Logeren tussen de roestige klossen en 22 zeeland Joyce en Jan Jobse winnen sjezenrijden Duitser bespuit campingbaas met pepperspray Camping in Schotse sferen donderdag 6 augustus 2009 'Een raampje openzetten hielp niet. Maar mooi zijn ze wel, die capsules' Slapen lukte Els Moors niet, als gevolg van de warmte 'Mijn moeder is met de Willem Ruys naar Nederland gekt Denis Oudendijk heeft iets bijzonders met Vlissingen Waar passen die grote, rui ge, robuuste reddingscapsu les nou beter dan op een groot, ruig en robuust ter rein als dat van de Schelde? door Wendy van den Hurk azeker heeft hij iets bijzon- I ders met Vlissingen. Met de I Schelde zelfs. „Mijn moeder is I met de Willem Ruys vanuit Indonesië naar Nederland ge komen. Mijn opa had er nog manchetknopen van bewaard. Die heb ik nu." Denis Oudendijk, uit Den Haag, voelt zich wel thuis op het Schelde- terrein. Maar ja, wat wil je ook, als afvaiarchitect. Hier valt genoeg te verzamelen. Her en der liggen nog roestige klossen, haast artistiek tus sen de even roestige rails. Olieva ten drijven in het dok. Zelfs het on kruid oogt industrieel. Toch heeft Oudendijk vooralsnog alleen iets toegevoegd aan het ter rein. Twee knaloranje reddingscap sules, die groter zijn dan ze lijken. Eentje dobbert in het dok, vlakbij de Zware Plaatwerkerij, de ander ligt op de kade. Het Projectbureau Scheldekwartier heeft ze gehuurd, om er kunstenaars in te laten wer ken. De 'droge' doet dienst als huis kamer. Op de ronde bank (waar in principe 28 mensen op passen) zit ten de komende twee maanden respectievelijk een dichter, een vi deokunstenaar en een beeldend kunstenaar die hun inspiratie van het Scheldeterrein gebruiken voor een expositie in de andere capsule, die dient als slaapkamer. Hoewel het comfort daar gezien de warmte ver te zoeken is, weet de Belgische dichteres Els Moors inmiddels uit ervaring. Zij week naar de Willem III. „Een raampje openzetten hielp niet. Maar mooi zijn ze wel, die capsules." Els Moors, naar Vlissingen gehaald door collega Frans van Dixhoorn, hangt de komende twee weken rond op het Scheldeterrein dat in tussen écht begint te lijken op een stadspark. De Vlissingers beginnen het voorzichtig te ontdekken, lo pen langs het dok, zitten op bank jes. En worden door Moors gefoto- 'Ik had ook nog een ruimtestation gebouwd van oude wasmachines, maar die heb ik verkocht' grafeerd. „Die foto's hang ik in de slaap-capsule, samen met teksten die ik tegen die tijd over Vlissin gen en het Scheldeterrein heb ge schreven. Volgende week vrijdag, 14 augustus, lees ik ze voor aan wie het horen wil. Als het donker wordt. Dat lijkt me heel mooi." De twee weken erna heeft de cap sule een hotelfunctie. Het kleinste hotel van Vlissingen. Mensen mo gen er voor een tientje de nacht door brengen. Op een eenvoudig bedje, weliswaar, en plassen moet in een hokje op de kade; maar bij zonder is het zeker. Precies op de plek waar ooit de schepen lagen. Waaronder de Willem Ruys. Na die twee weken komt de Fran se videokunstenaar Julia Boix-Vi- ves en als laatst is het de beurt aan Philippe Tonnard, die eerder de le ge etalages van de Fonteyne vulde. Onder andere. Zeg maar de 'huis- Belg' van de stichting Bureau Beel dende Kunst. De artiesten houden een dagboek bij van wat zij mee maken, dat zij exposeren in een etalage op de hoek van de Jacobs- passage met de Kleine Markt, waar tot voor kort Bart Smit zat. En daarna? Daarna wil Oudendijk zijn droom verwezenlijken: een mobiele architectuur tentoonstel ling. Hij heeft namelijk nóg vier van die capsules, waarvan toevallig twee voor duizend euro per stuk op