n 0 1. L t r 0 2 A T 0 1 E sport 131 Organisatie slaagt er maar niet in sporters te bereiken fa- totaal 1255 Overzicht Senior Games donderdag 6 augustus 2009 Het aantal inschrijvingen voor de Senior Games ligt laag. Er is te weinig gedaan om sporters boven de vijftig jaar bekend te maken met het nieuwe evenement. Ton Kienhuis, de man ach ter de Senior Games, is een rasoptimist. Met een stalen gezicht slaat hij zich door de tegenslagen heen. „We zijn aan het pionieren", zegt hij vergoelijkend. Omdat het seniorevenement voor het eerst in Europa wordt gehou den, lijkt de weg ernaartoe op een doolhof Kienhuis en zijn teamle den weten nooit wat ze om de vol gende hoek aantreffen en of het ingeslagen pad de juiste is. En de organisatoren is ook niet bekend wat hen bij de uitgang te wachten staat. „We hebben namelijk geen vergelijkingsmateriaal in Europa", stelt Kienhuis. „Ik kan onze Senior Games hooguit spiegelen aan die in Amerika. Maar zo groot als daar' wordt het zeker niet, zo mooi ook niet." Dat komt dan voornamelijk door het geringe aantal deelnemers. De teller staat op 1255 inschrijvingen, terwijl er jarenlang van 3500 men sen was uitgegaan. Kienhuis hoopt dat er nog wel een paar honderd bij komen, maar dan nog valt het getal laag uit. De belangrijkste oorzaak daarvan is de gebrekkige medewerking van de nationale sportbonden. De ploeg van Kienhuis besteedde de werving van de sporters uit aan die instanties. Want die hadden de kortste lijntjes met hun leden en wisten welke limieten ze zou den moeten stellen. Niet dus. Een flink aantal benaderde bonden liet duidelijk blijken weinig affiniteit met de seniorensport te hebben en zette de Senior Games onder aan het prioriteitenlijstje. Aanvankelijk wilde de organisatie op 1 juni de inschrijvingen sluiten. Sommige bonden waren toen ech ter net of nog niet eens begonnen met het enthousiasmeren van de aangesloten sporters. Daarom bleef aanmelden de afgelopen tijd mogelijk. Maar nog steeds loopt het niet storm. De kans dat meer dan de helft van het beoogde aan tal deelnemers wordt gehaald, lijkt nu haast wel verkeken. Het actieve- Ton Kienhuis door Roeland van Vliet re werven van de organisatie zelf, onder meer bij het schaken en bil jarten, komt aan de late kant. In Middelburg is onvoldoende be seft dat veel seniorensporters niet lid zijn van een sportbond. Ze heb ben eigen loopgroepjes of fietsclub- jes en spelen badminton of tafel tennis in 'wilde' competities. Die mensen zijn alleen te bereiken met een grote publiciteitscampag ne. Die is er echter nooit geko men. Bij de landelijke perspresentatie van de Senior Games, in decem ber 2008 in het Olympisch Sta dion, zaten al weinig vertegen woordigers van de landelijke me dia. In de maanden daarna bleef het stil. Er had door het ingehuur de pr-bureau vanaf het eerste uur veel meer gelobbyd moeten wor den bij de media buiten Zeeland. Dan had het grote publiek moge lijk wel weet gehad van de eerste Europese seniorenspelen. Nu blijft het een tamelijk onbekend evene ment. Via bepaalde internetforums wordt nu nog gepoogd de aan dacht te trekken van groepen spor ters. Dat lukt wel, maar het levert nog geen grote toestroom van deel nemers op. De hoge deelnamekosten - zeker in tijden van crisis - hebben ook meespeeld. Registratie bij de Se nior Games kost 50 euro (30 euro voor eendaagse wedstrijden) en daar komt dan nog een bedrag bij per onderdeel. Tafeltennissers moeten in totaal 95 euro neertel len; atleten die op vier of meer on derdelen in actie willen komen, be talen nog meer. De organisatie beseft dat er een hoge drempel is opgeworpen voor een aantal mensen, maar zegt dat die hoge bedragen nodig zijn om totaalpakket te kunnen bieden. De mensen kunnen daarvoor ook naar de feestavond en de dag programma's in Sportpunt Zee land. Ten slotte heeft