io I Nederlandse astronauten Kaas gegeten van ruimtevaart De tweede ruimtevlucht van André Kuipers is een belangrijke impuls voor de Nederlandse wetenschap en ruimtevaartindustrie. En die doen het al zo goed. Cape Canaveral in Noordwijk donderdag 6 augustus 2009 door Niek Opten en Martin Ruesink Nederland heeft volgens minister Maria van der Hoeven (Economische Zaken) een 'vooraan staande positie' op het gebied van ruimtevaart. „Voor zo'n klein land presteren we bo vengemiddeld", beaamt Johannes van Es van het kennisinstituut Nederlands Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium. De bijzondere positie is volgens Van Es te danken aan de goede universitaire op leidingen. De faculteit Lucht- en Ruimte vaarttechniek aan de TU Delft kan zich meten met de beste ter wereld, zo be paalde eerder een internationale visita tiecommissie. Maar ook de technische universiteiten in Enschede en Eindho ven spelen volgens Van Es een belangrij ke rol. Daarnaast roemt hij de instelling van de wetenschappers. „Het grote geld kun je hier in deze sector niet verdie nen. Mensen werken hier omdat ze gek zijn van ruimtevaarttechniek." In de Nederlandse ruimtevaartindustrie werken ongeveer duizend mensen, sa men goed voor een omzet van zo'n 130 miljoen euro per jaar. Behalve een hand vol pure lucht- en ruimtevaartbedrijven zoals Dutch Space, zijn er tal van instru mentenmakers, softwarebedrijven en machinefabrieken die deels voor de ruimtevaart werken. Ook zijn er Neder landse concerns, zoals Koninklijke TenCate, die via buiten landse dochterbedrijven actief zijn in de branche. Dat de overheid jaarlijks zo'n 70 miljoen euro investeert, is ook belangrijk, stelt Rinze Benedictus van de TU Delft. „De overheid zet in op 'Nederland kennisland' en daar past steun voor ruimtevaarttechniek goed bij." Bedrijven varen er wel bij. „Die leveren tal van onderde len, vooral op het gebied van zonnepanelen en optische meetinstrumenten", zegt Ed Bongers, hoofd innovatie en technologie van Dutch Space. Dutch Space is met 210 per soneelsleden en een omzet van ongeveer 50 miljoen euro per jaar het grootste ruimtevaartbedrijf van het land. Er worden onder meer zonnepanelen, motorframes, para- Lanceerplatforms zullen er niet komen, maar Noord- wijk doet er verder alles aan om het Cape Canaveral van Noordwest-Europa te worden. Op het 15 hectares grote Space Businesspark moeten in 2016 30 tot 50 be drijven staan die direct of indirect met ruimtevaart technologie te maken heb ben. Vijf hectares zijn be stemd voor uitbreiding van het Europese kennis- en testcentrum ESA/Estec. Nog maar een klein deel is opgeleverd, terwijl de ge meente er in 2006 nog van uit ging dat het terrein al in 2010 grotendeels zou zijn gevuld. „Dat was nogal ambitieus", zegt Leendert de Lange, wethouder voor economische zaken. chutesystemen en delen van (Ariane-)ra- ketten gemaakt. Het bedrijf werkt nauw samen met onder meer TNO en univer siteiten aan opdrachten van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA. Bongers noemt ruimtevaart een 'beetje rare' branche. „Je hebt aan de ene kant met ongelooflijk lastige en extreme ei sen te maken en aan de andere kant is er nauwelijks sprake van serieproductie. Wij werken bij Dutch Space komende ja ren mee aan de productie van dertig Eu ropese Galileo-satellieten, dat is voor ons al een heel groot aantal. Verreweg het meeste werk in de ruimtevaart is stukwerk, waarbij veel bestaande tech nieken en producten constant evolue ren. Dat moet ook wel, want de ruimte is een zeer vijandige omgeving met al z'n kosmische straling en temperatuur schommelingen." Nederland blinkt volgens Bongers voor al uit op het gebied van zonnepanelen, wetenschappelijke instrumenten en opti sche meetapparatuur waarmee vanuit de ruimte de atmosfeer van de aarde wordt gevolgd (zoals de staat van de ozonlaag en het CO,-gehalte in de lucht). Opmerkelijke projecten aan de TU Delft zijn onder meer de bouw van micro-sa tellieten, ter grootte van een melkpak, en de ontwikkeling van materialen die extreme hitte kun nen doorstaan, om de buitenkant van ruimteobjecten mee te bekleden. Last van de economische recessie heeft de branche nog niet. Dat komt mede door de lange doorlooptijd van pro jecten. „Wanneer overheden in goede tijden meer geld uittrek ken voor ruimtevaart, is de uitvoering daarvan nog wel eens in een periode dat het iets minder gaat met de econo mie", zegt Bongers. Kenners zijn ervan overtuigd dat de tweede ruimtevlucht van André Kuipers een belangrijke impuls voor de Neder landse ruimtevaartindustrie en wetenschap betekent. „De vorige keer nam hij veel Nederlandse experimenten mee omhoog", zegt Van Es.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10