'Melding was een beetje zacht' zeeland 25 Eerste oogst mzi's geeft hoop Oud bevolkingsregister van Baarland openbaar Religieus erfgoed Hulst in de kijker MIDZOMER- NACHTMARKT Nog elke dag twee uur wandelen Letterlijk tegen het lijf gelopen Fluïde aan het bru. donderdag 6 augustus 2009 W VEOLIA Vlissinger zit uren vast in Breskense vertrekhal fiets-voetveer Peter Snaaijer zat zondagavond na het vertrek van de laatste boot een paar uur onvrijwillig vast in de Breskense vertrekhal. Veolia zet de waarschuwingsmei' ding voortaan wat harder. door René Hoonhorst BRESKENS - Kwaad is hij niet echt. Peter Snaaijer uit Vlissingen is nog al een 'rustig persoon'. „Maat ie mand met hartklachten of claustro fobie had zich een stuk minder ge makkelijk gevoeld als hij rond mid dernacht een paar uur opgesloten had gezeten in de vertrekhal van het fiets-voetveer in Breskens." Snaaijer en zijn vriendin wilden zondagavond omstreeks kwart over tien de laatste boot naar Vlis singen nemen. De toegangspoort naar de boot stond al open. Snaa ijer zou twee kaartjes uit de auto maat trekken, terwijl zijn vriendin alvast de boot opfietste. De auto maat accepteerde zijn pasjes echter niet en het duurde enbige tijd voor hij 'gepast muntgeld' had voor kaartjes. Tot zijn schrik gin gen tegelijk met de levering van de kaartjes de deuren van de vertrek hal op slot. Zijn vriendin kwam te rug met een bemanningslid van de veerboot, maar ook die kon de deuren niet openen. Snaaijers vriendin bleef in de ruimte tussen steiger en vertrekhal wachten. Via een intercom in de vertrekhal kreeg Snaaijer contact mer een me dewerker van Veolia, die beloofde dat iemand van de bewakings dienst hem zou komen bevrijden. Ruim een half uur later was er ech ter nog niemand en de Veoliame- dewerker was niet meer te berei ken via de intercom. Ook andere nummers in de hal leverden geen 'redders' op. De door hem - via de meldkamer - gealarmeerde politie was wel snel ter plaatse, maar slaagde er ook niet in om een 'be vrijder' te vinden. Uiteindelijk werd Snaaijer rond 1.15 uur bevrijd door iemand van het bewakingsbe drijf Een drie kwartier eerder ter plaatse zijnde bewaker had geen sleutel bij zich gehad. Volgens Wim Dijkgraaf van Veolia is dat niet bij zich hebben van de sleutel het enige dat echt fout ging. „En de melding dat de deuren sluiten, stond waarschijnlijk een beetje zacht. Die laten we in het vervolg harder door de hal schallen." Snaa ijer claimt de kosten voor onder meer een hotelovernachting in Breskens bij Veolia. MIDDELBURG - Ze waren net teruggekeerd van een fijne wandeling toen lo co-burgemeester Hannie Kool-Blokland op bezoek kwam om hen te felicite ren met hun 60-jarig huwelijk. Jacobus Waitherus Aarts (87) en Catharina Johanna Alofs (81) lopen als het even kan iedere dag. En niet zomaar even een blokje om, maar fikse rondes van wel twee uur. Ze hebben dan ook een hekel aan regen. Zaterdag wordt het diamanten huwelijksfeest gevierd. En dan is het eigen lijk nog dubbel feest ook, want vrijdag is mevrouw Aarts jarig. En beiden zijn, misschien wel door het wandelen, nog redelijk gezond. Al heeft mijn heer het puzzelen moeten opgeven omdat hij slechter ziet. Mijnheer en me vrouw Aarts hebben acht kinderen, zeventien kleinkinderen en tien achter kleinkinderen. foto Lex de Meester VLISSINGEN - Ze liepen elkaar in de oorlog letterlijk tegen het lijf, Lieven Schroevers (81) en Emmy Schroevers-Logemann (82) uit Vlissingen. „Ik was naar de kapper geweest, ging naar buiten en liep het donker in. Toen botste ik tegen haar aan", vertelt Lieven Schroevers (81). Hij is een geboren Vlissinger, zijn vrouw kwam uit Souburg. Gisteren vierden Lieven en Emmy hun zestigjarig huwelijksfeest. Burge meester Wim Dijkstra feliciteerde het paar namens de gemeente Vlissin gen. Lieven Schroevers werkte jarenlang als machinist bij de Provinciale Stoom