ook voor stoere kerels 13 o Colijnsplaatse dagen Monsterjump in Vlissingen Zoutelande duikt in het verleden Jakob, Jordy en Roy bouwen een fort op het strand in Groede. foto's Camile Schelstraete wegspoelt, bouwen de jongens er een grote dam voor. „Het is leuk om het zo lang mogelijk vol te houden." De kinderen komen uit Zeeland, maar Roy en Jordy vin den het geen probleem om hun va kantie lekker in de buurt door te brengen. Jakob zit eigenlijk liever aan de Franse kust. Iets verderop laten enkele ouders zien dat je geen kind hoeft te zijn om met zand te mogen spelen. Pa trick de Feijter (34) en Guino van Doeselaar (38) bouwen een bootje van zand voor de kinderen. Met een 'Nijntje-schepje' drukt Guino het zand aan. Het maakt hem niet uit dat hij als stoere vent met zo'n schepje staat: „Ik ben de schaamte wel voorbij." De kinderen hebben geluk dat Gui no in het dagelijks leven kraanma chinist is en hij dus heel wat put ten graaft en dijken aansterkt. Al is dat natuurlijk allesbehalve kinder spel. „Dit is wel echt nostalgie", zegt Patrick. Helaas worden de mannen volgende week allebei weer op hun werk verwacht en moeten ze weer een jaartje wach ten om hun kindertijd weer op nieuw te beleven. Niet alleen op het Groese strand zijn mensen ijverig met het zand, ook in Nieuwvliet wordt gewerkt. Rick (12) en Wesley (9) hebben een dijk gebouwd. „We zijn er drie uur mee bezig geweest, maar nu spoelt hij helemaal weg", zeggen de jongens teleurgesteld. Vader Ka- rel Temminck vindt het bouwen van zandkastelen ook prachtig en helpt zijn jongens graag. „Een kin derlijk idee met een volwassen uit voering kan heel mooi worden." Ondertussen is de hele dijk van de jongens door het water wegge spoeld. Gelukkig komen er nog een paar mooie dagen aan om kas telen te bouwen. Wie liever kijkt, kan terecht op het Zandsculpturen- festival in het Vlaamse Blankenber- ge. Daar is tot 31 augustus profes sionele zandkunst te zien. Spelen met zand Spelen in het zand is leuk, maar soms ook risicovol. Oplettendheid bij het verplaatsen grote hoeveel heden zand is een eerste vereiste. Vorig jaar juli ging het op het strand bij Groede helemaal mis. Een Duits jongetje (12) raakte be dolven onder het zand, toen hij een tunnel in de duinen groef. Hij overleed in het ziekenhuis. In mei 2008 gebeurde iets soortgelijks met een Duits jongetje in Bres- kens. Hij overleefde het ongeluk. Spelen in de duinen is extra gevaar lijk, omdat er vooral zacht zand is; dat zakt makkelijker in. Het vooroordeel blijkt waar: vooral Duitsers graven kuilen. De Vlissing- se strandwacht Albert Dijkstra con stateerde vorig jaar dat zeven van de tien waarschuwingen over spe len met zand aan oosterburen wor den gegeven. donderdag 6 augustus 2009 door Raymond de Frel COLIJNSPLAAT - Vissersdorp Co- lijnsplaat maakt zich op voor de jaarlijkse dorpsfeesten. De Colijns plaatse Dagen staan in het teken van vis, vis en nog eens vis. De festiviteiten in het voorstraat dorp worden morgen afgetrapt in de vismijn met het Zeeuws kam pioenschap krabben vissen. In schrijven kan tot 12.30 uur, de eer ste krabben worden om 13.00 uur boven water gehengeld. Kinderen kunnen zich van 14.00 tot 17.00 uur in de mijn uitleven met aller lei spelletjes, 's Avonds is er een kinderdisco (19.00 uur), waarna volwassenen vanaf 21.00 uur kun nen dansen op live-muziek. De lokale brassband Wilhelmina opent zaterdag om 10.00 uur een braderie. Op de Oude Haven is er van 10.00 tot 17.09 uur een rom melmarkt voor kinderen. In een loods op het haventerrein worden de hele dag visrook- en visfileer- demonstraties gegeven. Vanuit de haven is het ook mogelijk om rondvaarten over de Oosterschelde te maken. In de vismijn zijn er op tredens van Gerald Vogel (18.00 uur), de Djembékids uit Goes (13.00, 14.00 en. 15.00 uur) en De Kaaivrouwen (16.00 uur). In het dorp en bij de haven staan kermisattracties. Vanaf de strek dam worden helikoptervluchten gedaan. Er zijn demonstraties met radiografisch bestuurbare bootjes op het haventerrein. Liefhebbers van leger materiaal kunnen hun hart ophalen met een tentoonstel ling van oude legervoertuigen. De Colijnsplaatse dagen worden vanaf 21.00 uur afgesloten met een feest avond in de vismijn. EXPOSITIES Een overzicht van Zeeuwse expositiës. ACTIVITEITEN Wie, wat waar: alle eve nementen op een rij. STUUR UW TIPS NAAR ZOMER@PZC.NL Zet uw foto in het album Zomer 2009 VLISSINGEN - Aan de Buitenhaven in Vlissingen ronken zaterdag en zondag reusachtige trucks tijdens het evenement Monsterjump. Op beide dagen start om 20.00 uur Eu ropa's grootste monstertruckshow. Trucks van vijf tot acht meter hoog springen zo'n 15 tot 25 meter over oude auto's. Negen monstertrucks nemen het tegen elkaar op in diverse man ches in de klasses 500, 800 en 1400 pk. Zodra deze machines star ten voelt men de pk's dreunen en imponeren zij het publiek met hun duizelingwekkende jumps. Tussen de manches worden er spectaculaire auto- en motor- stunts gepresenteerd door de Hol ly wood-stuntshow. De toegangs poorten gaan om 19.00 uur open. ZOUTELANDE - Het verleden staat vandaag centraal in Zoutelande. Tijdens de folkloristische dag, waar allerlei oude ambachten te zien zijn, begint de voorverkoop van het boek 'Zoutelande verhaalt het verleden'. De bundel gaat over inwoners en ex-inwoners van het dorp in de vo rige eeuw. De verhalen worden on dersteund door oude foto's. Volgens de makers is het een histo risch en humoristisch kijkje in de geschiedenis van de badplaats. De opbrengst van de eerste drie honderd exemplaren gaat naar res tauratie van de Catharinakerk en naar de kunstroute Bruisende Kunst Aan De Kust, die in het dorp start. Er zijn meerdere voor verkooppunten in het dorp. www.pzc.ni/20merkrant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53