taart. Ko D'oooooooor Alle producten in de bar zijn ofwel fair trade, ofwel biologisch verant woord. Fair trade wil onder meer zeggen dat de boeren in derdewe reldlanden een eerlijke prijs krijgen voor hun producten. De aangesloten Revolution Gallery wordt gerund door William Ver straeten. Hij en zijn vrouw Marijke zijn beide kunstenaars. In de galerij is werk van grote na men te vinden. Bijvoorbeeld van Craigie Horsfield, een wereldbe roemde kunstenaar uit Engeland. Hij komt ook wel eens voor een kopje koffie naar Ko D'oooooooor. Ko D'oooooooor zit op zo'n 50 me ter vanaf de Markt aan de Lange Noordstraat 43 in Middelburg, te genover het postkantoor. Zomergast In het najaar, nu drie jaar geleden. „Dat is een periode die ik nooit zal vergeten. Hij wilde er zo graag nog even uit, maar dat mocht eigenlijk niet van de dokter. Toen zijn we maar stiekem gegaan." De Rotterdamse is ondanks de moeilijke periode regelmatig terug gekeerd naar deze camping. „Hier kom ik echt tot rust. Juist door alle herinneringen die ik koester. Het is echt goed om hier nu te zijn." De jaarlijkse terugkeer naar Scher penisse heeft niet alleen een emo tionele waarde. Jacques heeft al haar hele leven een sterke band met het water en met Zeeland, waar ze als klein meisje al op gar nalen viste. „Aan het water kan je van alles doen. Het geeft rust, maar zorgt ook voor activiteit. Het mooiste aan Tholen vind ik ook het water." Haar vakanties viert ze dan ook steevast in waterrijke plaatsen. Eerst jarenlang met haar man aan de Franse kust. De Pluimpot is nu voor het zesde jaar haar stand plaats. En niet alleen tot veel ple zier van Jacques zelf. Het is name lijk tijdens de zes weken dat ze er zit een komen en gaan van familie leden bij haar caravan. De twee kinderen of een van de vier kleinkinderen, ze komen alle maal graag naar oma's plekje. Zelfs de moeder van Jacques komt nog geregeld langs. „Het is hier echt een zoete inval ge worden. Hartstikke leuk, hoor. Maar soms ook wel vermoeiend. Af en toe wil ik dan ook echt even alleen zijn. Want anders kom ik natuurlijk nooit tot rust." PASPOORT Naam: Laura Jacques Nationaliteit: Nederlandse Woonplaats: Rotterdam door Gijs Kamphuis Camping De Pluimpot in Scherpenisse is voor de zomergast van vandaag een bijzondere plek. Laura Jacques uit Rotterdam heeft dierbare herinneringen aan het veldje waar ze nu met haar cara van staat. „Vlak voordat mijn man overleed hebben we hier voor het laatst sa men vakantie gevierd", vertelt ze. Samen met kinderen en kleinkin deren beleefde zij hier de laatste momenten met haar man. Op een verder uitgestorven vakantiepark.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 54