meningen 15 Gratie Amerikaanse journalisten Noord-Korea is deel groter spel brieven donderdag 6 augustus 2009 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Uiver 2 De heer Broekmans (krant 1 augus tus) heeft gelijk dat de Uiver is ver gaan. Dat was op 20 december 1934, op de terugvlucht van een re tourvlucht Schiphol-Bagdad (5178 kilometer) bij Rutbah Wells. De vier bemanningsleden en de drie passagiers kwamen daarbij om het leven. De ramp werd mogelijk ver oorzaakt door de 'windschering', maar zeker is dit niet. De ramp maakte diepe indruk en gevoelens van rouw in ons land, zo kort na de glorieuze Handicaprace naar Melbourne bij de viering van het honderdjarig bestaan van die stad. De Uiver won de eerste prijs daar in. En in een zwaar crisisjaar als 1934 was dat een geweldige opste ker. Ik herinner me nog de vreug- degolf die over ons land trok. De vlucht duurde van 20 tot 24 okto ber 1934. De terugreis begon op 1 november, met een tussenbezoek aan Bandoeng en terugkomst op Schiphol op 21 november 1934. J.C. van Hartingsveldt Langegracht 27, Kapelle Bolus Gaarne wil ik reageren op de bolus van Piet Korteknie, in de krant van zaterdag 1 augustus, en daarvoor al door Gijs Kamphuis. Ik ben ook een betweter en ik heb in de jaren vijftig vele bolussen, jekemienen of drollen - hoe je ze ook maar wil noemen - gebakken. Er komt inderdaad geen stroop aan te pas. Maar van gekarameliseerde bolussuiker heb ik nooit gehoord. Gewone, donkere, bruine bas terdsuiker met een beetje kaneel er door. Er mag trouwens ook wel een beetje gele basterd door. En het zijn geen deegstangen die door de suiker gerold worden, maar slangen (deegpillen) om daar na tot 'Droll' gevormd te worden. Door het smelten van de suiker worden ze stroperig. Dan na de rijs- tijd heet en snel afbakken. P. Hamelink Bellamystraat 61, Terneuzen Hendrikse 2 Het is het goed recht van meneer Hendrikse om niet (meer) in God te geloven. Maar dan moet hij daar uit ook de consequenties trekken dat hij niet langer 'dominee' in een PKN-kerk kan zijn. Omwille de smeer blijven 'preken' (nou ja!) is onwaardig. Laat meneer Hendrikse een kerkje kopen of huren (keuze genoeg) en voor zichzelf beginnen. Hij maakt twintig preken per jaar, dus dan heb je voldoende tijd om ook el ders nog een beetje aan de kost te komen. Er zullen zeker mensen op afkomen, wat dat betreft kan hij een voorbeeld nemen aan Louw de Palingboer. De PKN-bestuurders moeten nou eens een beetje ruggengraat tonen en die man uit zijn ambt zetten. Als een arts een kwakzalver wordt, mag die toch ook geen dokter meer zijn. Het zal meneer Hendrikse wel niks kunnen schelen dat hij veel ge lovige mensen met zijn verhalen op de ziel trapt, maar doe het dan niet onder de 'dekmantel' van do minee. Aan een wolfin schaapskle ren heeft de kerk geen behoefte. Huib Eversdijk Koriander 11, Heinkenszand Klaas Hendrikse Westerschelde Eindelijk zien de heren het gevaar van de gevolgen van het verdiepen van de Westerschelde. En dat alle maal om die Belgen hun zin te ge ven. Als Nederland zijn buur Bel gië zijn zin blijft geven met het al maar verdiepen van de Wester schelde, leidt dat tot verzwakking van onze zeedijken. Dan de enor me gaszinkers die ter hoogte van de Saeftinge liggen en de watertoe voeren worden van behoorlijk wat ballast ontdaan. Het resultaat is dat gaszmkers vele meters moeten zak ken, want anders komen ze in groot gevaar. Ik heb twee jaar meegewerkt aan het zinken van deze enorme gas zinkers. Pijpleidingen liggen te on diep om het verdiepen van de Wes terschelde mogelijk te maken. Laat de Schelde zoals ze is. De Bel gen moeten zich maar aan ons aan passen. En België, wil je een kanaal voor jouw zeekastelen, leg dan zelf een kanaal aan. Theo Mahu Van Speykstraat 4, Kloosterzande Bijstand Pyongyang is erop uit recht streeks met de VS te onder handelen over kernwapens en politieke en economi sche steun. Dat wilde tot nu toe niet echt lukken. door Carel Goseling Laura Ling (32) en Seung Un Lee (36) zijn weer terug in de VS. De twee journalisten mochten van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong II plotseling naar huis. Ondanks hun bekentenissen dat ze vanuit China illegaal Noord-Korea waren binnengeko men. De Noord-Koreaanse leider streek over zijn hart tijdens een twee daags bezoek van de voormalige Amerikaanse president Bill Clin ton. Volgens het Noord-Koreaanse staatspersbureau KCNA maakte Clinton oprechte excuses voor de 'vijandige' daden van de twee jour nalistes. Daarnaast legde Clinton een verzoek van de regering-Oba- ma op tafel om het duo op grond van menselijke