bootdiensten PSD. Zijn vrouw zorgde thuis voor hun twee zonen. Het paar heeft vier kleinkinderen. foto Lex de Meester De eerste de beste Ook voor binnen- en buiten zonwering op maat Hubo de Bezige Hand Buteuxstraat 12, Oost-Souburg Tel 0118 461241 woensdag gesloten 6 sn s'' ss YERSEKE - Mosselkwekers zijn be zig mosselzaad te oogsten dat zich heeft verzameld in mosselzaad- vangstinstallaties (mzi's) in de Oos- terschelde. Volgens voorzitter Jos van Damme van de Vissersvereni ging Yerseke, die zelfbij Kattendij- ke aan het werk is, zijn de eerste resultaten bemoedigend. „Ik denk dat we wellicht tien pro cent van het benodigde mossel zaad kunnen invangen. Het is wel zeer arbeidsintensief werk, want je moet van je boot af en je kunt het mosselzaad niet in één keer bin nenhalen. Dat gebeurt in etappes", zegt Van Damme. Hij hoopt dat de mzi's dit seizoen uiteindelijk goed worden voor twintig procent van het mosselzaad dat de kwe kers gewoonlijk (mogen) vangen. Mosselzaad is de grondstof waar mee kwekers werken. Ze 'zaaien' dat jonge broed uit op kweekperce- len, waar ze gemiddeld in twee jaar tot consumptiemosselen op groeien. De mzi's zijn ontwikkeld als duurzaam alternatief voor het mosselbroed dat de mosselaars van de bodem van delen van de Waddenzee, de Oosterschelde en de Westerschelde opvissen. Voor die gebieden heeft de Producenten organisatie Mosselcultuur inmid dels vergunningen aangevraagd. Op de Waddenzee betreft het een najaarsvisserij op instabiele perce len. Mosselzaad dat daar ligt, gaat waarschijnlijk door storm en stro ming verloren. De kwekers vissen eind deze maand op de Oosterschelde en Westerschelde naar mosselzaad en eind september vertrekken ze naar de Waddenzee. door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster Willibrordusba- siliek, museum de Vier Ambach ten en het Bezoekersmanagement Hulst gaan nauw samenwerken. Zij gaan tentoonstellingen, public relations en activiteiten op cul tuur- en natuurhistorisch gebied gezamenlijk oppakken, met het ac cent op het (religieus) erfgoed. Naast kerkschatten zijn ook de his torie van de Cisterciënzers in de re gio, de ontwikkeling van de plaat selijke landbouw en de sociale ont wikkelingen buiten de Hulster Ves te speerpunten. De partijen willen zo meer bezoe kers naar het Land van Hulst trek ken. Ook heeft het samenwerkings verband zich als doel gesteld stu die naar het Hulster religieus en so ciaal erfgoed te stimuleren en de kennis te vergroten. Verder komen er lespakketten voor scholen over de lokale historie. De partners gaan eikaars tentoon stellingsruimten gebruiken voor ex posities. Zij beginnen op 15 augus tus met tentoonstellingen met als thema Cisterciënzer Monniken in het museum (tentoonstelling over 400 jaar Herstel van de uithof ka pel) en in de basiliek. De librije, de schatkamer van de basiliek, is iede re zondagmiddag te bezichtigen. BAARLAND - De gemeente Borsele maakt de bevolkingsregisters van alle voormalige gemeenten open baar. Baarland is als eerste aan de beurt. Het gaat om de registers van 1939 en vroeger. Tot dat jaar was er spra ke van zogeheten gezinsregisters. Later kwamen daar persoonskaar ten voor in de plaats. Die worden nog niet ter inzage gegeven. De ge zinsregisters van Baarland zijn van af dit moment te raadplegen in het archief en op internet. Binnen kort volgen Borsele, Ellewoutsdijk, Driewegen, Nisse, 's-Gravenpol- der, 's-Heer Abtskerke, Heinkens- zand, 's-Heerenhoek, Oudelande, Hoedekenskerke en Ovezande. Het gaat vooralsnog om de regis ters van 1869 tot en met 1939. De oudere zijn nog niet gedigitali seerd, maar daar zijn medewerkers van de gemeente druk mee bezig. Als dat is gebeurd, worden ze even eens openbaar gemaakt. y^/mv\ "méTGROg™^ VUURWERK nAA 00.30 UURJ MORGEN 7 AUGUSTUS BOULEVARD VLISSINCEN VAN 19.00-01.00 UUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27