61 binnenland 'Ik was toen hartstikke gek' K R AS n N L. In 2008 recordaantal luchtvaartincidenten RIJN CRUISE 20 jaar cel en tbs waarom zou je meer betalen Meisje (7) dood na botsing met vorkheftruck BOEK ONLINE of bel 0900-969715 cPm ffi dinsdag 4 augustus 2009 Paul Elsas, oftewel Ferdi E., met zijn vrouw Els Hupkes in 2006 tijdens een wandeling in de bossen rond Ruurlo. foto Tom van Dijke/CPD Relletje rond 700.000 gulden WAO-geld Ferdi E. werd in april 1988 door de politie aangehou den. Het uitgeven van een bankbiljet dat afkomstig was van het losgeld leidde tot de oplossing van de moord. Een ongelooflijk gemene misdaad'. Zo betitelde Paul Elsas alias Ferdi E. ja ren later zelf de ontvoe ring van en de moord op Ger- rit-Jan Heijn in 1987. Maandenlang was Nederland in de ban van de ontvoering. De fa milie werd afgeperst. Als er geen losgeld betaald zou worden, zou Heijn worden gedood. Het wrange was dat de Ahold-topman al op de dag van zijn ontvoering was dood geschoten door zijn gijzelnemer. Op 9 september 1987 wachtte Fer di Elsas, een werkloze ingenieur, zijn slachtoffer op bij diens wo ning in Bloemendaal. Elsas ver keerde in financiële moeilijkhe den. Hij was gefrustreerd door vier vroegere collega's die hem een banenproject hadden ontno men dat hij had opgezet. Hij wist niet precies hoe, maar hij wilde wraak nemen. Het stond hem dui delijk voor ogen dat hij zijn doel beter kon bereiken als hij over veel geld beschikte. Hij koos de welge stelde Ahold-topman als instru ment om aan geld te komen. Te- Ferdi E. werd veroordeeld tot twin tig jaar gevangenisstraf plus tbs. Hij bracht de eerste jaren van zijn detentie door in de Scheveningse strafgevangenis. Tussen 1995 en 1998 werd hij in de Groningse Van Mesdagkliniek psychiatrisch behan deld. Hoewel hij genezen werd ver klaard, zat Ferdi E. daarna nog drie jaar vast in het Drentse Norgerha- ven. In 2001 kwam hij na dertien jaar vrij. gen de rechter vertelde hij dat hij zijn ex-collega's wilde vermoor den. Later zei hij tegen het week blad Elsevier dat hij dit had ver zonnen om ontoerekeningsvat baar te worden verklaard en geen levenslang te krijgen. Hij nam Ger- rit-Jan Heijn mee naar de bossen bij Renkum. Urenlang wandelde het' duo door de bossen. Om half tien 's avonds schoot Elsas zijn gij zelaar uiteindelijk door het hoofd en sneed een stukje van diens pink af. Hij begroef het lichaam in de bossen. Tegenover de familie Heijn deed hij het maandenlang voorkomen alsof hun echtgenoot en vader nog leefde. Zo stuurde hij cassetteband jes op die Gerrit-Jan gedwongen was geweest om in te spreken. El sas eiste bijna acht miljoen gulden aan geld en diamanten. Om de fa milie te overtuigen dat hij hun va der en echtgenoot in zijn macht had, stuurde hij het stukje pink op met de tekst: 'Gerrit-Jan Heijn zal voorlopig moeite hebben met pia nospelen'. Eind november betaal de de familie Heijn losgeld. Lange tijd had de politie het idee dat de ontvoering het werk was van een bende. Elsas opereerde echter al leen. Pas in april 1988 kon de poli tie hem oppakken. Elsas, die toen nog zijn voornaam Ferdi gebruik te, was in beeld gekomen nadat hij bij de slijter had betaald met een bankbiljet dat afkomstig was uit het losgeld. De politie hield hem een maand in de gaten voordat ze hem op 6 april arresteerde. In een boek had zijn echtgenote Els Hup kes proberen uit te leggen onder welke omstandigheden haar man tot zijn daad was gekomen. Hij was volgens haar boos over on recht dat hem zou zijn aangedaan. In een interview met de regionale krant zei Elsas drie jaar geleden: „Pas later aanvaardde ik van me zelf dat ik in de periode van de moord hartstikke gek was." Een jaar daarvoor had hij een brief ont vangen van weduwe Hank Heijn. Zij noemde de ontvoeringstijd de meest verschrikkelijke periode van haar leven, maar ze schreef hem ook dat zij hoopte dat zijn heling voorspoedig zou verlopen. In 2001 ontstond er commotie om dat Paul Elsas van de staat 700.000 gulden kreeg aan achterstallige uit