overwegingen gra tie te geven, aldus KCNA. De Noord-Koreaanse leider staat niet bekend om zijn menselijke ei genschappen. De starre communist onderdrukt zijn eigen volk op alle mogelijke manieren. Alleen de elite die hem steunt heeft het redelijk goed. Het feit dat hij nu ineens voor de twee Amerikaanse journa listes een uitzondering maakt, heeft diepere achtergronden. Noord-Korea vaart al enige tijd op ramkoers met de VS. Onderhande lingen over een afbouw van het nu cleaire programma zijn gestaakt. In plaats daarvan heeft het regime in Pyongyang een ondergrondse kern proef gedaan, talloze raketten ge test en agressieve retoriek geuit rich ting de VS en hun regionale bond genoten Zuid-Korea en Japan. De regering-Obama zegt wel een nieuwe dialoog met het communis tische Noord-Korea te willen, inclu sief financiële en economische hulp alsmede een normalisering van de relatie, doch eist tegelijk dat Noord-Korea zijn nucleaire ambi ties opgeeft. De VS en Noord-Korea wachten fei telijk op elkaar. Wie doet de eerste stap? Kim Yong II heeft nu een stap ge zet. Opvallend genoeg deed hij dat door middel van de ambteloos bur ger Bill Clinton, die geen enkele functie heeft in de regering-Oba ma. Een woordvoerder van de Ame rikaanse president had 'geen com mentaar' op Clintons bemoeienis waartoe verzocht was door de fami lies van de journalisten. Wel gafhij aan dat Clinton alleen voor de vrij lating van het duo in Noord-Korea was en voor niets anders. Die ver klaring werd door KCNA gelogen straft. Clinton heeft een boodschap van Obama overgebracht, aldus het Noord-Koreaanse persbureau. De Amerikaanse president had 'gedach ten over een verbetering van de re latie met Noord-Korea' geformu leerd. Ook was een open en diepgaande discussie gevoerd over alle proble men die tussen Noord-Korea en de VS bestaan, alsmede mogelijkhe den om die door onderhandelin gen op te lossen. „Het bezoek van Clinton draagt bij tot een beter begrip tussen Noord-Korea en de VS, alsmede het opbouwen van wederzijds ver trouwen", concludeerde KCNA op last van de machthebbers. Het regime in Pyongyang heeft de bal nu in het kamp-Obama gelegd. Kim Jong II streeft al enige tijd naar exclusieve onderhandelingen met de VS, zonder deelname van Zuid-Korea, Japan, Rusland en Chi na. De eerste twee volgen klakkeloos de lijn van Washington. Rusland en China gelden weliswaar als bondgenoten van Noord-Korea maar neigen in de VN-Veiligheids- raad onder druk van Washington ook steeds meer naar strafmaatrege len. Indien Noord-Korea met de VS een akkoord kan bereiken, zijn Zuid-Korea, Japan, Rusland en Chi na uitgeschakeld. Overeenstem ming met Washington kan Noord-Korea status, de garantie dat het niet wordt aangevallen, ongeli miteerde financiële en economi sche steun opleveren. Het vrijlaten van journalisten is niet meer dan een zoenoffer in een groter strategisch spel. De vraag is nu of Obama toehapt. Bill Clinton zal zeker een boodschap uit Pyon- gyang mee teruggebracht hebben. De komende weken en maanden zullen veel duidelijk maken, waar bij Obama nu aan zet is. Hier een reactie op de bijstand die te laag is. Hoezo moet dan de wer kende mens weer meer premie be talen? Hoeveel werkende mensen om ons heen moeten nog rondko men met een salaris van 1200 tot 1300 in de maand en die moeten ook alles zelf betalen en krijgen ook geen korting op alles en die hebben nog verantwoording af te leggen aan hun baas. Ik zelf zit ook nog maar een paar jaar op de computer. Ik heb dat ook zelf moeten betalen en nog de oude prijs van rond de 2000 euro, nu kun je al een computer kopen voor 300 euro dus wat let men. En anders zijn er ook nog gebruikte die men zo kan krijgen. Ben Misilje Nieuwleusenerstraatl 1, Cadzand Schapenboerderij Volkomen terecht wat de heer Lan- geraert schrijft in uw rubriek van 1 augustus. Een regel vergeet hij te noemen en dat is het Plan Water- dunen in de Breskense polder. Dit is een ramp voor onze streek. K.F. Malcorps oud-medewerker bij het ministerie van Landbouw Hoogstraat 58 D, Sluis complete bril vanaf incl. gratis PCNTAX glazen TOPKWALITEIT GECOMBINEERD MET PROFESSIONELE SERVICE TEGEN EEN EERLIJKE PRIJS Bij Specsavers worden oogmetingen'uitgevoerd door MBO-opgeleide opticiens of HBO-opgeleide optometristen. Daarnaast heeft u bij ons al een complete bril vanaf €29. Bij Specsavers nemen wij u en uw portemonnee serieus. Ga toch meteen naar Specsavers. Opticiens Gratis standaard enkelvoudige glazen bij aankoop van een montuur. Vraag O 2009 Specsavers Optical Group. All rights reserved. de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 15