de kop getikt in Hansweert, en nog een stuk of zes oude SRV-wa- gens. „De kleinste één meter vijf tig en de grootste vijf meter vijftig. Ik had ook nog een ruimtestation gebouwd van oude wasmachines, maar die had ik alweer verkocht aan de TU in Delft, waar ik heb ge studeerd, en daar is natuurlijk brand geweest. Maar goed, ik ben ook nog bezig met grote veevoersi- lo's. En ik heb nog twee windmo- lenwieken van twee bij zeventien meter. Die komen binnenkort op Lowlands te liggen." En passen ook prima in de Machi nefabriek... Denis zou niet Denis zijn als hij daar niet al lang zijn vi zier op had gericht. „Zo'n prachti ge en vooral grote ruimte! Ik ben in Amsterdam in de hal van Stork geweest, maar dat is hier niets bij. Echt, die Machinefabriek, daar kan ik zulke leuke dingen in doen. So wieso, dit terrein. Hier kun je de gekste dingen voor bedenken. En er mag zoveel, heb ik het idee. Dat merkte ik laatst wel, tijdens de ope ning van het stadspark." Toen was het namelijk Oudendijk die met 'zijn mensen' gestoken in gele overalls toeren uithaalde met zijn capsules. Er bovenop stond, surfte in het dok, jetski-de, een wa terval veroorzaakte en heel veel kij kers trok. Ook Onno Bakker, van het projectbureau, weet het zeker. „Denis mag blijven." Wie wit slapen in de capsule, moet even een mailtje sturen naar s.hubrouck@cultuurwerf.nl door Sjaak Janse OOSTKAPELLE - In Oostkapelle is de jaarlijkse sjezenwedstrijd ge wonnen door Joyce Jobse die dit keer samen met haar vader Jan Job se reed. Deze combinatie stak als enige alle 45 ringen. Voor Joyce be tekende dit de tweede overwin ning in een week, nadat ze vorige week al de sjezenwedstrijd in Zou- telande won samen met haar vriend Maarten Roelse. De tweede plaats na kamp was voor Annemie- ke Poppe samen met Wim Geldof, deze combinatie stak 43 ringen en versloeg Kim Boone en Marcel Raats. De boereronde werd gewon nen door topringrijder Michiel Jo- ziasse samen met zijn vrouw Simo- ne, de tweede plats was hier voor Kevin Maljaars die samen reed met Jasmijn van Sluijs. De punten- koers op de kleinere ringen werd een prooi voor Elma Dekker/ Krijn Faasse die de nummer twee Rianne Francke/Simon Lous voor bleven. De rode lantaarn werd met 21 ringen gewonnen door Kimberly en Wim Kodde. Agenda ZRV 6 augustus Sjezenrijden Veere 11.00-17.00 en ringrijden Zoute- lande (Langstraat) 14.00-21.00 7 augustus Sjezenrijden Bigge- kerke 15.30-21.00. SCHARENDIJKE - De politie heeft gis teren om 16.30 uur op de Kuijer- damseweg in Scharendijke een 19-jarige jongeman uit het Duitse Nettetal aangehouden omdat hij een 55-jarige campingeigenaar pep perspray in het gezicht gespoten had. De campingeigenaar probeerde te bemiddelen tussen de Duitser en een 53-jarige automobiliste uit 's-Gravenmoer, die een conflict over, vermeende, schade aan de au to van de Duitser hadden. Er ont stond daardoor een handgemeen tussen de Duitser en de campingei genaar. Daarbij spoot de Duitser pepperspray in het gezicht van de campingeigenaar. STAVENISSE - Het leek gisteren wel of camping Stavenisse in Schotland lag. Om het 40-jarig bestaan van het vakantiepark te vieren, werden Highland Games gehouden, met onder meer zakken gooien en hamerslingeren. Een video van het evenement is te vinden op onze site: www.pzc.nl/tholen De Belgische Els Moors trapt het capsule-project af. De komende twee we ken zet zij alle eigenaardigheden van Vlissingen om in dichtvorm. HHH De reddingscapsule op de kade: de huiskamer. Op de bank passen 28 men sen en van binnen ruikt het nog helemaal machinaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24