keringen. Zijn advocaten hadden met succes aangetoond dat ook ge detineerden recht hebben op WAO. De rechtbank in Groningen beslis te dat het GAK de uitkering ten on rechte in 1988 had stopgezet. De wet was inmiddels veranderd, maar Ferdi E. viel nog onder de oude regeling. De suggestie werd gewekt dat El sas en zijn vrouw met dat geld een boerderij aan de rand van Ruurlo hebben kunnen kopen. Elsas vertel de in een interview met een regio nale krant in 2006 dat de boerderij is betaald met het geld uit een erfe nis. Verder zei hij in dat bewuste interview met de regionale krant over de WAO-zaak: „Van die zeven ton is de helft aan loonbelasting ingehouden, moest ik bijstand terugbetalen en ik heb er de Van Mesdagkliniek in Groningen van betaald. Ik hield er een ton aan guldens aan over. Het losgeld is overigens al lang teruggegeven." Compleet verzorgde 8-daagse riviercruise INCLUSIEF Supervoordelige OKTOBER-SPECIAL! Eerder dit jaar gingen tientallen tevreden passagiers u voor... gaat u ook mee? Dag 1: per bus naar Bonn voor inscheping. Dag 2: het gezellige wijnstadje Rüdesheim Dag 3 Speyer met de romaanse Dom. Dag 4 Frans Straatsburg met het Palais Rohan en de oude stadswijk 'La Petite France'. Dag 5-6: via Mannheim, met vele Jugendstil bouwwerken, naar levendig Mainz Dag 7: terug naar Beethovenstad Bonn. Dag 8: ontscheping, busreis terug. Oktober 3 van 599,nü 499 Zie www.kras.nl/32019 vucht - Een zevenjarig meisje uit Den Bosch is gisteren overleden aan de gevolgen van een aanrij ding met een vorkheftruck op een manege in Vught. Het voertuig werd door de dertigjarige eigena resse van de stal bestuurd. Ambulancebroeders trachtten het meisje tevergeefs te redden. Ook de inzet van de traumahelikopter mocht niet baten. Na ruim een uur staakten de hulpdiensten hun pogingen om het meisje in leven te houden. Het meisje volgde sa men met dertig leeftijdsgenootjes een ponykamp van een week. Gis teren volgden de deelnemers de eerste dag. Op een gegeven mo ment liep het meisje alleen over het terrein. Van de andere kant kwam toen de vorkheftruck bela den met strobalen. Het meisje en de bestuurster merkten elkaar niet op. Bij de botsing liep het meisje zwaar letsel op. schiphol - Maar liefst 10.258 mel dingen kreeg het Analysebureau Luchtvaartvoorvallen vorig jaar binnen. Een stijging met dertig procent. Is het nog wel verant woord om een vliegtuig te ne men? Ja, bezweren betrokkenen. „Hoe meer van die kleine voorval len er worden gemeld, hoe meer we daarvan leren en hoe veiliger de luchtvaart wordt", zegt Evert van Zwol van de pilotenvakbond VNV. Sinds 2007 is het volgens EU-re- gels verplicht om alle voorvallen in de luchtvaart te melden. Ieder een kan dat doen, maar in de regel zijn het luchtverkeersleiders, lucht havens, piloten, stewardessen en onderhoudsbedrijven. Vergeleken met andere landen is Nederland koploper, maar dat betekent vol gens de woordvoerder van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat niet dat het hier gevaarlijker is. „De definitie van een voorval is verruimd, en er is campagne ge voerd waardoor er meer meldin gen zijn gedaan. Het gaat om voor vallen, relatief onschuldige zaken. Denk aan een passagier die zich agressief gedraagt." De bulk van de meldingen komt van luchtverkeer sleiders. Zij registreerden 3900 voorvallen. „Dat waren geen ernsti ge gevallen. Meestal gaat het om toestellen die te dicht achter elkaar vliegen, dat is niet echt gevaarlijk. Ook waren er geen incidenten op de .start- en landingsbanen van Schiphol", laat de woordvoerster van de LVNL weten. Wel waren er 41 runway incursions, voorvallen op de start-/landingsbaan, maar die bestonden meestal uit kleine afwijkingen zoals een toestel dat op de stopstreep wacht in plaats van ervoor. busreis 7 nachten cruise alle maaltijden aan boord Ned.sprekende reisbegeleiding aan boord Terecht dé favoriete cruise van velen Priizen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonós

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6