Kienhuis vanaf het begin last gehad van de scepti sche Zeeuwen. De general mana ger kreeg zijn provinciegenoten niet enthousiast. „Ze zijn stug", zegt hij. Aan mond-tot-mondrecla- me deden ze dus niet of nauwe lijks. Kienhuis' verwachting is dat de Se nior Games ook weinig publieke belangstelling zal genieten. „Ik denk dat de tribunes leeg blijven. Als opa tennist, komt men kijken. Maar voor de sport zelf komt men niet." Het idee om een groot Europees platform te creëren voor senio- ren(top)sport is goed bedacht, maar er blijkt toch niet voldoende draagvlak om iets groots van de grond te tillen. In Zeeland, Neder land en Europa is men er nog niet klaar voor. sport a anmeldingen atletiek 254 badminton 50 biljarten 21 bowlen 54 bridge geschrapt Vü v.. dammen 76 golf 83 handboog- schieten 51 hippische sport geschrapt judo 43 8? petanque geschrapt mountainbike 30 «■ia schaken 11 Fi i schieten 41 tafeltennis 37 tennis 57 triatlon 77 volleybal geschrapt voetbal 208 1 wielrennen 71 zeilen 25 zwemmen 66 De halve marathon bij Westenschouwen heeft ruim 80 deelnemers. Inschrijven is tot op de dag zelf mogelijk, bij de start. De overige atleten komen in actie op de baan van Delta Sport in Zierikzee. De inschrijving is gesloten. Toernooi gaat over vier in plaats van vijf dagen. Pas bij 32 deelnemers aan het libretoernooi kan het onderdeel doorgaan. De organisatie probeert nog deelnemers te werven, maar weet niet of dat gaat lukken. De inschrijving is nog open. De organisatie hoopt op 60 deelnemers. Er hadden elf paren zich aangemeld. Dat was te weinig, vond de bridgebond. De inschrijving staat nog open, maar er zijn nog maar een paar plekken over. De inschrijving blijft nog even open. Het verlagen van de toelatings-handicap heeft vreemd genoeg niet geleid tot extra aanmeldingen. De inschrijving is gesloten. Met 12 aanmeldingen (dressuur en springen bij elkaar) kon er geen serieuze competitie gehouden worden. Animo was gering omdat er geen prijzengeld te verdienen zou zijn. Door actieve werving van Zeeuwse judoka's zijn er liefst 16 buitenlandse deelnemers. De Nederlandse bond was weinig behulpzaam, waardoor er nauwelijks aanmeldingen waren. De strandcross in Vlissingen is geschrapt, de cross-country bij Burgh-Haamstede gaat door. Inschrijven daarvoor kan tot op de dag zelf, bij de start. Het schaken gaat pas door bij 32 deelnemers. De organisatie rekent er nog op dat zo'n 12 Belgen hun toezegging nakomen en dat er tijdens het HZ-toernooi in Vlissingen nog mensen enthousiast gemaakt kunnen worden. De inschrijving staat nog open. Voor het pistoolschieten zijn er 31 aanmeldingen, voor het kleiduifschieten 10. De inschrijving blijft nog open. De inschrijving blijft nog open. Het toernooi is verplaatst van Middelburg naar Oost-Souburg. Inschrijven is tot op de dag zelf mogelijk, bij de start. Binnen de sport was er geen traditie van een competitie voor senioren. Daardoor was er geen enkele animo. Via de door de KNVB gehouden voorrondes hebben twaalf teams zich geplaatst. De organisatie regelt nog vier andere ploegen. Voetballers zijn 45-plussers. Zij spelen in zeventallen. Programma is teruggebracht naar één dag. Inschrijven is tot op de dag zelf mogelijk, bij de start. De startlocatie is verplaatst van Brouwershaven naar Port Zélande. Inschrijven is nog mogelijk. Is net als voetbal vanaf 45 jaar. Programma is teruggebracht van drie naar twee dagen. Animo valt tegen. Komt doordat het EK voor masters een week later in Cadiz is. De organisatie wacht nog op de inschrijvingen van zo'n 200 Belgen. Die hebben wel al een accommodatie geboekt, maar zich niet voor een sport aangemeld. Met alle late inschrijvers denkt men uit te komen op een kleine 2000 deelnemers. Felix Binicewicz en Willem Adriaansens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 33